Cybernetyczne oko.
Źródło: pxfuel

Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Czerwca 2020

Sztuczne oko opracowane przez naukowców z Hongkongu, to szansa dla osób, które straciły wzrok na to, by ponownie mogły widzieć. Co więcej aparat, który stworzyli badacze będzie dawał możliwości, których ludzkie oko nigdy nie będzie w stanie osiągnąć.

EC-Eye, czyli bioniczne oko opracowane przez naukowców z Hongkong University of Science and Technology, to pierwsze sztuczne oko, które daje większe możliwości widzenia, niż nasze naturalne oczy.

Zobaczymy więcej i będziemy widzieć w ciemności

O pracach nad bionicznym okiem prowadzonych przez naukowców z Hongkong University of Science and Technology pisaliśmy już tutaj. Dla przypomnienia dodamy tylko, że EC-Eye jest szansą dla osób, które straciły wzrok na ponowne jego odzyskanie oraz uzyskanie kilku dodatkowych umiejętności.

Technologia jak w prawdziwym oku

Badacze zdecydowali się nie używać standardowego, dwuwymiarowego przetwornika obrazu do stworzenia zastępczego oka. Urządzenie EC-Eye ma działać na zasadzie prawdziwej siatkówki za pomocą niewielkich czujników światła pokrywających powierzchnie narządu. Mają one naśladować fotoreceptory znajdujące się w prawdziwym oku. Czujniki podłączone są do specjalnej wiązki z ciekłego metalu, która działa niczym nerw wzrokowy.

Oko widzi, chociaż nie jest idealne

Naukowcy zaprezentowali przed kilkoma dniami pierwsze testy sztucznego oka. Obraz, który rejestrował z ekranu komputera nie jest co prawda idealny jednak i tak robi wrażenie. Naukowcy podkreślają, że ich urządzenie może być modyfikowane, a czujniki mogą zostać ustawione w taki sposób, aby wykazywały większą czułość na podczerwień, co w efekcie dałoby możliwość widzenia w ciemności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy opracowali sztuczne oko, które pozwoli niewidomym znowu widzieć
  2. Projekt nowego Fiata 126p zachwyca. Takim Maluchem mógłby jeździć bohater Cyberpunka 2077
  3. Niepokojące doniesienia naukowców. Sztuczna inteligencja też potrzebuje snu i odpoczynku
  4. Amazon zabronił policji korzystania ze swojej technologii identyfikacji twarzy

Następny artykuł