Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące
Sztuczne oko opracowane przez naukowców z Hongkongu, to szansa dla osób, które straciły wzrok na to, by ponownie mogły widzieć. Co więcej aparat, który stworzyli badacze będzie dawał możliwości, których ludzkie oko nigdy nie będzie w stanie osiągnąć.
EC-Eye, czyli bioniczne oko opracowane przez naukowców z Hongkong University of Science and Technology, to pierwsze sztuczne oko, które daje większe możliwości widzenia, niż nasze naturalne oczy.
Zobaczymy więcej i będziemy widzieć w ciemności
O pracach nad bionicznym okiem prowadzonych przez naukowców z Hongkong University of Science and Technology pisaliśmy już tutaj. Dla przypomnienia dodamy tylko, że EC-Eye jest szansą dla osób, które straciły wzrok na ponowne jego odzyskanie oraz uzyskanie kilku dodatkowych umiejętności.
Technologia jak w prawdziwym oku
Badacze zdecydowali się nie używać standardowego, dwuwymiarowego przetwornika obrazu do stworzenia zastępczego oka. Urządzenie EC-Eye ma działać na zasadzie prawdziwej siatkówki za pomocą niewielkich czujników światła pokrywających powierzchnie narządu. Mają one naśladować fotoreceptory znajdujące się w prawdziwym oku. Czujniki podłączone są do specjalnej wiązki z ciekłego metalu, która działa niczym nerw wzrokowy.
Oko widzi, chociaż nie jest idealne
Naukowcy zaprezentowali przed kilkoma dniami pierwsze testy sztucznego oka. Obraz, który rejestrował z ekranu komputera nie jest co prawda idealny jednak i tak robi wrażenie. Naukowcy podkreślają, że ich urządzenie może być modyfikowane, a czujniki mogą zostać ustawione w taki sposób, aby wykazywały większą czułość na podczerwień, co w efekcie dałoby możliwość widzenia w ciemności.
ZOBACZ TAKŻE:
- Naukowcy opracowali sztuczne oko, które pozwoli niewidomym znowu widzieć
- Projekt nowego Fiata 126p zachwyca. Takim Maluchem mógłby jeździć bohater Cyberpunka 2077
- Niepokojące doniesienia naukowców. Sztuczna inteligencja też potrzebuje snu i odpoczynku
- Amazon zabronił policji korzystania ze swojej technologii identyfikacji twarzy