Techgame.pl > Technologie > Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 18.06.2022 02:02

Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące

Cybernetyczne oko.
pxfuel

EC-Eye, czyli bioniczne oko opracowane przez naukowców z Hongkong University of Science and Technology, to pierwsze sztuczne oko, które daje większe możliwości widzenia, niż nasze naturalne oczy.

Zobaczymy więcej i będziemy widzieć w ciemności

O pracach nad bionicznym okiem prowadzonych przez naukowców z Hongkong University of Science and Technology pisaliśmy już tutaj. Dla przypomnienia dodamy tylko, że EC-Eye jest szansą dla osób, które straciły wzrok na ponowne jego odzyskanie oraz uzyskanie kilku dodatkowych umiejętności.

Technologia jak w prawdziwym oku

Badacze zdecydowali się nie używać standardowego, dwuwymiarowego przetwornika obrazu do stworzenia zastępczego oka. Urządzenie EC-Eye ma działać na zasadzie prawdziwej siatkówki za pomocą niewielkich czujników światła pokrywających powierzchnie narządu. Mają one naśladować fotoreceptory znajdujące się w prawdziwym oku. Czujniki podłączone są do specjalnej wiązki z ciekłego metalu, która działa niczym nerw wzrokowy.

Oko widzi, chociaż nie jest idealne

Naukowcy zaprezentowali przed kilkoma dniami pierwsze testy sztucznego oka. Obraz, który rejestrował z ekranu komputera nie jest co prawda idealny jednak i tak robi wrażenie. Naukowcy podkreślają, że ich urządzenie może być modyfikowane, a czujniki mogą zostać ustawione w taki sposób, aby wykazywały większą czułość na podczerwień, co w efekcie dałoby możliwość widzenia w ciemności.

Powiązane