CD Projekt RED
Źródło: CD Projekt RED/ https://www.cdprojekt.com/pl/media/aktualnosci/cd-projekt-a-covid-19/

CD Projekt RED ma coraz więcej problemów. Złożono pozew zbiorowy przeciwko firmie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
25 Grudnia 2020

CD Projekt RED może mieć gigantyczny problem. Według zagranicznego altchar.com złożono pozew przeciwko polskiej firmie. Międzynarodowa kancelaria Rosen Law Firm zarzuca CDPR ukrywanie informacji o tragicznym stanie gry na konsole poprzedniej generacji.

  • CD Projekt RED ma coraz poważniejsze problemy związane ze stanem technicznym Cyberpunka 2077
  • Międzynarodowa kancelaria zarzuca firmie celowe ukrywanie stanu faktycznego gry
  • Złożono pozew zbiorowy w imieniu inwestorów CDPR

"Tarapaty" to słowo, które w ostatnim czasie najlepiej opisuje sytuację CD Projekt RED. Problem w tym, że niedługo może się ono przerodzić w "gigantyczny problem", gdyż międzynarodowa kancelaria złożyła pozew przeciwko polskim deweloperom.

CD Projekt RED kontra reszta świata

Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich lat, za którą stoi polski CD Projekt RED, czyli firma, która w przeszłości zdobyła zaufanie graczy świetnym Wiedźminem 3 i działaniami pro-konsumenckimi. A teraz - pozew. Co więc poszło nie tak?

Cała sytuacja sięga jeszcze czasów, gdy o Cyberpunku nie wiedzieliśmy wcale tak dużo, a polskim deweloperom udało się wyhajpować grę do niebezpiecznego poziomu. Ostatecznie okazało się, że produkcja jest naprawdę udana (o tym dowiecie się z naszej recenzji - zapraszamy!), ale tylko jeżeli mowa o nowej generacji i wersji PC.

Pod kątem technicznym jest to potworek, ale w wersjach na Xboxa One i PlayStation 4 to prawdziwa bestia. Znikające tekstury, fatalny framerate, błędy, glicze, kuriozalne bugi, a także innego rodzaju problemy spowodowały, że nawet Sony zdecydowało się usunąć grę z cyfrowej dystrybucji.

Problemów ciąg dalszy

Oczywiście wszystko powyższe to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Po wypuszczeniu kolejnych patchy okazało się, że produkcja radzi sobie znacznie lepiej. To jednak wyłącznie interludium, a prawdziwe problemy najwidoczniej dopiero się rozpoczęły.

Wszystko za sprawą najnowszych doniesień z m.in. serwisu altchar.com, który informuje o złożeniu pierwszego pozwu przeciw polskiemu CD Projekt RED. O możliwych problemach spółki już pisaliśmy, jednak chyba nikt się nie spodziewał, że całość może wybrzmieć aż do tego stopnia.

Międzynarodowa kancelaria Rosen Law Firm, która na co dzień zajmuje się prawami inwestorów złożyła pierwszy pozew zbiorowy. Ten wystosowany został przez nabywców papierów wartościowych spółki giełdowej CD Projekt SA, którzy kupili akcje między 16 stycznia a 17 grudnia 2020 roku.

CDPR celowo ukrywał faktyczny stan gry?

Nie można się dziwić, że gdyby nie całe kontrowersje, prawdopodobnie CD Projekt RED zarobiłby naprawdę sporo pieniędzy. W końcu CP '77 okazał się prawdziwym hitem sprzedażowym, które rozszedł się w liczbie co najmniej 13 milionów egzemplarzy chwilę po premierze.

Rosen Law Firm zarzuca jednak polskiej firmie celowe działanie na szkodę inwestorów. Wszystko przez to, jakoby przedstawiciele CDPR mieli celowo ukrywać faktyczny stan gry na konsole ubiegłej generacji. Po co? Oczywiście, że chodzi o pieniądze - pokazując faktyczny stan gry deweloperzy zdecydowanie straciliby na wartości.

Aktualnie musimy czekać na to, jak sprawa się rozwinie. Ciężko bowiem teraz stwierdzić, co stanie się dalej. CDPR już wcześniej twierdziło, że nigdy nie ukrywało celowo stanu gry, a także, że to zarząd za bardzo postawił na ostateczną datę premiery i nie dawał sobie przetłumaczyć, że do dopracowania produkcji potrzeba jeszcze więcej czasu.

Następny artykuł