Techgame.pl
Cyberpunk 2077

igdb.com / materiały prasowe

Akcje CD Projekt Red lecą dramatycznie w dół. Polski wydawca w tarapatach

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Akcje CD Projekt Red lecą na łeb na szyję, a w tle hulają plotki o przymusowym urlopie dla zdalnych pracowników firmy. Szczęście nadal nie uśmiechnęło się do polskich twórców gier.

  • Akcje CD Projekt Red znów lecą w dół

  • Doniesienia portalu Bloomberg o przymusowym urlopie twórców gry

  • Pokłosie premiery Cyberpunka 2077

Rok 2021 prawdopodobnie nie zostanie zapamiętany dobrze przez pracowników CD Projekt Red. Nie zostanie on również zapamiętany dobrze przez inwestorów, którzy postanowili przeznaczyć swoje fundusze na akcje polskiego studia. 

Premiera Cyberpunk 2077

Premiera Cyberpunk 2077 już dawno za nami, a niesmak niestety wciąż pozostaje. Gra miała być świętym graalem, obiecano nam absolutną rewolucję, żywy otwarty świat, świetne dialogi, filmową fabułę i dziesiątki nowoczesnych systemów. 

Rzeczywistość niestety została szybko zweryfikowana. Polski tytuł okazał się być nadmuchaną przez marketingowców bańką. Owszem, gra jest przyzwoita i nie można jej nazwać w pełni nieudaną, aczkolwiek nadanie jej przydomka “rewolucyjnej” jest grubą nadinterpretacją.

Gdyby Cyberpunk 2077 był uczniem szkoły podstawowej, otrzymałby za całokształt ocenę 4+, ale do świadectwa z paskiem sporo by zabrakło.

Nadmuchana bańka

Produkcja CD Projektu potrafi zachwycić wizualnie, a świat stworzony przez polskie studio rzeczywiście jest bardzo klimatyczny i niepowtarzalny. Niestety, developerzy nie poradzili sobie z innymi aspektami gry jak, chociażby sztuczną inteligencją npc-ów, drętwą i przewidywalną fabułą czy nierozwiniętymi systemami RPG.

Gwoździem do trumny jest jednak wydajność Cyberpunka 2077, a w zasadzie to jej brak. Mowa tu rzecz jasna o fatalnym wydaniu na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Gdy w sieci pojawiły się pierwsze opinie na temat jakości gry na odchodzących generacjach konsol, sporo osób nie dowierzało. Później negatywne opinie posypały się już jak lawina, a akcje CD Projekt Red szybko zostały zweryfikowane na giełdzie.

Atak hakerski i kolejne spadki na giełdzie

Spadek akcji polskiego studia był wręcz brutalny, inwestorzy zaczęli szybko je wyprzedawać, gdy tylko zorientowali się, że developerzy nie podołali zadaniu i trochę czasu minie, zanim kurz opadnie.

Prawda jest taka, że gdyby “Redzi” szybko wzięli się do pracy i wypuścili łatki skutecznie poprawiające jakość rozgrywki, to mogliby się stosunkowo szybko wykaraskać z patowej sytuacji. Problem tkwi w tym, że gdy developerzy zaczęli rzeczywiście implementować patche, to świat obiegła wieść o włamaniu hakerskim na serwery CD Projekt Red.

W efekcie działań hakerów wykradzione zostały poufne dane oraz kody źródłowe Gwinta, Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077. Inwestorzy ponownie się przestraszyli i znów obserwowaliśmy spadki polskiego giganta gamingowego. 

Doniesienia portalu Bloomberg

Wydawać by się mogło, że nic gorszego już polskiego studia spotkać nie może. Otóż nic bardziej mylnego. Jak donosi portal Bloomberg opierając się na swoich nieoficjalnych źródłach, zdalnie pracujący developerzy studia, od dwóch tygodni nie mają możliwości zalogowania się do wirtualnych stacji roboczych. 

Zagraniczni dziennikarze donoszą również, że twórcy gry zostali wysłani na przymusowy urlop, ponieważ firma jeszcze nie uporała się ze skutkami cyberataku i ze względu na to, prace nad kolejną łatką do Cyberpunka 2077 zostały chwilowo zawieszone.

Szybka reakcja inwestorów

26 lutego akcje CD Projektu spadły do ceny 242,90 zł. Inwestorzy stracili zaufanie do polskiej marki i boją się, że twórcy nie zdążą wydać zapowiedzianej łatki do Cyberpunka 2077 w wyznaczonym przez siebie terminie. Tak niskich wyników polska spółka nie miała od stycznia, gdy nagłośniona została sprawa o celowym dezinformowaniu graczy, w sprawie premiery Cyberpunka 2077, na konsole PS4 i Xbox One.

Źródło: Bloomberg.com, Investing.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Wielka wyprzedaż w PlayStation Store. Ponad 900 przecenionych tytułów na PS4 i PS5

  • Figurka Wiedźmina Geralta za astronomiczne 17999 zł. Przygotuje ją Mennica Gdańska

  • Użytkownicy TikToka próbują podpalać śnieg by udowodnić, że jest "fałszywy". Nie, to nie żart

Kuba Wieloch

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >