Techgame.pl
Podpalanie śniegu

youtube.com/WTVR CBS 6/kadr z filmu

Użytkownicy TikToka próbują podpalać śnieg by udowodnić, że jest "fałszywy". Nie, to nie żart

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

TikTok to kolejny serwis społecznościowy, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Jak to często bywa w mediach społecznościowych, regularnie pojawiają się trendy na konkretny rodzaj treści. Wśró

  • Użytkownicy TikToka nagrywają podpalanie śniegu

  • Chcą udowodnić, że skoro nie topnieje, to jest fałszywy

  • Zapominają jednak o zjawisku sublimacji - zmiany wody ze stanu stałego w gazowy

Choć na TikToku, YouTube czy Instagramie nieustannie zyskują i tracą popularność filmiki z niebezpiecznymi wyzwaniami, takimi jak oblewanie swojego ciała gorącym woskiem, moda, która zainspirowała ten artykuł, nie jest niebezpieczna. Chyba że weźmiemy pod uwagę fakt, że jej uczestnicy trzymają w rękach zapalniczkę i mogliby się niechcący poparzyć.

TikTokerzy udowadniają fałszywość śniegu

Trend polegający na podpalaniu śniegowych kulek trzymanych w rękach wziął się z teorii spiskowych, popularnych obecnie na południu Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy tamtejszych okolic, nienawykli do śniegu, który w tym roku nawiedził ich region, przypuszczają, że może on nie być prawdziwy.

Skąd takie przypuszczenie? Prawdopodobnie spowodował je fakt, że wielu mieszkańców Teksasu nigdy dotąd śniegu nie widziało, a w tym roku niezwykle obficie zawitał do tego stanu położonego u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Obecnie w Teksasie panują ujemne temperatury, a opady śniegu są bardzo intensywne, co nie zdarzyło się w tym regionie od 30 lat.

Zima w Teksasie

Część mieszkańców południa USA nie dowierza, że panująca tam obecnie zima jest spowodowana zmianami klimatycznymi zachodzącymi na Ziemi. O zesłanie zimy stulecia na Teksas najczęściej obwiniany jest Bill Gates, który jakiś czas temu ogłosił, że inwestuje w badania naukowe nad ochłodzeniem atmosfery naszej planety za pomocą modyfikacji składu atmosfery.

Drugim podejrzanym są Chiny, które kilka miesięcy temu opracowały system pozwalający na niewielkie modyfikacje pogody. Dlaczego ktoś miałby zamrażać Teksas? Tego nie wiemy, choć teorie w komentarzach pod materiałami z „dowodami” na sztuczność śniegu bywają rozmaite.

Podpalanie śniegu

Tym, co przekonuje zwolenników teorii o sztucznym śniegu, jest fakt, że podczas podpalania śniegowej kulki, ta nie topnieje. Zamiast tego osmala się i znika pod naporem płomienia. Jakby się spalała. Przeprowadzający eksperyment Amerykanie są przekonani, że ich śnieg jest prawdopodobnie zlepkiem drobinek metali, nasłanym przez kogoś. Tyle że nie wzięli pod uwagę jednego z podstawowych zjawisk fizycznych zachodzących podczas zmiany stanów skupienia.

To, co widzą podpalacze śniegu, jest tak naprawdę sublimacją - czyli przejściem wody ze stałego do gazowego stanu skupienia, z pominięciem formy cieczy. Mówiąc krótko, śnieg zamienia się w parę wodną, zamiast w wodę, jak spodziewali się tego uczestnicy eksperymentu. Jest to podstawowa reakcja chemiczna, która obala mit „fałszywego” śniegu. Teraz trzeba im tylko o tym powiedzieć...

źródło: gizmodo.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Kod źródłowy Gwinta krąży na Twitterze. CD Projekt rozpoczyna walkę z nielegalnym procederem

  • Era remasterów. Zmora czy błogosławieństwo naszych czasów?

  • BlizzConline 2021 - podsumowanie

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >