Techgame.pl
Podpalanie śniegu

youtube.com/WTVR CBS 6/kadr z filmu

Użytkownicy TikToka próbują podpalać śnieg by udowodnić, że jest "fałszywy". Nie, to nie żart

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

TikTok to kolejny serwis społecznościowy, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Jak to często bywa w mediach społecznościowych, regularnie pojawiają się trendy na konkretny rodzaj treści. Wśró

  • Użytkownicy TikToka nagrywają podpalanie śniegu

  • Chcą udowodnić, że skoro nie topnieje, to jest fałszywy

  • Zapominają jednak o zjawisku sublimacji - zmiany wody ze stanu stałego w gazowy

Choć na TikToku, YouTube czy Instagramie nieustannie zyskują i tracą popularność filmiki z niebezpiecznymi wyzwaniami, takimi jak oblewanie swojego ciała gorącym woskiem, moda, która zainspirowała ten artykuł, nie jest niebezpieczna. Chyba że weźmiemy pod uwagę fakt, że jej uczestnicy trzymają w rękach zapalniczkę i mogliby się niechcący poparzyć.

TikTokerzy udowadniają fałszywość śniegu

Trend polegający na podpalaniu śniegowych kulek trzymanych w rękach wziął się z teorii spiskowych, popularnych obecnie na południu Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy tamtejszych okolic, nienawykli do śniegu, który w tym roku nawiedził ich region, przypuszczają, że może on nie być prawdziwy.

Skąd takie przypuszczenie? Prawdopodobnie spowodował je fakt, że wielu mieszkańców Teksasu nigdy dotąd śniegu nie widziało, a w tym roku niezwykle obficie zawitał do tego stanu położonego u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Obecnie w Teksasie panują ujemne temperatury, a opady śniegu są bardzo intensywne, co nie zdarzyło się w tym regionie od 30 lat.

Zima w Teksasie

Część mieszkańców południa USA nie dowierza, że panująca tam obecnie zima jest spowodowana zmianami klimatycznymi zachodzącymi na Ziemi. O zesłanie zimy stulecia na Teksas najczęściej obwiniany jest Bill Gates, który jakiś czas temu ogłosił, że inwestuje w badania naukowe nad ochłodzeniem atmosfery naszej planety za pomocą modyfikacji składu atmosfery.

Drugim podejrzanym są Chiny, które kilka miesięcy temu opracowały system pozwalający na niewielkie modyfikacje pogody. Dlaczego ktoś miałby zamrażać Teksas? Tego nie wiemy, choć teorie w komentarzach pod materiałami z „dowodami” na sztuczność śniegu bywają rozmaite.

Podpalanie śniegu

Tym, co przekonuje zwolenników teorii o sztucznym śniegu, jest fakt, że podczas podpalania śniegowej kulki, ta nie topnieje. Zamiast tego osmala się i znika pod naporem płomienia. Jakby się spalała. Przeprowadzający eksperyment Amerykanie są przekonani, że ich śnieg jest prawdopodobnie zlepkiem drobinek metali, nasłanym przez kogoś. Tyle że nie wzięli pod uwagę jednego z podstawowych zjawisk fizycznych zachodzących podczas zmiany stanów skupienia.

To, co widzą podpalacze śniegu, jest tak naprawdę sublimacją - czyli przejściem wody ze stałego do gazowego stanu skupienia, z pominięciem formy cieczy. Mówiąc krótko, śnieg zamienia się w parę wodną, zamiast w wodę, jak spodziewali się tego uczestnicy eksperymentu. Jest to podstawowa reakcja chemiczna, która obala mit „fałszywego” śniegu. Teraz trzeba im tylko o tym powiedzieć...

źródło: gizmodo.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Kod źródłowy Gwinta krąży na Twitterze. CD Projekt rozpoczyna walkę z nielegalnym procederem

  • Era remasterów. Zmora czy błogosławieństwo naszych czasów?

  • BlizzConline 2021 - podsumowanie

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >