Podpalanie śniegu
Źródło: youtube.com/WTVR CBS 6/kadr z filmu

Użytkownicy TikToka próbują podpalać śnieg by udowodnić, że jest "fałszywy". Nie, to nie żart

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
24 Lutego 2021

TikTok to kolejny serwis społecznościowy, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Jak to często bywa w mediach społecznościowych, regularnie pojawiają się trendy na konkretny rodzaj treści. Wśród nastolatków bardzo popularny jest ostatnio motyw podpalania… śniegu.

  • Użytkownicy TikToka nagrywają podpalanie śniegu
  • Chcą udowodnić, że skoro nie topnieje, to jest fałszywy
  • Zapominają jednak o zjawisku sublimacji - zmiany wody ze stanu stałego w gazowy

Choć na TikToku, YouTube czy Instagramie nieustannie zyskują i tracą popularność filmiki z niebezpiecznymi wyzwaniami, takimi jak oblewanie swojego ciała gorącym woskiem, moda, która zainspirowała ten artykuł, nie jest niebezpieczna. Chyba że weźmiemy pod uwagę fakt, że jej uczestnicy trzymają w rękach zapalniczkę i mogliby się niechcący poparzyć.

TikTokerzy udowadniają fałszywość śniegu

Trend polegający na podpalaniu śniegowych kulek trzymanych w rękach wziął się z teorii spiskowych, popularnych obecnie na południu Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy tamtejszych okolic, nienawykli do śniegu, który w tym roku nawiedził ich region, przypuszczają, że może on nie być prawdziwy.

Skąd takie przypuszczenie? Prawdopodobnie spowodował je fakt, że wielu mieszkańców Teksasu nigdy dotąd śniegu nie widziało, a w tym roku niezwykle obficie zawitał do tego stanu położonego u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Obecnie w Teksasie panują ujemne temperatury, a opady śniegu są bardzo intensywne, co nie zdarzyło się w tym regionie od 30 lat.

Zima w Teksasie

Część mieszkańców południa USA nie dowierza, że panująca tam obecnie zima jest spowodowana zmianami klimatycznymi zachodzącymi na Ziemi. O zesłanie zimy stulecia na Teksas najczęściej obwiniany jest Bill Gates, który jakiś czas temu ogłosił, że inwestuje w badania naukowe nad ochłodzeniem atmosfery naszej planety za pomocą modyfikacji składu atmosfery.

GTA wpływa na wzrost kradzieży aut? Tak uważa polityk z USAGTA wpływa na wzrost kradzieży aut? Tak uważa polityk z USACzytaj dalej

Drugim podejrzanym są Chiny, które kilka miesięcy temu opracowały system pozwalający na niewielkie modyfikacje pogody. Dlaczego ktoś miałby zamrażać Teksas? Tego nie wiemy, choć teorie w komentarzach pod materiałami z „dowodami” na sztuczność śniegu bywają rozmaite.

Podpalanie śniegu

Tym, co przekonuje zwolenników teorii o sztucznym śniegu, jest fakt, że podczas podpalania śniegowej kulki, ta nie topnieje. Zamiast tego osmala się i znika pod naporem płomienia. Jakby się spalała. Przeprowadzający eksperyment Amerykanie są przekonani, że ich śnieg jest prawdopodobnie zlepkiem drobinek metali, nasłanym przez kogoś. Tyle że nie wzięli pod uwagę jednego z podstawowych zjawisk fizycznych zachodzących podczas zmiany stanów skupienia.

To, co widzą podpalacze śniegu, jest tak naprawdę sublimacją - czyli przejściem wody ze stałego do gazowego stanu skupienia, z pominięciem formy cieczy. Mówiąc krótko, śnieg zamienia się w parę wodną, zamiast w wodę, jak spodziewali się tego uczestnicy eksperymentu. Jest to podstawowa reakcja chemiczna, która obala mit „fałszywego” śniegu. Teraz trzeba im tylko o tym powiedzieć...

źródło: gizmodo.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł