Chat
Źródło: flickr.com

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Kuba WielochKuba Wieloch
20 Lutego 2021

Cyberprzestępcy atakują po raz kolejny. Tym razem ich celem są użytkownicy mediów społecznościowych, a oznacza to, że prawie wszyscy możemy być narażeni na szkody.

  • Cert Polska ostrzega o nowej metodzie oszustów
  • Hakerzy włamują się na konta w mediach społecznościowych i wyłudzają pieniądze
  • Jak zabezpieczyć się przed atakami?

To nie pierwszy raz w tym roku, gdy CERT Polska ostrzega przed atakami hakerów. Niestety działania internetowych oszustów zwiększają się z miesiąca na miesiąc i na horyzoncie nie widać przesłanek, które wskazywałby na spadki tego trendu.

Kolejna metoda wyłudzania pieniędzy obnażona przez CERT Polska


Konta społecznościowe stanowią idealny cel dla szukających szybkiego zarobku oszustów. Korzysta z nich już prawie każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Włamanie na pojedyncze konto umożliwia kontakt z setkami niczego niespodziewających się ofiar.


Uwaga! Nasz zespół zaobserwował nowy wariant oszustwa, polegający na wykorzystaniu przejętych kont w serwisie Facebook do wyłudzenia środków finansowych. Przestępcy, wykorzystując przejęte konta, piszą do znajomych ofiary z prośbą o opłacenie zamówienia. Podajcie dalej! - czytamy w oświadczeniu CERT Polska na Twitterze


W przypadku tej metody oszustwa cyberprzestępcy wykorzystują proste mechanizmy socjologiczne, a mianowicie zaufanie do swoich znajomych i rodziny. Rozmawiając ze znajomymi za pośrednictwem chatu, raczej nie zakładamy z góry, że w rzeczywistości mamy do czynienia z internetowym oszustem.

Diablo 2: Resurrected oficjalnie zapowiedziane. Gameplay wygląda fantastycznieDiablo 2: Resurrected oficjalnie zapowiedziane. Gameplay wygląda fantastycznieCzytaj dalej

Hakerzy prosili ofiary o skromne datki pieniężne


Jak wynika ze zrzutów obrazów zaprezentowanych przez zespół CERT Polska, przestępcy prosili swoje ofiary o małe datki - Zapłacisz mi 16 za zamówienie? Do 21:00 Ci oddam - fragment rozmowy oszusta z ofiarą.


Większość ludzi z założenia nie kwestionuje próśb o pomoc finansową opiewającą na małe kwoty. Jak się możemy przekonać, jest to błąd.

Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerów?


W przypadku otrzymania tego typu wiadomości powinniśmy w pierwszej kolejności zadzwonić telefonicznie do osoby, która rzekomo prosi nas o pomoc finansową. Dzięki temu będziemy mogli zweryfikować prawdziwość takiej prośby.

Weryfikacja dwuskładnikowa


Warto również rozważyć zaimplementowanie funkcji weryfikacji dwuskładnikowego uwierzytelniania dla swoich kont społecznościowych, aby mieć pewność, że nikt nie włamie się na nasze konto. Usługa ta wymaga potwierdzenia logowania na konto za pomocą wprowadzenia kodu otrzymanego SMS-em na smartfon.


W ten sposób będziemy mieć pewność, że osoba nieupoważniona nie dostanie się na nasze konto społecznościowe.

Jak skonstruować mocne hasło?


Oprócz tego powinniśmy zadbać o jakość swoich haseł. Poprawnie skonstruowane hasło powinno mieć minimum 10 znaków, a w nim należy zawrzeć duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (jak np. “#”). Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przypadkowego złamania hasła przez hakera. W hasłach powinniśmy unikać również imion i nazwisk jak i popularnych słów, najlepiej więc, by były one abstrakcyjne.

źródło: https://twitter.com/CERT_Polska

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł