USA blokuje kolejne chińskie firmy. Tym razem padło na największego producenta układów scalonych
-
Pentagon pracuje nad listą firm współpracujących z chińskim rządem lub wojskiem
-
Na listę trafili kolejni producenci
-
SMIC jest największym chińskim producentem chipów
-
Szykują się kolejne ograniczenia na chińskie firmy w USA
Jeszcze przed wieloma miesiącami można było przypuszczać, że nieco zagmatwany problem z Huawei będzie jedyną taką sytuacją, w której rząd USA ingeruje w prywatne przedsiębiorstwa w aż takim stopniu. Szybko się okazuje, że sytuacja zmienia się dynamicznie.
Wojna handlowa z Chinami
Chiny nie mają w ostatnim czasie lekko, a przynajmniej jeżeli chodzi o stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwszym, prawdziwym przełomem dla całej sytuacji, była olbrzymi konflikt na linii Huawei - USA. Chińska firma została oskarżona o współpracę z rządem państwa środka i nieetyczne zagrywki.
Te dotyczyły m.in. udostępnianiu poufnych informacji o użytkownikach. Z czasem okazało się, że nie tylko technologiczny gigant podejmuje takie działania. Później podobny problem spotkał popularnego TikToka , a teraz konflikt eskalował do zaskakującego stopnia.
Pentagon zaczął opracowywać specjalną listę chińskich przedsiębiorstw, które mogą mieć niejasne (tzn. podejrzane) stosunki z chińskim rządem. Dopisano do niej szereg nowych firm, w tym największego chińskiego producenta układów scalonych Semiconductor Manufacturing International Corp.
Trafiłeś na listę
Nie tak dawno temu w USA uchwalono specjalną ustawę, mającą uprawniać Pentagon do przeprowadzania ewidencji chińskich spółek pod kątem ich współpracy z tamtejszym rządem i wojskiem. Do tej pory znalazło się na niej 35 firm, a teraz dodano kolejne. Chodzi o Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), China National Offshore Oil Corp., China Construction Technology Co. Ltd. I China International Engineering Consulting Corp.
Pierwszy z nich to największy chiński producent chipów, druga jest z kolei jedną z najważniejszych chińskich firm petrochemicznych, która specjalizuje się w wydobywaniu gazu. Szeroko zakrojona akcja Pentagonu nie zaskakuje - w końcu niedawno informowano o wykryciu tysięcy chińskich szpiegów na amerykańskich uniwersytetach .
Co ciekawe, firmy znajdujące się na liście albo współpracują z chińskim rządem czy wojskiem, albo są kluczowe dla ambitnych planów tego kraju. Te dotyczą nie tylko szeroko zakrojonego podboju kosmosu, ale też całej ekspansji gospodarczo-technologicznej.
SMIC ma problem
Wspomniany producent chipów SMIC być może jest dla Chin kluczowy - ich technologie doganiają praktycznie te opracowywane przez Amerykanów . Warto jednak wiedzieć, że sama lista Pentagonu nie ma mocy sprawczej takiej, jak choćby tamtejszy Departament Handlu.
To właśnie on prowadzi ewidencję wspomnianych firm i jest w stanie nałożyć spore ograniczenia handlowe, m.in. takie, jakie dostał Huawei. Problem w tym, że sama lista Pentagonu również sprawia niemałe problemy. Przede wszystkim oznacza, że rząd USA zacznie się baczniej przyglądać danym firmom i zapewne podejmie w związku z nimi konkretne działania.
Departament Handlu nałożył jednak ograniczenia związane z eksportem na SMIC . Jakby tego było mało, jedna z ostatnich decyzji byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, gwarantuje zakaz inwestowania na giełdzie w obligacje chińskich firm znajdujących się na rządowej liście.