Techgame.pl Technologie "Nowy Concorde" coraz bliżej? Testy Boom Supersonic oficjalnie zaplanowane
pixbay.com

"Nowy Concorde" coraz bliżej? Testy Boom Supersonic oficjalnie zaplanowane

19 marca 2022
Autor tekstu: Gabriela Sicińska

Odrzutowiec XB-1 to dopiero wstęp do ostatecznego efektu, który chce osiągnąć firma Boom Supersonic. Jej celem jest stworzenie naddźwiękowych samolotów pasażerskich. W ramach projektu Overture mają powstać właśnie takie maszyny, które w dodatku będą w zasięgu finansowym większości ludzi. Brzmi jak bajka?

Concorde od Boom Supersonic

Wielu z nas pamięta legendarne samoloty Concorde, pasażerskie naddźwiękowe maszyny zaprojektowane i stworzone wspólnymi siłami Francji i Wielkiej Brytanii. Samoloty te przez 36 lat przenosiły zarówno cywilnych pasażerów jak i wojsko.

Zostały wycofane w 2003 roku. Powodów było kilka - drogie utrzymanie, przestarzałość technologiczna czy ograniczenie ruchu lotniczego po ataku na World Trade Center w 2001 roku. Największym gwoździem do trumny z napisem „Concorde” najprawdopodobniej była katastrofa lotu Air France 4590 z 25 lipca 2000 roku.

Katastrofa Air France 4590

Wówczas jeden z samolotów rozbił się wówczas nieopodal Paryża. Powodem była część z innego samolotu, startującego chwilę wcześniej z pasa, którym później pędził Concorde. W wyniku najechania na zgubiony fragment powstała dziura w zbiorniku paliwa, którego szybki wyciek doprowadził do katastrofy.

Przed katastrofą z 2000 roku, która była jedyną w historii Concorde, samolot ten był najbezpieczniejszym pojazdem powietrznym wszechczasów . Wspomniany wypadek był jedynym w jego 36-letniej służbie. Zginęło wówczas 113 osób.

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko

  2. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni

  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało

Boom Supersonic szykuje następcę

W ramach projektu Overture firma Boom Supersonic planuje stworzyć samolot pasażerski, który będzie poruszał się z prędkością 2,2 Mach (2,2 prędkości dźwięku, czyli ok. 2,5 tys. km/h) i pomieści około 80 pasażerów.

XB-1 jest jedynie prototypem i to bardzo odległym od zamierzonego efektu końcowego. Jego kadłub liczy 22 metry, a wewnątrz zmieści się jedynie pilot-oblatywacz. Samolot został stworzony z kompozytu węglowego.

Niemniej przy stworzeniu XB-1 wykorzystano technologię druku 3D, która w przyszłości ma posłużyć do stworzenia samolotów Overture. Będzie to bardzo ważny test, który pokaże, czy całe przedsięwzięcie ma rację bytu.

Nowy Concorde będzie szybszy i tańszy

Ponieważ Boom Supersonic chce uzyskać naddźwiękowe samoloty pasażerskie na kieszeń statystycznego podróżnika, musi zoptymalizować swoją maszynę, by była z jednej strony wytrzymała, a z drugiej stosunkowo tania w produkcji i utrzymaniu. Prezes firmy liczy, że z pomocą druku 3D jest to jak najbardziej możliwe.

Pierwsze loty testowe XB-1 odbędą się w drugiej połowie 2021 roku, przyjdzie nam więc jeszcze chwilę poczekać. Niemniej, superszybkie samoloty pasażerskie, które mają lecieć z Paryża do Montrealu w niespełna 4 godziny to wielki krok w kierunku usprawnienia podróży cywilnych.

Obserwuj nas w
autor
Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria