Sunless Sea
Źródło: igdb.com / materiały prasowe

Kolejna darmowa gra na Epic Games Store. Sunless Sea już do zgarnięcia

Kuba WielochKuba Wieloch
26 Lutego 2021

Epic Games po raz kolejny rozpieszcza graczy. Tym razem w nasze ręce trafi ciekawa produkcja indie, a mianowicie Sunless Sea.

  • Jak Epic Games rzuciło wyzwanie Valve?
  • "Łapówki" dla graczy
  • Nowy darmowy tytuł - Sunless Sea

Chyba nie ma lepszego sposobu na zachęcenie konsumentów do korzystania ze swojej platformy niż oferowanie darmowych produktów. Epic Games zdaje sobie z tego doskonale sprawę, a taktyka firmy wpływa na stale powiększające się grono użytkowników.

Nierówna walka z hegemonem


Gdy w 2018 roku wystartowała platforma Epic Games Storenikt nie wróżył jej większego sukcesu. Gracze zadawali sobie wtedy kluczowe i słuszne zresztą pytanie “Po co nam kolejna biblioteka gier, skoro mamy już Steam?”


Rzeczywiście platforma Valve była w tamtym okresie prawdziwym hegemonem o nienaruszalnej wręcz monopolistycznej pozycji. Okazuje się jednak, że Epic Games nie rzucało słów na wiatr, mówiąc że zamierzają konkurować, a w pewnym momencie nawet przegonić Valve.

Strategia rozdawnictwa


Firma zainwestowała w największe w historii przemysłu gamingowego “łapówki” w postaci darmowych kopii wysokobudżetowych gier. Kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że dostaniemy za darmo, chociażby GTA V? Najwyraźniej Epic nie liczy się z kosztami i zamierza za wszelką nie tyle podjąć rękawicę (bo zrobili już to dawno), co wygrać walkę z goliatem na ringu.

Akcje CD Projekt Red lecą dramatycznie w dół. Polski wydawca w tarapatachAkcje CD Projekt Red lecą dramatycznie w dół. Polski wydawca w tarapatachCzytaj dalej


I w taki sposób gracze przyzwyczaili się już do stałych prezentów. Ba, na dzień dzisiejszy ciężko już sobie wyobrazić miesiąc bez “darmówek” do zgarnięcia. Problem tkwi w tym, że jest to miecz obusieczny.


Z perspektywy czasu możemy już stwierdzić, że taktyka Epic Games jest bardzo skuteczna, a rozdawanie tytułów jest świetną strategią marketingową, na której korzystają twórcy gier, gracze i sam właściciel platformy. Zarząd Epic zdaje sobie jednak sprawę, że musi dbać o dobrą monetyzację swojej strategii reklamowej, bo za wszystkie te rozdane tytuły firma musi zapłacić.


Pytaniem bez jasnej odpowiedzi zostaje więc, jak długo Epic Games będzie w stanie utrzymać tę metodę reklamy i czy w szerszej perspektywie jest ona opłacalna finansowo?

Sunless Sea


Odstawiając jednak wszelkie rozważania na bok, warto wspomnieć o tytule, który możemy pobrać już dziś na platformie Epic Games Store. A jest nim Sunless Sea.


Wydana w 2015 roku produkcja firmy Faibetter Games, to ciekawa gra indie o aspektach RPG, roguelike i przygodówki. W tytule wcielamy się w kapitana statku, który wyrusza w rejs po mrocznym oceanie. Przyjdzie nam zmierzyć się z poważnymi dylematami moralnymi, trudnymi decyzjami strategicznymi i wieloma, przegranymi rozgrywkami.

Poznaliśmy również tytuł, który trafi w ręce graczy już w przyszłym tygodniu. Będzie to Wargame: Red Dragon, czyli wojenna strategia z ogromnym rozmachem.


Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć przyjemnej rozgrywki.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł