Oto najszybszy bojowy dron świata. Osiąga naddźwiękową prędkość
-
Kalley Aerospace przedstawia drona bojowego rodem z przyszłości
-
Pojazd osiąga prędkość 2450 km/h
-
Twórcy pracują również nad naddźwiękowym odrzutowcem biznesowym
Technologia wojskowa rozwija się bez przerwy. Firma Kalley Aerospace oficjalnie zaprezentowała koncept naddźwiękowego bezzałogowego pojazdu powietrznego (UCAV).
Arrow - dron bojowy rodem z przyszłości
Arrow, bo taki przydomek zyskał dron od swoich twórców, ma być jedną z najnowocześniejszych maszyn tego typu. Przede wszystkim ten bezzałogowy samolot będzie bez problemu osiągać prędkość naddźwiękową.
Pojazd ma charakteryzować się niezwykła wręcz uniwersalnością. Jak zapewniają twórcy, ich dron będzie sprawował się doskonale w bezpośrednich starciach oraz tajnych misjach wywiadu.
Dron wygląda jak statek wyjęty rodem z filmów science-fiction. Wynika to w głównej mierze z jednolitej konstrukcji i zastosowania włókna węglowego.
Projekt ma na celu redukcję przekroju radarowego oraz sygnatury w podczerwieni. Włókno węglowe oraz konstrukcja monokokowa obdarowuje Arrow’a niewiarygodną siłą i sztywnością. - czytamy na stronie producenta
Najszybszy dron świata
Maksymalny udźwig Arrow’a wynosi 16,800 kg i jest on w stanie przelecieć blisko 4810 km na “jednym baku”. Największym atutem tego pojazdu powietrznego jest jednak prędkość maksymalna wynosząca 2.1 macha.
Oznacza to, że Arrow jest w stanie poruszać się z prędkością zbliżoną do 2450 km/h, a więc osiąga on dwukrotną prędkość dźwięku, która wynosi w powietrzu 1225 km/h.
Dron bojowy firmy Kalley Aerospace ma startować po wprowadzeniu odpowiednich danych przez osobę obsługującą. Umożliwia to w pełni autonomiczną obsługę najnowocześniejszej maszyny tego typu.
Firma zamierza sprzedawać swoje drony bojowe za “ relatywnie małe pieniądze ”, co w praktyce oznacza sumę mieszczącą się między 9 a 16 milionów $ za sztukę . Twórcy zapewniają, że już teraz otrzymali 100 “przedpremierowych” ofert kupna.
Kolejny projekt już w drodze
W grudniu ubiegłego roku w Singapurze odbyła się zamknięta prezentacja, podczas której twórcy zapowiedzieli, że Arrow nie jest jedynym naddźwiękowym pojazdem latającym nad jakim pracują .
W zaawansowanej fazie produkcji znajduje się również biznesowy odrzutowiec , którego prototyp jest już testowany na terenie Stanów Zjednoczonych i Szwecji.
Autonomiczne, bezzałogowe armie
Nie da się zaprzeczyć faktom - tego typu autonomiczne, bezzałogowe maszyny będą w przyszłości rozwiązywać konflikty zbrojne. Najpotężniejsze armie świata w coraz większym stopniu inwestują w technologie zautomatyzowane. Nie narażają one zdrowia i życia osób siadających za sterami, a równocześnie wykreślają wiele błędów wynikających z czynników ludzkich. Tego typu rozwiązania z pewnością są bardziej humanitarne, o ile można mówić o tym czynniku w kontekście wojny, czy działań ofensywnych.
Kto wie, być może w wojnach przyszłości walczyć ze sobą będą wyłącznie autonomiczne maszyny? Czas pokaże.
źródło: kellyaerospace.com, flightglobal.com
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: