Baldur's Gate 3 screen
Źródło: igdb.com

Dungeons & Dragons powróci na rynek w wielkim stylu AAA. RPG z otwartym światem z prawdziwego zdarzenia

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Marca 2021

Studio Hidden Path Entertainment pracuje nad nową grą RPG w jednym z uniwersów Dungeons & Dragons. Ma to być gra AAA z otwartym światem. Obecnie poszukiwani są developerzy i programiści do pracy przy projekcie. Co więcej, pracować przy nim będzie autorka nadchodzącego dodatku do “papierowego” D&D.

  • Powstaje nowa gra RPG na licencji Dungeons & Dragons
  • Za jej stworzenie odpowiada Hidden Path Entertainment
  • Fabułę stworzy Whitney Beltrán - współautorka jednego z dodatków do oryginalnego D&D

Dungeons & Dragons (D&D) to fabularna gra fantasy będąca niekwestionowanym prekursorem swojego gatunku. Wielu graczy z całego świata powiedziałoby, że to od D&D zaczęły się stołowe erpegi. I mieliby sporo racji. To właśnie dzięki stworzeniu tego systemu w 1974 roku popularność na całym świecie zyskały fabularne gry, podczas których uczestnicy przeżywają niesamowite przygody w gronie znajomych.

Legendarny system Dungeons & Dragons

Uniwersa D&D przez lata były wykorzystywane w wielu różnych grach RPG. Klasyki takie jak Baldur’s Gate czy Neverwinter bazują właśnie na tym legendarnym systemie. A to jedynie wierzchołek góry, jaką jest dziedzictwo Dungeons & Dragons. Do najbardziej popularnych gier wideo, jakie zostały stworzone na fundamentach D&D należą (oprócz wymienionych wyżej) Icewind Dale i Planescape: Torment.

Mimo że owe gry stanowią niesamowity rozdział w historii gamingu, dziś coraz rzadziej tworzy się tytuły oparte na klasycznym D&D. Wynika to przede wszystkim z faktu, że moda na izometryczne gry RPG z ogromem tekstu i taktyczną walką, w której kierujemy poczynaniami naszej drużyny w czasie rzeczywistym, w gruncie rzeczy umarła. Kilka lat temu zaczęto nieśmiało wracać do tej konwencji, kiedy wydano genialne Pillars of Eternity, jednakże produkcjom tego typu daleko dziś do dawnej świetności.

Wymierający gatunek izometrycznych RPG

W chwili obecnej mamy kilka akcentów D&D na rynku. Zdecydowanie najpotężniejszym z nich jest Baldur’s Gate 3, które działa już w ramach wczesnego dostępu na Steamie. Bardzo ciekawie zaś przedstawia się Dungeons & Dragons: Dark Alliance przygotowywane przez studio Tuque Games, które ma w planach zerwać z tradycją rzutu izometrycznego i zaoferować nam pełnoprawne RPG akcji z perspektywy trzeciej osoby.

SpaceX przeprowadził udane lądowanie statku Starship. Kilka minut później wszystko eksplodowałoSpaceX przeprowadził udane lądowanie statku Starship. Kilka minut później wszystko eksplodowałoCzytaj dalej

W dodatku będzie to gra nastawiona na kooperację dwóch (do czterech) graczy na podzielonym ekranie lub online. Ryzykowny pomysł na wykorzystanie D&D, który może stać się hitem lub totalną porażką. Czekam z niecierpliwością na premierę, która ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Nowe RPG w uniwersum D&D

Najnowszy projekt powstający w uniwersum Dungeons & Dragons ma być, a jakże, grą RPG z otwartym światem w formacie AAA. Za produkcję odpowiada studio Hidden Path Entertainment, autorzy kultowego Defense Grid, zaś na czele zespołu tworzącego fabułę stanie Whitney Beltrán, która jest jedną z autorek nadchodzącego dodatku do klasycznego D&D - Van Richten's Guide to Ravenloft, którego premiera odbędzie się w maju tego roku.

Póki co nie znamy jeszcze szczegółów, jednakże możemy być pewni, że w grze pokierujemy drużyną bohaterów i zostanie ona stworzona na silniku Unreal Engine 4. Nie wiemy również, w jakim uniwersum D&D rozegra się akcja powstającej gry, choć obecność Whitney Beltrán może sugerować, że będzie to Ravenloft, co byłoby miłą odmianą od wszechobecnych Zapomnianych Krain.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł