Techgame.pl
Poczta Polska

Poczta Polska materiały prasowe

Koniec z papierowymi pismami z urzędów. Poczta Polska wprowadzi rewolucyjne rozwiązanie dostarczania korespondencji

4 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Już niedługo czeka nas prawdziwa rewolucja w komunikacji z instytucjami publicznymi. I nie tylko! Jeszcze w tym roku ruszy innowacyjny system e-Doręczeń, za który odpowiedzialna jest Poczta Polska. Dzięki niemu będziemy mogli otrzymać urzędową kore

  • Poczta Polska wprowadzi system doręczeń elektronicznych

  • Będziemy mogli wysyłać i otrzymywać pisma urzędowe w formie elektronicznej

  • Platforma e-Doręczenia zostanie uruchomiona 1 października 2021 roku

Projekt systemu e-Doręczeń powstawał przez 4 lata. Tyle musieliśmy czekać na odpowiednie regulacje prawne i organizację logistyczną tego przedsięwzięcia. Najważniejsze jednak, że w końcu się udało. Już niedługo skończą się kolejki na poczcie, w urzędach oraz świstki awizo w naszych skrzynkach pocztowych. Niedługo, czyli… za nieco ponad pół roku.

Poczta Polska wprowadzi system e-Doręczeń

Od 1 października 2021 roku zostaną wprowadzone e-Doręczenia. Co to oznacza? Przede wszystkim obowiązek rejestracji w systemie dla wszystkich podmiotów publicznych, z którymi dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód skontaktować się oficjalną drogą mailową, tudzież otrzymywać od nich pisma w formie elektronicznej. 

Rozwiązanie to jest dobre pod wieloma względami. Oszczędza nasz czas, który musielibyśmy spędzić na poczcie, infolinii danej instytucji, czy w samym urzędzie. Jest to też bardzo korzystne dla środowiska, gdyż będziemy otrzymywać znacznie mniej papierowych listów, co przełoży się na mniejszą ilość niepotrzebnej makulatury.

e-Doręczenia - jak to działa?

Dołączyć do systemu e-Doręczeń będzie mógł każdy podmiot publiczny oraz niepubliczny. Wystarczy zarejestrować się na stronie, która zostanie udostępniona przez Pocztę Polską. O ile wszystkie podmioty publiczne, takie jak urzędy, będą miały obowiązek rejestracji w systemie elektronicznych doręczeń, o tyle dla wszystkich innych będzie to zupełnie dobrowolne.

Jednakże warto będzie skorzystać z tego udogodnienia, gdyż w znaczący sposób ułatwi ono nasze życie. Po rejestracji w systemie każdy podmiot niepubliczny otrzyma własną skrzynkę mailową o pojemności 1 GB, za której pośrednictwem będzie mógł skontaktować się z żądaną instytucją.

Coraz więcej Polaków chce korzystać z cyfrowych udogodnień, a naszym zadaniem jest wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. E-doręczenia to nowa era funkcjonowania administracji i Poczty Polskiej. To rewolucja w doręczeniach. Choć obywatele już w tej chwili mogą wysyłać pisma drogą elektroniczną do każdego urzędu w Polsce, to podstawową rolą systemu doręczeń elektronicznych jest zastąpienie tradycyjnych przesyłek rejestrowanych, czyli listów poleconych. - podsumowuje Minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >