Poczta Polska
Źródło: Poczta Polska materiały prasowe

Koniec z papierowymi pismami z urzędów. Poczta Polska wprowadzi rewolucyjne rozwiązanie dostarczania korespondencji

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Marca 2021

Już niedługo czeka nas prawdziwa rewolucja w komunikacji z instytucjami publicznymi. I nie tylko! Jeszcze w tym roku ruszy innowacyjny system e-Doręczeń, za który odpowiedzialna jest Poczta Polska. Dzięki niemu będziemy mogli otrzymać urzędową korespondencję na specjalny adres e-mail, zamiast do naszej skrzynki pocztowej.

  • Poczta Polska wprowadzi system doręczeń elektronicznych
  • Będziemy mogli wysyłać i otrzymywać pisma urzędowe w formie elektronicznej
  • Platforma e-Doręczenia zostanie uruchomiona 1 października 2021 roku

Projekt systemu e-Doręczeń powstawał przez 4 lata. Tyle musieliśmy czekać na odpowiednie regulacje prawne i organizację logistyczną tego przedsięwzięcia. Najważniejsze jednak, że w końcu się udało. Już niedługo skończą się kolejki na poczcie, w urzędach oraz świstki awizo w naszych skrzynkach pocztowych. Niedługo, czyli… za nieco ponad pół roku.

Poczta Polska wprowadzi system e-Doręczeń

Od 1 października 2021 roku zostaną wprowadzone e-Doręczenia. Co to oznacza? Przede wszystkim obowiązek rejestracji w systemie dla wszystkich podmiotów publicznych, z którymi dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód skontaktować się oficjalną drogą mailową, tudzież otrzymywać od nich pisma w formie elektronicznej.

Rozwiązanie to jest dobre pod wieloma względami. Oszczędza nasz czas, który musielibyśmy spędzić na poczcie, infolinii danej instytucji, czy w samym urzędzie. Jest to też bardzo korzystne dla środowiska, gdyż będziemy otrzymywać znacznie mniej papierowych listów, co przełoży się na mniejszą ilość niepotrzebnej makulatury.

e-Doręczenia - jak to działa?

Dołączyć do systemu e-Doręczeń będzie mógł każdy podmiot publiczny oraz niepubliczny. Wystarczy zarejestrować się na stronie, która zostanie udostępniona przez Pocztę Polską. O ile wszystkie podmioty publiczne, takie jak urzędy, będą miały obowiązek rejestracji w systemie elektronicznych doręczeń, o tyle dla wszystkich innych będzie to zupełnie dobrowolne.

Dungeons & Dragons powróci na rynek w wielkim stylu AAA. RPG z otwartym światem z prawdziwego zdarzeniaDungeons & Dragons powróci na rynek w wielkim stylu AAA. RPG z otwartym światem z prawdziwego zdarzeniaCzytaj dalej

Jednakże warto będzie skorzystać z tego udogodnienia, gdyż w znaczący sposób ułatwi ono nasze życie. Po rejestracji w systemie każdy podmiot niepubliczny otrzyma własną skrzynkę mailową o pojemności 1 GB, za której pośrednictwem będzie mógł skontaktować się z żądaną instytucją.

Coraz więcej Polaków chce korzystać z cyfrowych udogodnień, a naszym zadaniem jest wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. E-doręczenia to nowa era funkcjonowania administracji i Poczty Polskiej. To rewolucja w doręczeniach. Choć obywatele już w tej chwili mogą wysyłać pisma drogą elektroniczną do każdego urzędu w Polsce, to podstawową rolą systemu doręczeń elektronicznych jest zastąpienie tradycyjnych przesyłek rejestrowanych, czyli listów poleconych. - podsumowuje Minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł