Wiatraki
Źródło: Pixabay.com

Nie żartujemy. Polska w czołówce produkcji energii wiatrowej dzięki pogodzie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
9 Grudnia 2020

Wiatr to zdecydowanie najchętniej wykorzystywane odnawialne źródło energii w Polsce. Według danych z ubiegłego roku energia wiatrowa stanowi 9,18% całej energii produkowanej w Polsce. W ostatni poniedziałek jednakże ta wartość znacznie wzrosła. Wszystko przez pogodę.

  • Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się od 2001 roku
  • 7 grudnia 2020 padł chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych
  • Wówczas Polska zajęła 3. miejsce w Europie
  • Odnawialne źródła energii są przyszłością światowej energetyki

Ze względu na położenie naszego kraju, warunki sprzyjające budowie farm wiatrowych mamy tylko w kilku miejscach Polski. Przede wszystkim zaś - na północy. Co więcej, niektóre z farm powstają nie tylko na lądzie, a na terenie Morza Bałtyckiego. Obecnie trwają prace nad budową jednej z takich elektrowni, która ma powstać nieopodal Łeby.


Energia wiatrowa w Polsce


Historia wykorzystywania energii wiatru w Polsce zaczyna się w roku 2000. Rozpoczęto wówczas budowę pierwszej elektrowni wiatrowej na terenie naszego kraju. Rok później Elektrownia Wiatrowa Barzowice usytuowana w województwie zachodniopomorskim oficjalnie rozpoczęła swoją działalność.

Zobacz także:Wyszła na spacer z psem, chwilę później zamorodowano ją. Pies wskazał sprawcę


W 2001 roku wystartowała również leżąca niecałe 10 kilometrów dalej Elektrownia Cisowo. Łącznie placówki te posiadały 15 turbin, co przekładało się na moc 19 megawatów i produkcję 14 gigawatogodzin (GWh) rocznie.


Prężny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce doprowadził do produkcji ponad 15 tysięcy GWh rocznie, co stanowi 9,18% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. W rankingu przekłada się to na 8. pozycję w Europie.

Zobacz także:Przepisy, które zostaną z nami aż do lata. Wiceminister zdrowia wygadał się


Rekord chwilowej produkcji energii wiatrowej


Dzięki silnym porywom wiatru, których doświadczyliśmy na początku bieżącego tygodnia, nasze elektrownie wiatrowe pracowały niezwykle intensywnie. Szybkość wiatru w poniedziałek 7 grudnia sięgała nawet 70 km/h.Dzięki temu zanotowano chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych, wynoszący ponad 5,7 gigawatów.


Tak dogodne warunki pogodowe pozwoliły na wyprodukowanie 113,4 GWh w ciągu zaledwie jednego dnia. Wówczas energia wiatrowa osiągnęła 22% udziału w całkowitej produkcji dziennej w Polsce. Pierwszy raz zanotowano w naszym kraju tak imponujący wynik.

Banki biją na alarm. Oszuści wykorzystują autentyczne numery placówek i wyłudzają pieniądze. OstrzegamyBanki biją na alarm. Oszuści wykorzystują autentyczne numery placówek i wyłudzają pieniądze. OstrzegamyCzytaj dalej


Podium w rankingu Europy


Tak wysoka produkcja w poniedziałek 7 grudnia zapewniła Polsce awans na 3. miejsce rankingu europejskiej produkcji dziennej energii wiatrowej. Lepszy wynik udało się uzyskać jedynie Hiszpanii i Niemcom.


Mimo że na co dzień zajmujemy dopiero 8. pozycję w rankingu Europy, chwilowy awans na trzecie jest największym jak dotąd osiągnięciem polskiej energetyki wiatrowej. W oczekiwaniu na pierwszą morską elektrownię wiatrową ten wynik zapewne będzie nam musiał wystarczyć.

Uwaga, znany program przestanie działać. Ma go prawie każdy, koniecznie usuńUwaga, znany program przestanie działać. Ma go prawie każdy, koniecznie usuńCzytaj dalej


Odnawialne źródła energii


Ze względu na postępujące w zastraszającym tempie zmiany klimatyczne na Ziemi, konieczne jest, by wszystkie kraje świata ograniczyły produkcję gazów cieplarnianych. Ogromnym krokiem w tym kierunku jest rezygnacja z elektrowni węglowych.


W związku z tym konieczne są inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna. W Polsce prężnie rozwija się właśnie energetyka wiatrowa. Miejmy nadzieję, że za kilka lat uda się na stałe wynieść ją ponad próg 20% całkowitej produkcji energii w naszym kraju.

Biedronka rozpoczyna wielką wyprzedaż gier. Świetne wieści dla posiadaczy PlayStation, Xbox i PCBiedronka rozpoczyna wielką wyprzedaż gier. Świetne wieści dla posiadaczy PlayStation, Xbox i PCCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Jola i Wojtek nie wierzyli, że w swoim wieku odnajdą miłość. Dokument HBO GO przedstawił ich niesamowitą historię
  2. Marcin Najman znów żegna się z ringiem. Wiemy, kiedy zawalczy po raz ostatni
  3. Wymagania sprzętowe nowego Medal of Honor brzmią jak nieśmieszny żart. Aż ciężko uwierzyć

Następny artykuł