Techgame.pl > Technologie > Nie żartujemy. Polska w czołówce produkcji energii wiatrowej dzięki pogodzie
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:20

Nie żartujemy. Polska w czołówce produkcji energii wiatrowej dzięki pogodzie

Wiatraki
Pixabay.com
  • Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się od 2001 roku

  • 7 grudnia 2020 padł chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych

  • Wówczas Polska zajęła 3. miejsce w Europie

  • Odnawialne źródła energii są przyszłością światowej energetyki

Ze względu na położenie naszego kraju, warunki sprzyjające budowie farm wiatrowych mamy tylko w kilku miejscach Polski. Przede wszystkim zaś - na północy. Co więcej, niektóre z farm powstają nie tylko na lądzie, a na terenie Morza Bałtyckiego. Obecnie trwają prace nad budową jednej z takich elektrowni, która ma powstać nieopodal Łeby.

Energia wiatrowa w Polsce

Historia wykorzystywania energii wiatru w Polsce zaczyna się w roku 2000. Rozpoczęto wówczas budowę pierwszej elektrowni wiatrowej na terenie naszego kraju. Rok później Elektrownia Wiatrowa Barzowice usytuowana w województwie zachodniopomorskim oficjalnie rozpoczęła swoją działalność.

W 2001 roku wystartowała również leżąca niecałe 10 kilometrów dalej Elektrownia Cisowo. Łącznie placówki te posiadały 15 turbin, co przekładało się na moc 19 megawatów i produkcję 14 gigawatogodzin (GWh) rocznie.

Prężny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce doprowadził do produkcji ponad 15 tysięcy GWh rocznie, co stanowi 9,18% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. W rankingu przekłada się to na 8. pozycję w Europie.

Rekord chwilowej produkcji energii wiatrowej

Dzięki silnym porywom wiatru, których doświadczyliśmy na początku bieżącego tygodnia, nasze elektrownie wiatrowe pracowały niezwykle intensywnie. Szybkość wiatru w poniedziałek 7 grudnia sięgała nawet 70 km/h. Dzięki temu zanotowano chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych, wynoszący ponad 5,7 gigawatów.

Tak dogodne warunki pogodowe pozwoliły na wyprodukowanie 113,4 GWh w ciągu zaledwie jednego dnia. Wówczas energia wiatrowa osiągnęła 22% udziału w całkowitej produkcji dziennej w Polsce. Pierwszy raz zanotowano w naszym kraju tak imponujący wynik.

Podium w rankingu Europy

Tak wysoka produkcja w poniedziałek 7 grudnia zapewniła Polsce awans na 3. miejsce rankingu europejskiej produkcji dziennej energii wiatrowej. Lepszy wynik udało się uzyskać jedynie Hiszpanii i Niemcom.

Mimo że na co dzień zajmujemy dopiero 8. pozycję w rankingu Europy, chwilowy awans na trzecie jest największym jak dotąd osiągnięciem polskiej energetyki wiatrowej. W oczekiwaniu na pierwszą morską elektrownię wiatrową ten wynik zapewne będzie nam musiał wystarczyć.

Odnawialne źródła energii

Ze względu na postępujące w zastraszającym tempie zmiany klimatyczne na Ziemi, konieczne jest, by wszystkie kraje świata ograniczyły produkcję gazów cieplarnianych. Ogromnym krokiem w tym kierunku jest rezygnacja z elektrowni węglowych. 

W związku z tym konieczne są inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna. W Polsce prężnie rozwija się właśnie energetyka wiatrowa. Miejmy nadzieję, że za kilka lat uda się na stałe wynieść ją ponad próg 20% całkowitej produkcji energii w naszym kraju.

Powiązane