Nie żartujemy. Polska w czołówce produkcji energii wiatrowej dzięki pogodzie
Wiatr to zdecydowanie najchętniej wykorzystywane odnawialne źródło energii w Polsce. Według danych z ubiegłego roku energia wiatrowa stanowi 9,18% całej energii produkowanej w Polsce. W ostatni poniedziałek jednakże ta wartość znacznie wzrosła. Wszystko przez pogodę.
- Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się od 2001 roku
- 7 grudnia 2020 padł chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych
- Wówczas Polska zajęła 3. miejsce w Europie
- Odnawialne źródła energii są przyszłością światowej energetyki
Ze względu na położenie naszego kraju, warunki sprzyjające budowie farm wiatrowych mamy tylko w kilku miejscach Polski. Przede wszystkim zaś - na północy. Co więcej, niektóre z farm powstają nie tylko na lądzie, a na terenie Morza Bałtyckiego. Obecnie trwają prace nad budową jednej z takich elektrowni, która ma powstać nieopodal Łeby.
Energia wiatrowa w Polsce
Historia wykorzystywania energii wiatru w Polsce zaczyna się w roku 2000. Rozpoczęto wówczas budowę pierwszej elektrowni wiatrowej na terenie naszego kraju. Rok później Elektrownia Wiatrowa Barzowice usytuowana w województwie zachodniopomorskim oficjalnie rozpoczęła swoją działalność.
Zobacz także:Wyszła na spacer z psem, chwilę później zamorodowano ją. Pies wskazał sprawcę
W 2001 roku wystartowała również leżąca niecałe 10 kilometrów dalej Elektrownia Cisowo. Łącznie placówki te posiadały 15 turbin, co przekładało się na moc 19 megawatów i produkcję 14 gigawatogodzin (GWh) rocznie.
Prężny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce doprowadził do produkcji ponad 15 tysięcy GWh rocznie, co stanowi 9,18% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. W rankingu przekłada się to na 8. pozycję w Europie.
Zobacz także:Przepisy, które zostaną z nami aż do lata. Wiceminister zdrowia wygadał się
Rekord chwilowej produkcji energii wiatrowej
Dzięki silnym porywom wiatru, których doświadczyliśmy na początku bieżącego tygodnia, nasze elektrownie wiatrowe pracowały niezwykle intensywnie. Szybkość wiatru w poniedziałek 7 grudnia sięgała nawet 70 km/h.Dzięki temu zanotowano chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych, wynoszący ponad 5,7 gigawatów.
Tak dogodne warunki pogodowe pozwoliły na wyprodukowanie 113,4 GWh w ciągu zaledwie jednego dnia. Wówczas energia wiatrowa osiągnęła 22% udziału w całkowitej produkcji dziennej w Polsce. Pierwszy raz zanotowano w naszym kraju tak imponujący wynik.
Podium w rankingu Europy
Tak wysoka produkcja w poniedziałek 7 grudnia zapewniła Polsce awans na 3. miejsce rankingu europejskiej produkcji dziennej energii wiatrowej. Lepszy wynik udało się uzyskać jedynie Hiszpanii i Niemcom.
Mimo że na co dzień zajmujemy dopiero 8. pozycję w rankingu Europy, chwilowy awans na trzecie jest największym jak dotąd osiągnięciem polskiej energetyki wiatrowej. W oczekiwaniu na pierwszą morską elektrownię wiatrową ten wynik zapewne będzie nam musiał wystarczyć.
Odnawialne źródła energii
Ze względu na postępujące w zastraszającym tempie zmiany klimatyczne na Ziemi, konieczne jest, by wszystkie kraje świata ograniczyły produkcję gazów cieplarnianych. Ogromnym krokiem w tym kierunku jest rezygnacja z elektrowni węglowych.
W związku z tym konieczne są inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna. W Polsce prężnie rozwija się właśnie energetyka wiatrowa. Miejmy nadzieję, że za kilka lat uda się na stałe wynieść ją ponad próg 20% całkowitej produkcji energii w naszym kraju.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Jola i Wojtek nie wierzyli, że w swoim wieku odnajdą miłość. Dokument HBO GO przedstawił ich niesamowitą historię
- Marcin Najman znów żegna się z ringiem. Wiemy, kiedy zawalczy po raz ostatni
- Wymagania sprzętowe nowego Medal of Honor brzmią jak nieśmieszny żart. Aż ciężko uwierzyć