Techgame.pl
Procesor AMD Ryzen

Pixabay

Masz nagłe skoki temperatur procesora? Winę może ponosić Epic Games Launcher

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Masz nagłe skoki temperatur CPU mimo, że nic nie robisz? Winę może ponosić... Epic Games Launcher. Największy konkurent Steama został przebadany przez ekipę Hot Hardware. Wnioski są zaskakująco nieciekawe i mogą negatywnie wpłynąć na popularność aplikacji

  • Epic Games Launcher potrafi spowodować nagłe skoki temperatur procesora

  • Eksperci ustalili, że winę za to ponosi najpewniej duża liczba procesów

  • Program wysyła też niepokojąco dużo danych na zewnętrzny adres internetowy

Nie można ukrywać, że dzisiejsze usługi elektronicznej dystrybucji ewoluowały do tego stopnia, że dziś ciężko znaleźć jakąkolwiek grę, która nie będzie dostępna w jakiejś z tych usług. Problem w tym, że te potrafią nieźle zaszkodzić komputerowi. 

Epic Games Launcher wielce kontrowersyjny

Nie da się ukrywać, że nagłe reklamowanie Epic Games Launchera dało się we znaki wielu graczom. No bo przecież platforma cyfrowej dystrybucji jest najpoważniejszym konkurentem uwielbianego przez wielu graczy Steama. Ci, nie są zadowoleni z działań Epic Games. 

A jakie to działania? Szefostwo firmy robi wszystko co może, aby tylko przyciągnąć do siebie jak największą liczbę użytkowników. Choćby w tym momencie codziennie rozdaje darmowe gry, wciąż trwa także dość spora wyprzedaż z dodatkowymi kuponami na 40 złotych. Niektóre gry w końcu bardziej opłaca się kupić tu, niż na Steamie. 

Jednak Epic Games Launcher nieustannie ściera się z fanami Steam, którzy głoszą, iż nigdy nie wezmą nic z platformy nawet za darmo. Ostatnie doniesienia mogą tylko do takich racji przekonać większą liczbę graczy. 

Epic Games spali ci procesor?

Dobra, aż tak źle nie jest, ale warto jednak wspomnieć, że cała sytuacja wygląda co najmniej podejrzanie i niezwykle niepokojąco. Wszystko przez to, że internauci zaczęli coraz częściej skarżyć się na nagłe skoki temperatur CPU (problem dotyczy zarówno procesorów od AMD jak i Intela) nawet wtedy, gdy nic na komputerze nie jest odpalone z wyjątkiem... Epic Games Launchera. 

Eksperci z Hot Hardware postanowili przeanalizować najnowsze doniesienia i, co dość zaskakuje, faktycznie okazało się, że winę za wzrost temperatury nawet o 20 stopni Celsjusza ponosi właśnie wspomniana platforma. Specjaliści uważają, że poznali przyczynę, ale doszukali się kolejnych problemów. 

Zgodnie z ich doniesieniami, najpewniej całą winę za taki stan rzeczy ponosi bardzo duża liczba procesów odpalonych wraz z EGL, które skrajnie obciążają wątki procesora. 20 stopni to nie przelewki, więc sytuacja jawi się na bardzo poważną. Zwłaszcza, że po odpaleniu gry z launchera, wcale on się nie zamyka. 

Źródło: https://hothardware.com/news/epic-games-shenanigans-with-cpus

Skoki temperatur i... wysyłania danych

Ekipa z Hot Hardware wskazuje równocześnie, że "coś tu śmierdzi" jeżeli chodzi o proces "EpicWebHelper", który na adres "tracking-website-prod07-epic-961842049.us-east-1.elb.amazonaws.com" wysyła niepokojąco dużo danych. Przez około godzinę czasu, program wysłał tam około 514KB informacji.

Problem w tym, że to jakieś 14 razy więcej, niż wysyła Steam czy GeForce Experience. Na razie jednak nie powiązano bezpośrednio wysyłania takich ilości danych ze skokami temperatur. A co, jeśli problem też nas dotyczy?

Najlepiej zamykać Epic Games Launchera i nie trzymać go odpalonego. Jeżeli jednak chcemy zagrać w którąś z gier, polecamy podpięcie konta EGL do GOG Galaxy, które pozwala na uruchomienie gry i wyłączenie usługi działającej w tle. Teoretycznie powinno to mocno odciążyć nasz procesor.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Quake

Gry

Wielki powrót Quake. Czy na pewno?

Czytaj więcej >
Diablo II

Gry

Podsumowanie dnia. Otwarta beta dla Diablo II, nowa konkurencja dla FIFY, Pokemon Unite na urządzenia mobilne

Czytaj więcej >
Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >