Aplikacja Netflix
Źródło: pixabay.com

Fałszywa aplikacja Netflixa na Androida. Wykrada dane użytkowników z komunikatora

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
8 Kwietnia 2021

W sklepie Google Play pojawiła się nowa aplikacja, oferująca użytkownikom aż 2 miesiące darmowej subskrypcji Netflixa. Niestety w tym przypadku jedyne co naprawdę otrzymamy, to oprogramowanie szpiegujące nasze działania w komunikatorze WhatsApp oraz szansę na wykradzenie pieniędzy z naszego konta.

Niebezpieczne wiadomości czy połączenia telefoniczne, w których oszuści podszywają się pod zaufane instytucje czy znane firmy, są już na porządku dziennym. Niestety to nie wszystkie ze stosowanych w dzisiejszych czasach metod wyłudzania danych i pieniędzy. Kolejne niebezpieczeństwa czekają na nas na platformach cyfrowej dystrybucji aplikacji na urządzenia mobilne - nawet tych autoryzowanych przez producenta systemu operacyjnego naszego urządzenia. Niestety.

Fałszywa aplikacja Netflixa

Firma Check Point Reaserch opublikowała ostrzeżenie przed groźną aplikacją, dostępną w Sklepie Play na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Niebezpieczna apka występuje pod nazwą FlixOnline i podszywa się pod oryginalnego Netflixa, oferując w dodatku dwa darmowe miesiące dostępu do pełnej biblioteki filmów i seriali, tłumacząc promocję chęcią wsparcia użytkowników borykających się z trudnymi realiami pandemii koronawirusa.

Jest to oczywiście klasyczne oszustwo, które w dodatku bardzo sprytnie się rozszerza i bez informowania użytkownika, skanuje jego historię konwersacji w komunikatorze WhatsApp. To jeszcze nie wszystko, gdyż po założeniu konta w fałszywej aplikacji i wprowadzenia danych karty płatniczej w celu dokonania płatności za subskrypcję, stojący za oszustwem przestępcy skwapliwie czyszczą konto ofiary.

Polska na czele największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Aż trzy nasze elektrownie wśród Polska na czele największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Aż trzy nasze elektrownie wśród "top 10" trucicieliCzytaj dalej

Niebezpieczne wiadomości na WhatsApp

Co ciekawe (i przerażające), aplikacja potrafi również za naszymi plecami rozsyłać wiadomości do naszych znajomych w komunikatorze WhatsApp. Zazwyczaj wysyła reklamę własnych “usług”, która według doniesień serwisu Antyweb, brzmi następująco:

- 2 Months of Netflix Premium Free at no cost For REASON OF QUARANTINE (CORONA VIRUS)* Get 2 Months of Netflix Premium Free anywhere in the world for 60 days. Get it now HERE https:// bit[.]ly/3bDmzUw.

Już sama łamana angielszczyzna powyższej wiadomości powinna nas zaalarmować. Jednakże ci, którzy słabiej znają język, mogą z łatwością nabrać się na ten wybieg. Zwłaszcza jeśli dostaną go od zaufanej osoby. Dlatego też użytkownicy komunikatora WhatsApp powinni zachować szczególną ostrożność i nie otwierać żadnych linków przesyłanych w wiadomościach, jeśli nie mają absolutnej pewności, że ów odnośnik pochodzi z zaufanego źródła i nie zdradza żadnych oznak bycia stroną podstawioną przez oszusta.

źródło: antyweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł