Techgame.pl
Aplikacja Netflix

pixabay.com

Fałszywa aplikacja Netflixa na Androida. Wykrada dane użytkowników z komunikatora

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W sklepie Google Play pojawiła się nowa aplikacja, oferująca użytkownikom aż 2 miesiące darmowej subskrypcji Netflixa. Niestety w tym przypadku jedyne co naprawdę otrzymamy, to oprogramowanie szpiegujące nasze działania w komunikatorze WhatsApp oraz szans

Niebezpieczne wiadomości czy połączenia telefoniczne, w których oszuści podszywają się pod zaufane instytucje czy znane firmy, są już na porządku dziennym. Niestety to nie wszystkie ze stosowanych w dzisiejszych czasach metod wyłudzania danych i pieniędzy. Kolejne niebezpieczeństwa czekają na nas na platformach cyfrowej dystrybucji aplikacji na urządzenia mobilne - nawet tych autoryzowanych przez producenta systemu operacyjnego naszego urządzenia. Niestety.

Fałszywa aplikacja Netflixa

Firma Check Point Reaserch opublikowała ostrzeżenie przed groźną aplikacją, dostępną w Sklepie Play na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Niebezpieczna apka występuje pod nazwą FlixOnline i podszywa się pod oryginalnego Netflixa, oferując w dodatku dwa darmowe miesiące dostępu do pełnej biblioteki filmów i seriali, tłumacząc promocję chęcią wsparcia użytkowników borykających się z trudnymi realiami pandemii koronawirusa.

Jest to oczywiście klasyczne oszustwo, które w dodatku bardzo sprytnie się rozszerza i bez informowania użytkownika, skanuje jego historię konwersacji w komunikatorze WhatsApp. To jeszcze nie wszystko, gdyż po założeniu konta w fałszywej aplikacji i wprowadzenia danych karty płatniczej w celu dokonania płatności za subskrypcję, stojący za oszustwem przestępcy skwapliwie czyszczą konto ofiary.

Niebezpieczne wiadomości na WhatsApp

Co ciekawe (i przerażające), aplikacja potrafi również za naszymi plecami rozsyłać wiadomości do naszych znajomych w komunikatorze WhatsApp. Zazwyczaj wysyła reklamę własnych “usług”, która według doniesień serwisu Antyweb, brzmi następująco:

- 2 Months of Netflix Premium Free at no cost For REASON OF QUARANTINE (CORONA VIRUS)* Get 2 Months of Netflix Premium Free anywhere in the world for 60 days. Get it now HERE https:// bit[.]ly/3bDmzUw.

Już sama łamana angielszczyzna powyższej wiadomości powinna nas zaalarmować. Jednakże ci, którzy słabiej znają język, mogą z łatwością nabrać się na ten wybieg. Zwłaszcza jeśli dostaną go od zaufanej osoby. Dlatego też użytkownicy komunikatora WhatsApp powinni zachować szczególną ostrożność i nie otwierać żadnych linków przesyłanych w wiadomościach, jeśli nie mają absolutnej pewności, że ów odnośnik pochodzi z zaufanego źródła i nie zdradza żadnych oznak bycia stroną podstawioną przez oszusta. 

źródło: antyweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >