Techgame.pl
Ghost of Tsushima - brama Torii

Expardon/wideo/https://youtu.be/OkHIsdacGwI

Fani Ghost of Tsushima pomogli w odbudowie zabytku. Zebrano prawie milion dolarów

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

W serwisie crowdfundingowym prowadzono zbiórkę na rzecz rekonstrukcji zniszczonego zabytku. Los chciał, że w tym samym roku lądy, przez które przeszedł tajfun, zwiedzali gracze w wirtualnym świecie. Społeczność Ghost of Tsushima miała wydatn

  • Tajfun, który przeszedł przez Cuszimę we wrześniu 2020 roku zniszczył zabytkową bramę

  • Miejscowy duchowny postanowił zebrać fundusze na odbudowę

  • Do akcji chętnie włączyła się lokalna społeczność oraz... gracze

  • Na fali popularności Ghost of Tsushima wsparcie napływało z różnych zakątków świata

W wyniku kataklizmu na archipelagu Cuszima ucierpiała legendarna brama Otorii. Takie konstrukcje wznoszono przed kapliczkami Shinto.

Cuda natury i dziedzictwo kulturowe Cuszimy

Według japońskich wierzeń świątynie mają być miejscem spoczynku tamtejszych bóstw. Do tego świata ludzie nie mogą wstąpić ot tak, więc przygotowano specjalne portale w postaci dwóch pionowych słupów i poprzecznego. Dopiero w ten sposób połączony został świat śmiertelników z boskim.

Jeśli w tym nieszczęsnym zdarzeniu można upatrywać pomyślności, to należałoby wskazać czas, gdy tajfun zmiótł zabytkową bramę. Żywioł przeszedł przez to miejsce 7 września ubiegłego roku. Zdarzyło się to w roku premiery niesamowicie popularnej gry Ghost of Tsushima, której akcja osadzona jest właśnie na tej samej grupie wysp. Przypadek, a może interwencja bogów?

Nie wiem, czy twórcy ze studia Sucker Punch Productions mogą być uznawani za bogów, ale z pewnością wyróżniają się spośród innych ludzi tworzących gry. Ich umiejętności programistyczne plus naturalne piękno archipelagu Cuszima zaowocowały stworzeniem cudownej wirtualnej scenerii.

Lokacje te urzekają nie tylko w formie wizji deweloperów gry, ale również na materiałach pochodzących z rzeczywistego świata. 80% terenów jest zalesionych, co trudno sobie wyobrazić w dobie konsumpcjonizmu i betonowania przyrody. Przykro było więc słuchać o żywiołach nawiedzających to miejsce oraz obserwować skutki niszczycielskiej siły.

Wielka mobilizacja miejscowej ludności, ale i graczy

Na platformie Campfire, która umożliwia zbieranie funduszy na określone cele, jedną z inicjatyw było zgromadzenie budżetu na odbudowę Heisei Otorii. Bramy prowadzącej do kapliczki Watatsumi. Za startem akcji stoi lokalny duchowny Yuichi Hirayama.

Celem było 5 000 000 japońskich jenów, co daje niespełna 179 000 złotych. Uzyskana pomoc przerosła jednak wszelkie oczekiwania, przynosząc 542% pożądanej kwoty. Mobilizacja darczyńców trwała od 27 listopada 2020 roku do 10 stycznia 2021.

Ostatecznie licznik zatrzymał się na 27 103 882 jenach. Na taką sumę złożyło się 2 014 składających. W zamian ochotnicy otrzymają naprawdę ciekawe przedmioty związane z japońską kulturą i wierzeniami. W ramach okazania wdzięczności zaplanowano między innymi tablice wotywne, nazwisko na miejscowym kamiennym monumencie, lokalny ręcznik do dłoni czy też talizman ofuda.

Odbudowa ma się rozpocząć na przestrzeni marca i kwietnia, zakończenie wstępnie ustalono na okolice sierpnia. Inicjator projektu zaznacza, że możliwe są opóźnienia w związku z pandemią. Dodał też, że trzeba będzie zastąpić oryginalny materiał kamienny, którego już nie można dostać.

Hirayama zawarł w podziękowaniach na stronie projektu także te kierowane do graczy Ghost of Tsushima. Duchowny wspomniał o niesamowitym wsparciu płynącym z ich strony, a także o bożym przewodnictwie w tej trudnej sytuacji.

Ghost of Tsushima to ostatni głośny tytuł ekskluzywny dla PlayStation 4. Produkcja została wybrana przez graczy najlepszą grą 2020 roku w ramach The Game Awards.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • LG pokazało futurystyczny, przezroczysty telewizor. Ekran można schować w obudowie

  • Twórca internetu tworzy nową sieć gwarantującą prywatność. Wszystkie nasze dane mają być bezpieczne

  • Nowa koncepcja rozwijanego tabletu od TCL. Może mieć nawet 17 cali

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >