Techgame.pl
Kontroler DualSense do PS5

youtube.com/PlayStation/kadr z filmu

Gra na konsoli bez pada? Sony ma plan

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W biurze patentowym pojawił się nowy dokument od Sony, w którym można wyczytać bardzo ciekawe i niecodzienne rzeczy. Przede wszystkim, japoński gigant pracuje nad funkcją pozwalającą wykorzystać smartfona zamiast klasycznego kontrolera DualSense do

Kontrolery do gier to w dzisiejszych czasach już nie tylko domena konsolowców. Wiele tytułów wychodzących na PC jest dziś projektowana głównie z myślą o sterowaniu padem, co sprawia, że wielu graczy komputerowych ma na wyposażeniu także kontrolery, nie mówiąc już o profesjonalnych e-sportowcach.

Smartfon zamiast pada?

Sony najwyraźniej rozważa pójście o krok dalej i umożliwienie graczom rezygnację z tradycyjnego kontrolera na rzecz smartfona. Z jednej strony brzmi to nieco kuriozalnie - wszak pad jest nieodłączną częścią konsoli i nigdy dotąd nie było możliwe korzystanie nawet z klawiatury i myszy (w większości przypadków), a co dopiero smartfona, który wydaje się być zupełnie nieprzystosowany do precyzyjnej kontroli interfejsu w grze. Ale czy na pewno?

Wystarczy spojrzeć na chmurę xCloud Microsoftu, która umożliwia grę w tytuły konsolowe na urządzeniach mobilnych, w wielu przypadkach bez konieczności podłączania pada. Wówczas, niczym w grach mobilnych, wirtualne przyciski i gałki umieszczone są na dotykowym ekranie.

Działa to lepiej lub gorzej - niestety wymusza to zasłonięcie kciukami boków ekranu, co niekiedy mocno psuje wrażenia z gry. Wszystko zależy od gatunku danej produkcji, bo przykładowo w takim Slay the Spire, które jest samo w sobie karcianką roguelike, jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na całkowicie komfortową rozgrywkę, podczas gdy w takim Gears 5 czyni to rozgrywkę wyjątkowo irytującą.

Rozszerzona rzeczywistość

Co jednak najciekawsze w nowym patencie Sony, smartfon nie tylko mógłby zastąpić kontroler. Ekran i kamerka naszego urządzenia może wszak posłużyć za rozszerzenie gry na kolejne urządzenie. Świetnym wykorzystaniem tej technologii byłaby choćby możliwość wyświetlenia mapy na smartfonie, co byłoby bardzo pomocne przykładowo w Red Dead Redemption 2, gdzie działanie “GPS-a” pozostawia wiele do życzenia.

To wciąż dopiero początek faktycznych możliwości, które pojawiłyby się po opracowaniu tej technologii przez japońskiego producenta konsol. W przyszłości można byłoby pokusić się o wykorzystanie faktycznego AR (Augmented Reality - rozszerzona rzeczywistość).

Rozszerzona rzeczywistość póki co dostępna jest jedynie dla najzamożniejszych, którzy i tak nie są nią specjalnie zainteresowani, gdyż AR stawia dopiero pierwsze kroki. Być może za dziesięć lat będziemy mogli nosić wygodne, elektroniczne okulary, które wyświetlą nam przed oczami ekran telefonu na zawołanie, ale to zdecydowanie jeszcze nie ten moment.

Jednakże gdy technologia dotrze do etapu, w którym okulary AR staną się powszechnym wyposażeniem gospodarstwa domowego, technologia łączenia smartfona z konsolą może okazać się strzałem w dziesiątkę. To jednak dopiero plany i marzenia. Na efekty będziemy musieli jeszcze poczekać.

źródło: patents.justia.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >