Już wkrótce wystartuje jedna z najważniejszych misji kosmicznych. Gigantyczny wkład Polaków
Firma Astronika jest w trakcie testów swoich czujników, które zostały wyprodukowane jako zewnętrzne części sondy, która w 2022 roku wystartuje w kierunku księżyców galileuszowych - Ganimedesa, Europy oraz Kallisto. Jednym z głównych celów misji jest zbadanie tych ciał niebieskich pod kątem występowania wody w stanie ciekłym.
ESA zbada księżyce Jowisza
E uropejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje przeprowadzenie badań trzech księżyców galilejskich. Obiekty te są interesujące z wielu powodów, jednak głównym z nich jest możliwość występowania na nich wody w stanie ciekłym.
Woda to życie. Znalezienie w przestrzeni kosmicznej miejsc, w których występuje, jest szczególnie ważne w kontekście poszukiwania form życia poza Ziemią.
Jeśli pod powierzchnią jednego z księżyców Jowisza znajduje się wodny ocean (a jest to możliwe), to byłaby to wielka szansa na odnalezienie żywych organizmów w tych rejonach.
Polska wspiera misję JUICE
Misja JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) w 2022 roku wystrzeli sondę, która przez ponad 7 lat będzie leciała w kierunku Jowisza. Obecnie trwają już intensywne testy komponentów dostarczanych przez polską firmę Astronika, gdyż części mają opuścić nasz kraj już w grudniu bieżącego roku.
"Z inwestorem na budowie można jeszcze dyskutować, ale z Układem Słonecznym nie ma dyskusji, trzeba zdążyć na określony moment, kiedy planety są w określonym układzie" - tłumaczy pośpiech Piotr Palma z Astroniki w wywiadzie dla RMF24.
ESA rozpędzi sondę z pomocą Wenus
Właśnie ze względu na pola grawitacyjne poszczególnych obiektów Układu Słonecznego, misja JUICE musi wystartować zgodnie z harmonogramem. Gdyby całą 7,5-letnią podróż sonda musiała przebyć o własnych siłach, wymagałoby to ogromnych ilości paliwa.
Dlatego też Europejska Agencja Kosmiczna postawiła na nieco inne rozwiązanie. Początkowo sonda poleci w kierunku Wenus, a więc cofnie się nieco w stosunku do celu podróży.
Jednakże ten manewr pozwoli na wykorzystanie pola grawitacyjnego naszej Gwiazdy Wieczornej, dzięki któremu będzie mogła wyruszyć w stronę Jowisza, zużywając mniej paliwa, niż wymagałby go lot bezpośredni.
Badania księżyców Jowisza
Ze względu na fakt, iż sonda będzie potrzebowała aż 7 lat na dotarcie do księżyców galilejskich, pierwsze obserwacje poczyni dopiero na przełomie lat 2029 i 2030. Na doniesienia o potencjalnym życiu na satelitach Jowisza przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.