Techgame.pl
E-commerce

pixabay.com

Koniec tanich zakupów na AliExpress. Rząd wprowadza nowe regulacje dotyczące opodatkowania przesyłek

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Rada Ministrów wczoraj zatwierdziła pakiet regulacji e-commerce, który wejdzie w życie już w ciągu najbliższych miesięcy. Dotyczy on małych przesyłek zagranicznych, które do tej pory nie były objęte podatkiem VAT. Niebawem się to zmie

Walka z pandemią koronawirusa trwa nieustannie od ponad roku, a wciąż nie widać końca tej udręki. Sytuację ciężko znoszą nie tylko Polacy, lecz i gospodarka. Rząd coraz bardziej gimnastykuje się, by wiązać koniec z końcem i wprowadza kolejne podatki, co z kolei nie wpływa najlepiej na morale społeczeństwa. Nie mając najwyraźniej lepszego pomysłu, Rada Ministrów postanowiła wprowadzić kolejne opłaty.

“Podatek” od AliExpressu

Do tej pory przesyłki o wartości do 22 euro przychodzące spoza krajów Unii Europejskiej nie były obarczone podatkiem VAT. Wczoraj uchwalone regulacje e-commerce to zmienią. Już od 1 lipca 2021 roku wszystkie małe przesyłki, które Polacy zamawiają na serwisach takich jak AliExpress czy eBay również będą opodatkowane, co oczywiście przełoży się na wzrost cen… wszystkiego.

W każdym razie wszystkiego, co dotąd było śmiesznie tanie. Jak rząd tłumaczy wprowadzoną zmianę? Oczywiście próbą wyrównania szans europejskiej konkurencji. Dzięki nowemu podatkowi zakupy na AliExpress cenowo zbliżone będą do tych, których dokonujemy na serwisach europejskich, takich jak Amazon czy nasze rodzime Allegro. Podniesienie zagranicznych cen, połączone z dłuższym czasem oczekiwania ze (względu na odległość) ma zniechęcić polskich konsumentów do zakupów zagranicznych.

Będzie drożej

Co to oznacza w praktyce? Wbrew pozorom oznacza to nie tylko wzrost cen towarów na AliExpress. Ceny europejskie również będą mogły się podnieść, ponieważ zagraniczny gigant nie będzie już konkurencyjny, a po stronie serwisów e-commerce krajów członkowskich Unii Europejskiej jest przewaga krótszego czasu oczekiwania na przesyłkę. Reasumując, ceny wzrosną prawdopodobnie wszędzie.

Nowe regulacje nie wzięły się oczywiście znikąd. Jest to pakiet nowych przepisów e-commerce rekomendowany przez Unię Europejską. Pierwotnie miał być w Polsce wprowadzony do końca marca bieżącego roku, jednak coś najwyraźniej opóźniło podjęcie ostatecznej decyzji.

Mimo ponad tygodnia opóźnienia, nowe regulacje e-commerce zostały wczoraj zatwierdzone przez Radę Ministrów. Zaczną obowiązywać już za niespełna 3 miesiące - od 1 lipca 2021. Jest to więc ostatnia szansa na tanie zakupy na AliExpress. Jeśli takie planowaliście, warto je wykonać jak najszybciej.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >