Techgame.pl
E-commerce

pixabay.com

Koniec tanich zakupów na AliExpress. Rząd wprowadza nowe regulacje dotyczące opodatkowania przesyłek

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Rada Ministrów wczoraj zatwierdziła pakiet regulacji e-commerce, który wejdzie w życie już w ciągu najbliższych miesięcy. Dotyczy on małych przesyłek zagranicznych, które do tej pory nie były objęte podatkiem VAT. Niebawem się to zmie

Walka z pandemią koronawirusa trwa nieustannie od ponad roku, a wciąż nie widać końca tej udręki. Sytuację ciężko znoszą nie tylko Polacy, lecz i gospodarka. Rząd coraz bardziej gimnastykuje się, by wiązać koniec z końcem i wprowadza kolejne podatki, co z kolei nie wpływa najlepiej na morale społeczeństwa. Nie mając najwyraźniej lepszego pomysłu, Rada Ministrów postanowiła wprowadzić kolejne opłaty.

“Podatek” od AliExpressu

Do tej pory przesyłki o wartości do 22 euro przychodzące spoza krajów Unii Europejskiej nie były obarczone podatkiem VAT. Wczoraj uchwalone regulacje e-commerce to zmienią. Już od 1 lipca 2021 roku wszystkie małe przesyłki, które Polacy zamawiają na serwisach takich jak AliExpress czy eBay również będą opodatkowane, co oczywiście przełoży się na wzrost cen… wszystkiego.

W każdym razie wszystkiego, co dotąd było śmiesznie tanie. Jak rząd tłumaczy wprowadzoną zmianę? Oczywiście próbą wyrównania szans europejskiej konkurencji. Dzięki nowemu podatkowi zakupy na AliExpress cenowo zbliżone będą do tych, których dokonujemy na serwisach europejskich, takich jak Amazon czy nasze rodzime Allegro. Podniesienie zagranicznych cen, połączone z dłuższym czasem oczekiwania ze (względu na odległość) ma zniechęcić polskich konsumentów do zakupów zagranicznych.

Będzie drożej

Co to oznacza w praktyce? Wbrew pozorom oznacza to nie tylko wzrost cen towarów na AliExpress. Ceny europejskie również będą mogły się podnieść, ponieważ zagraniczny gigant nie będzie już konkurencyjny, a po stronie serwisów e-commerce krajów członkowskich Unii Europejskiej jest przewaga krótszego czasu oczekiwania na przesyłkę. Reasumując, ceny wzrosną prawdopodobnie wszędzie.

Nowe regulacje nie wzięły się oczywiście znikąd. Jest to pakiet nowych przepisów e-commerce rekomendowany przez Unię Europejską. Pierwotnie miał być w Polsce wprowadzony do końca marca bieżącego roku, jednak coś najwyraźniej opóźniło podjęcie ostatecznej decyzji.

Mimo ponad tygodnia opóźnienia, nowe regulacje e-commerce zostały wczoraj zatwierdzone przez Radę Ministrów. Zaczną obowiązywać już za niespełna 3 miesiące - od 1 lipca 2021. Jest to więc ostatnia szansa na tanie zakupy na AliExpress. Jeśli takie planowaliście, warto je wykonać jak najszybciej.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >