Techgame.pl
Programista

pixabay.com

Microsoft zapłaci za odnalezienie błędów w aplikacji Teams. Kwoty robią wrażenie

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Microsoft Teams prężnie się rozwija, zwłaszcza odkąd zdobył tak niesamowitą popularność, kiedy wiele firm na całym świecie zaczęło z niego korzystać, jako narzędzia pracy zdalnej. W związku z regularnymi aktualizacjami, deweloper zaoferował nagrodę tym uż

Rozwój systemów i aplikacji jest bardzo skomplikowanym procesem. Zazwyczaj nie widzimy jego kulis, gdyż z naszej perspektywy jest to zwyczajnie działający program, który od czasu do czasu jest aktualizowany i rozwijany. Przychodzą nowości, które nam się podobają lub nie, oraz błędy, których bardzo trudno jest uniknąć. Dlaczego?

Microsoft Teams szuka testerów

Oprogramowanie to kod, który można przyrównać do sprawnie działającego zegarka. Gdy chcemy wymienić jakąś zębatkę na nową, bardziej wytrzymałą lub pod innym względem lepszą, niestety często zdarza nam się potrącić którąś z innych zębatek. Na tyle lekko, że nie ma sposobu, by zauważyć to podczas montażu nowej zębatki. O tym, że coś poszło nie tak, dowiadujemy się dopiero później, gdy zegarek przestaje działać tak, jak powinien.

Dokładnie tak samo jest z aplikacjami. Gdy coś zmienimy w działającym programie, może się zdarzyć, że niechcący zepsujemy coś innego i wtedy nasza aplikacja zachowuje się nie tak jak powinna. Jednak najczęściej da się to wychwycić tylko w bardzo konkretnych sytuacjach, co sprawia, że trudno wykryć to na pierwszy rzut oka. Tutaj właśnie potrzebna jest praca, którą wykonują testerzy.

Bug-bounty - praca łowców błędów

Zadaniem testera jest próba spojrzenia na aplikację z perspektywy użytkownika i wykonanie na niej wszystkich możliwych czynności, które mógłby podjąć taki użytkownik. To pozwala wyeliminować większość błędów w działaniu programu. Jednakże testerzy to także ludzie, którzy mogą nie wpaść na niektóre rozwiązania, na które może trafić jakiś kreatywny użytkownik lub, co gorsza, haker.

Dlatego właśnie firmy takie jak Microsoft organizują programy typu bug-bounty, w ramach których zachęcają społeczność Internetu do wypróbowania ich produktu i znalezienia w nim błędów i luk w zabezpieczeniach. Oferują za to często niemałe pieniądze i dokładnie tak jest również w tym przypadku.

Microsoft jest gotowy zapłacić fortunę

W przypadku wykrycia luki w aplikacji mobilnej Microsoft Teams, producent jest gotowy zapłacić od 6000 do 30000 dolarów, co przekłada się na kwotę nawet 100 tysięcy złotych. Nagrody przewidziane są dla osób, które znajdą błąd i przedstawią dokładny scenariusz jego wywołania, co pozwoli Microsoftowi zidentyfikować problem i, w dalszej perspektywie, go wyeliminować. Nieco mniejsze stawki oferowane są tym, którzy odnajdą podobne błędy w Teams na komputery stacjonarne. Tutaj ochotnicy mogą zarobić od 500 do 15000 dolarów. Więcej informacji na temat nagród można znaleźć na stronie Microsoft Security Response Center.

Zazwyczaj programami typu bug-bounty zainteresowani są zawodowi programiści i testerzy, gdyż mają oni potrzebną wiedzę i narzędzia, które pozwolą im wykryć błędy w danej aplikacji. Dla niektórych z nich jest to nawet główne źródło dochodów, jednak z uwagi na jego nieobliczalność, często takie wyszukiwanie błędów na zlecenie jest raczej formą dodatkowego zarobku. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu spróbować swoich sił w testowaniu, zwłaszcza że w obecnych czasach bardzo dużo informacji na temat sposobu postępowania można znaleźć zupełnie za darmo w Internecie.

źródło: msrc-blog.microsoft.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >