Techgame.pl
Karty kredytowe

pixabay.com

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

CERT Polska nagłaśnia kolejne działania cyberprzestępców. Oszuści próbują wyłudzić od Polaków dane personalne, podając się za Ministerstwo Finansów

  • Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów

  • Oferują swoim ofiarom fałszywą zapomogę na kwotę 7000 zł

  • Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami?

Biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID-19, rząd podjął decyzję o utworzeniu funduszu solidarnościowego dla bardzo małych firm i osób samozatrudnionych, aby zapewnić pomoc doraźną w wysokości 7000 PLN tym, których obroty spadają - tak brzmi treść wiadomości, którą od oszustów otrzymują Polacy 

Oszuści podają się za Ministerstwo Finansów

Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorców. Ze względu na pandemię koronawirsa wiele biznesów zostało zamrożonych, a ich właściciele od blisko roku notują gigantyczne straty finansowe. Lockdown szczególnie uderzył w małych przedsiębiorców, chociażby właścicieli lokali gastronomicznych, czy barów.

Nie dajcie się jednak nabrać na fałszywego maila od oszustów. Link zawarty w wiadomości prowadzi do podstrony z formularzem, który służy wyłącznie do wyłudzenia danych osobowych, w tym numeru karty kredytowej. 

Należy zachować szczególną ostrożność

Niestety wiele ofiar podaje najważniejsze dane, które mogą doprowadzić do bezpośredniego wyczyszczenia oszczędności bankowych. Gdy przestępcy dysponują imieniem, nazwiskiem, miejscem urodzenia, numerem karty i adresem, są w stanie wziąć pożyczkę i poważnie zadłużyć ofiary.

Podanie tych danych na podstawionej przez przestępców fałszywej stronie Ministerstwa Finansów umożliwi im kradzież Waszych pieniędzy.

Oficjalne informacje i komunikaty na temat Tarczy Antykryzysowej znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/tarczaantykryzysowa/. - czytamy w oświadczeniu CERT Polska na mediach społecznościowych

W przypadku udostępnienia swoich danych osobom nieupoważnionym należy natychmiast zgłosić sprawę na policję i bezzwłocznie poinformować swój bank w celu zablokowania karty kredytowej.

Jak zabezpieczyć się przed atakami?

Okres pandemiczny przyczynił się w wielkim stopniu do szkodliwej działalności cyberprzestępców. Oszuści doskonale wiedzą, że ich ofiary spędzają teraz znacznie więcej czasu przed komputerami i smartfonami. Dodatkowo wiele osób straciło źródło dochodów, więc potencjalne ofiary szukają dodatkowych form zarobku i zapomogi finansowej.

W ramach dodatkowego zabezpieczenia przed wszelkimi atakami cyberprzestępców warto zachować szczególną czujność, nie otwierać podejrzanych wiadomości oraz unikać linków prowadzących do niebezpiecznych witryn.

Jak budować solidne hasła?

W celu zabezpieczenia się przed potencjalnymi włamaniami na nasze urządzenia mobilne i komputery warto jak najczęściej zmieniać swoje hasła oraz korzystać z funkcji weryfikacji dwuetapowej, która skutecznie zmniejsza ryzyko ataków. 

Przypominamy również, że poprawnie zbudowane hasło składa się z co najmniej 10 znaków, zawiera cyfry, duże litery oraz znaki specjalne, jak np. „*”. Przy budowie hasła należy również unikać popularnych słów, imion i nazwisk, np. „Kasia123”, „Kowalski3$”, „Hasło1”.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi:

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >
WhatsApp aplikacja na smartfonie

Bezpieczeństwo

WhatsApp przesunął termin wprowadzenia zmian do regulaminu. Serwis wyjaśnia

Czytaj więcej >