Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas prac w przestrzeni kosmicznej.
Źródło: Pixabay/skeeze

Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misji

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
13 Listopada 2020

W nocy z 14 na 15 listopada odbędzie się start misji Crew-1, której celem jest dostarczenie czwórki astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Projektem kierują NASA oraz firma SpaceX. Astronauci zabiorą na pokład również eksperymenty, których dalsze prowadzenie będzie się odbywało na ISS. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna w formie streama.

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oraz amerykańska firma SpaceX wyślą na ISS (International Space Station) trzech astronautów NASA oraz jednego członka japońskiej agencji JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), których zadaniem będzie zasilenie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz dostarczenie najnowszych eksperymentów, między innymi wyjątkowego gatunku mikrobów. Wiemy gdzie i kiedy oglądać transmisję ze startu najnowszej misji.

Historyczna misja na ISS


Start misji planowany jest na 15 listopada. NASA planuje udostępniać transmisję na żywo z tego wydarzenia. Link do transmisji będzie można znaleźć na oficjalnej stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 01:49 czasu polskiego, a więc w nocy z sobotę na niedzielę.

Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?Pierwsze doniesienia o problemach z Playstation 5. Czy najnowsza konsola Sony będzie wadliwa?Czytaj dalej


Cele misji Crew-1


Oprócz załogi, na pokładzie statku kosmicznego znajdą się eksperymenty, które będą kontynuowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są wśród nich takie projekty, jak mikroby zjadające skały oraz rośliny, takie jak sałata czy różnego rodzaju kwiaty.


Nie są to pierwsze projekty tego typu. Eksperymenty na ISS trwają od wielu lat funkcjonowania stacji. Gatunki flory dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną będą hodowane w warunkach mikrograwitacji, w ramach projektu BioAsteroid.

Jak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżnikiJak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżnikiCzytaj dalej


Testy nowego sprzętu


Kolejnym ważnym aspektem startującej jutro misji, jest test nowych skafandrów xEMU. Są to najnowsze kombinezony opracowywane z myślą o operacji Artemis, w ramach której ludzkość wyruszy w kierunku Srebrnego Globu w 2024 roku.


Projekt najnowszych skafandrów bazuje na kombinezonach używanych przez astronautów stacjonujących na ISS, jednak tym razem projektanci skupili się na poprawie funkcjonalności sprzętu.


Skafandry mają być bardziej elastyczne i umożliwić astronautom większą swobodę poruszania się, co jest niezwykle ważnym aspektem w wielu kosmicznych sytuacjach. Będzie to pierwsze użycie tego modelu, które stanowi wstęp do dalszej części prac na xEMU.

Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzePoznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzeCzytaj dalej

Transmisja wydarzenia


Ja podaje portal earthsky.com, transmisja wydarzenia rozpocznie się o 01:49 czasu polskiego. Misja Crew-1 na pokładzie rakiety Falcon 9 opracowanej przez SpaceX wystartuje z Kennedy Space Center na Florydzie.


Transmisja wydarzenia będzie dostępna na stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Będzie ją można również obejrzeć na stronie firmy SpaceX, działającej pod kierownictwem Elona Muska.


Dokowanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest planowane na godzinę 10:04 czasu polskiego dnia 15 listopada. Wówczas załoga Crew-1 zasili szeregi mieszkańców ISS i rozpocznie pracę nad przywiezionymi eksperymentami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poruszające słowa właściciela spalonego mieszkania. Jego lokal został podpalony podczas Marszu Niepodległości
  2. Dalmatyńczyk miał zostać mamą 3 szczeniaków. Ale gdy zaczął się poród, wszystkim opadły szczęki
  3. Jak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżniki
  4. Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądze
  5. Uszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzja
  6. Jacek Sasin z nową rolą. Będzie odpowiedzialny za Igrzyska, które odbędą się w Polsce. Mamy komentarz ministra
  7. Byliśmy wczoraj w Biedronce. W środku zastaliśmy widok, którego nikt by się nie spodziewał

Następny artykuł