Techgame.pl
Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas prac w przestrzeni kosmicznej.

Pixabay/skeeze

Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misji

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W nocy z 14 na 15 listopada odbędzie się start misji Crew-1, której celem jest dostarczenie czwórki astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Projektem kierują NASA oraz firma SpaceX. Astronauci zabiorą na pokład również

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oraz amerykańska firma SpaceX wyślą na ISS (International Space Station) trzech astronautów NASA oraz jednego członka japońskiej agencji JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), których zadaniem będzie zasilenie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz dostarczenie najnowszych eksperymentów, między innymi wyjątkowego gatunku mikrobów. Wiemy gdzie i kiedy oglądać transmisję ze startu najnowszej misji. 

Historyczna misja na ISS

Start misji planowany jest na 15 listopada. NASA planuje udostępniać transmisję na żywo z tego wydarzenia. Link do transmisji będzie można znaleźć na oficjalnej stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 01:49 czasu polskiego, a więc w nocy z sobotę na niedzielę.

Cele misji Crew-1

Oprócz załogi, na pokładzie statku kosmicznego znajdą się eksperymenty, które będą kontynuowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są wśród nich takie projekty, jak mikroby zjadające skały oraz rośliny, takie jak sałata czy różnego rodzaju kwiaty. 

Nie są to pierwsze projekty tego typu. Eksperymenty na ISS trwają od wielu lat funkcjonowania stacji. Gatunki flory dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną będą hodowane w warunkach mikrograwitacji, w ramach projektu BioAsteroid.

Testy nowego sprzętu

Kolejnym ważnym aspektem startującej jutro misji, jest test nowych skafandrów xEMU. Są to najnowsze kombinezony opracowywane z myślą o operacji Artemis, w ramach której ludzkość wyruszy w kierunku Srebrnego Globu w 2024 roku. 

Projekt najnowszych skafandrów bazuje na kombinezonach używanych przez astronautów stacjonujących na ISS, jednak tym razem projektanci skupili się na poprawie funkcjonalności sprzętu. 

Skafandry mają być bardziej elastyczne i umożliwić astronautom większą swobodę poruszania się, co jest niezwykle ważnym aspektem w wielu kosmicznych sytuacjach. Będzie to pierwsze użycie tego modelu, które stanowi wstęp do dalszej części prac na xEMU.

Transmisja wydarzenia

Ja podaje portal earthsky.com, transmisja wydarzenia rozpocznie się o 01:49 czasu polskiego. Misja Crew-1 na pokładzie rakiety Falcon 9 opracowanej przez SpaceX wystartuje z Kennedy Space Center na Florydzie. 

Transmisja wydarzenia będzie dostępna na stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Będzie ją można również obejrzeć na stronie firmy SpaceX, działającej pod kierownictwem Elona Muska.

Dokowanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest planowane na godzinę 10:04 czasu polskiego dnia 15 listopada. Wówczas załoga Crew-1 zasili szeregi mieszkańców ISS i rozpocznie pracę nad przywiezionymi eksperymentami.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >