Elon Musk
Źródło: PHILIP PACHECO—AFP/Getty Images

Elon Musk: w ciągu roku rozpoczniemy wszczepianie implantów do mózgu

Krystian MowelKrystian Mowel
11 Maja 2020

Firma Neuralink, której właścielem i pomysłodawcą jest Elon Musk zapowiada, że w ciągu roku rozpocznie prace nad układami scalonymi wszczepianymi do mózgu. Miałoby to pozwolić na kontakt z urządzeniami rodem z filmów Science Fiction.

Elon Musk zapowiada, że wykonywanie takich przeszczepów może być możliwe już na przestrzeni najbliższego roku.

Cyberpunk 2077 w prawdziwej rzeczywistości?

Dla wielu osób kontrolowanie ludzkiego mózgu i wykonywanie zmian w DNA kojarzy się w mocno negatywny sposób. Elon Musk twierdzi, że zastosowanie nowych technologii w ciele człowieka pozwoli na ogromne zmiany, ułatwiające różnorakie operacje, które dotychczas wydawały się niemożliwe. Innowacyjna technologia ma pozwolić osobom sparaliżowanym na odzyskanie pełnej sprawności. Ponadto, chip ma umożliwić porozumiewanie się ze sztuczną inteligencją w sposób, jaki dotychczas śnił się tylko reżyserom filmów sci-fi.Kontrola nad ludzkim mózgiem technologicznym krokiem w przyszłość?

Neuralink została założona przez Muska w 2016 roku, kiedy to wizjoner zainwestował w start przedsiębiorstwa blisko 100 milionów dolarów. Szczegóły jej działalności poznaliśmy dopiero w ubiegłym roku, gdy na jaw wyszły informacje o pracy nad układam scalonym wszczepianym do mózgu. Tematyka ingerencji w ludzki mózg bardzo często pojawia się w grach komputerowych, książkach oraz filmach i zazwyczaj jest postrzegana jako coś negatywnego. Ludzie obawiają się nadmiernej kontroli nad własnym ciałem, co może doprowadzić do czarnych scenariuszów rodem z dzieł popkultury.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarka odesłała pacjenta zarażonego koronawirusem. „Pluł krwią”
  2. Naczelny polski epidemiolog oskarża Ministra Szumowskiego o szerzenie paniki
  3. Ministerstwo poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem
  4. Koronawirus może zarażać inne zwierzęta. WHO chce rozpocząć nową misję badawczą w Chinach
Następny artykuł