Techgame.pl
Małpki

pixbay.com

Czy czeka nas scenariusz z Planety Małp? Naukowcy stworzyli hybrydę człowieka i małpy

22 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Zmodyfikowane genetycznie zwierzęta tak, by ich możliwości intelektualne były bardziej zbliżone do człowieka nie są już fikcją, lecz faktem. Naukowcy wszczepili małpom jeden z ludzkich genów, a powstałe hybrydy przerosły wszystkie oczekiwania badac

Pamiętacie Planetę Małp? Film o inteligentnych małpach w kosmosie? Obecnie prowadzone są prace, by stworzyć podobne hybrydy na Ziemi. Brzmi jak kiepski pomysł… Naukowcy wyjaśniają cele projektu i potencjalne korzyści, jakie możemy w ten sposób uzyskać.

Kontrowersyjny eksperyment naukowców

Za prowadzenie eksperymentów na małpach odpowiedzialny jest niemiecki Instytut Maxa Plancka oraz Central Institute for Experimental Animals w Japonii. Zespoły naukowców pochyliły się nad badaniami z wykorzystaniem genu ARHGAP11B.

Ten konkretny gen został wykształcony przez człowieka w toku ewolucji. Ma wpływ na rozwój kory nowej, która stanowi aż 75% mózgu. To właśnie ona odpowiada za funkcje poznawcze, tak wysoko rozwinięte u człowieka (przynajmniej w porównaniu z naszymi zwierzęcymi braćmi).

Małpio-ludzkie hybrydy

Naukowcy oszacowali, że gen ARHGAP11B powstał w wyniku mutacji gatunku homo około 5 milionów lat temu. Dziś naukowcy postanowili wszczepić go płodom małp gatunku marmozety zwyczajnej. Są to niewielkie małpki naturalnie zamieszkujące Brazylię, choć dzięki działalności zoologów, zasiedlają obecnie wiele obszarów lasów deszczowych Ameryki Południowej. 

Po wszczepieniu genu, płody były bacznie obserwowane przez badaczy w ciągu całego ich rozwoju. Uzyskane efekty w pełni odpowiadały oczekiwaniom naukowców. Mózgi małp zaczęły coraz bardziej przypominać ludzkie.

Powierzchnia mózgu małpek stała się charakterystycznie pofałdowana, a kora mózgowa zdecydowanie zwiększyła swoją objętość. Niestety małpki się nie narodziły i ocena ich nowych zdolności intelektualnych nie była możliwa.

  1. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP

  2. Sok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowego

  3. Uwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank Śląski

Wcześniejsze próby modyfikacji małp

Zaledwie rok temu Kunming Institute of Zoology Chińskiej Akademii Nauk przeprowadził podobny eksperyment z wykorzystaniem makaków królewskich. Im zaimplementowano ludzki gen MCPH1, odpowiadający za zwiększoną sprawność umysłową człowieka.

Eksperyment uznano za całkowicie udany. Zmodyfikowane makaki wykazywały się znacznie poprawioną pamięcią krótkotrwałą i krótszym czasem reakcji niż ich niezmodyfikowani pobratymcy. Sam narząd mózgu nie uległ fizycznym zmianom.

Modyfikacja genetyczna

Choć modyfikacje genetyczne zwierząt budzą mieszane uczucia, naukowcy widzą w tej dziedzinie nauki niezwykłą szansę dla ludzkości. Nie trzeba szukać daleko, wystarczy pomyśleć o zastosowaniach takich eksperymentów w medycynie.

Eksperci są zgodni, iż prowadzenie badań nad genotypami zwierząt może w przyszłości doprowadzić do sytuacji, gdy będziemy w stanie wytworzyć w ten sposób organy, które będzie można kiedyś przeszczepić potrzebującym ich ludziom. Czy jednak modyfikowanie genetyczne zwierząt mimo to mieści się w granicach moralności?

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >