Techgame.pl
Haker w cyberprzestrzeni

Pixabay.com

Wielki wyciek danych z Nintendo. Ujawniono pierwsze projekty Switcha i jego zabezpieczenia

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Jeśli stworzylibyśmy ranking najbardziej niezabezpieczonych przed wyciekami danych firm z branży gamingowej, Nintendo wylądowałoby na jego szczycie. A przynajmniej w pierwszej trójce. Tym razem wyciekły pliki japońskiej korporacji, które sta

  • Kolejny wyciek danych z Nintendo

  • W sieci pojawiły się wstępne plany Switcha

  • Okazuje się, że firma ma oko na osoby stanowiące potencjalne zagrożenie

Wiosną bieżącego roku Nintendo potwierdziło wyciek danych użytkowników, w wyniku którego około 160 tysięcy kont znalazło się w rękach hakerów. Japoński gigant zapewniał wówczas, że wyciek nie wynikał z niedoskonałości infrastruktury firmy, a hakerzy prawdopodobnie weszli w posiadanie danych w wyniku włamania na inne serwisy.

Kolejny wyciek danych Nintendo

Trochę trudno wierzyć w zapewnienia Nintendo, że „to nie ich wina”, skoro kilka miesięcy później znów mamy do czynienia z kolejnym dużym wyciekiem informacji z firmy. Skoro informacje opuszczają siedzibę tak regularnie i w tak pokaźnych ilościach, japońska firma ewidentnie coś robi nie tak.

Tym razem nie wyciekły dane użytkowników. Na szczęście. Lecz coś, czego Nintendo zdecydowanie nie chciałoby ujawnić. Są to między innymi wstępne plany projektowe Switcha, które datowane są na 2015 rok. Użytkownicy zgodnie stwierdzili, że gdyby otrzymali konsolę wierną pierwszym planom, zdecydowanie przenieśliby się na Xboxa i PS.

Analogi na ekranie Nintendo Switch

Prototyp Switcha wyglądał wręcz kuriozalnie. Zaokrąglony po bokach duży ekran może i robił wrażenie, ale miał dwa bliźniacze mankamenty. Analogi umieszczone na ekranie. Tak, dobrze czytacie. Kilkadziesiąt milimetrów od zaokrąglonego końca ekranu znajdowała się gałka do sterowania. Po obu stronach oczywiście.

Grając na tak zaprojektowanym urządzeniu, zasłanialibyśmy dłońmi na oko 20% ekranu. Może się nie znam, ale jeśli źle skonfiguruję ekran, to drażnią mnie nawet dwie ucięte literki interfejsu. A 20%... Nintendo zostałoby zlinczowane przez cały świat i nawet fenomenalna Zelda: Breath of the Wild by go nie uratowała.

Czarna lista osób zagrażających Nintendo

Co ciekawe, wyciekły również informacje dotyczące systemów bezpieczeństwa zaimplementowanych w Switchu. Oczywiście ich wersji sprzed kilku lat. Jednak nie to jest tak intrygujące, jak fakt, że Nintendo postanowiło mieć oko na ludzi, których postrzega jako zagrożenie dla swoich działań.

Wyciekła między innymi dokumentacja obserwacji prowadzonych przez osoby wynajęte przez Nintendo do śledzenia Neimoda - gościa, który zasłynął złamaniem zabezpieczeń Nintendo 3DS. Obserwujący go detektywi sporządzili między innymi dokładny plan jego dnia i tygodnia oraz zanotowali, że rzadko wychodzi z domu. To się nazywa sława!

Nie takie Nintendo piękne, jak chce, by je malowano  

Nintendo od lat stara się kreować swój wizerunek na przyjazny, kolorowy, wspierający ideę cyfrowej rozrywki dla całej rodziny. Zbudowali nawet Disneyland… Znaczy park rozrywki z Mario w roli głównej. A z drugiej strony śledzą każdy krok faceta, który złamał kiedyś zabezpieczenia ich konsoli.

W jakim celu? Czy gdyby złamano kolejne ich zabezpieczenia, skorzystaliby z japońskiego odpowiednika V z Cyberpunka i kazali mu przycisnąć chłopaka do ściany i wydrzeć informacje z jego komputera? Oczywiście nic takiego nie miało miejsca, ale nie zmienia to faktu, że Nintendo okazuje się być korporacją grającą bardziej ofensywnie, niż mogłoby się wydawać.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >