Windows 95
Źródło: filckr.com

Odnalazł ukrytą funkcję Windows 95. Nikt o niej nie wiedział przez ponad 25 lat

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
29 Marca 2021

Znany w środowisku programistów i deweloperów haker software’u, Albacore, odnalazł ukrytą od ponad dwóch dekad funkcję Windowsa 95. Swoim dokonaniem pochwalił się na Twitterze. Rzadko zdarza się odnalezienie easter egga po tak wielu latach, co jeszcze bardziej podkreśla dokonanie odkrywcy.

Poszukiwanie easter eggów to zajęcie uwielbiane przez całe rzesze fanów gier i oprogramowania. Zresztą nie tylko przez nich. Wszak easter eggi to nic innego, jak nawiązania, ukryte mrugnięcia okiem twórcy (dowolnego) dzieła do jego odbiorcy. Choć sam termin “easter egg” został zapoczątkowany przez gry wideo, to nawiązuje on do popularnej rozrywki wielkanocnej, polegającej na szukaniu ukrytych w ogrodzie świątecznych jajek.

Easter egg z Windowsa 95

Szukanie easter eggów w przypadku produkcji cyfrowych przebiega często nieco inaczej, niż mogłoby się wydawać. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że wystarczy bacznie przyglądać się grze lub programowi, próbując wykonywać różne działania, mające skłonić algorytm do nietypowego zachowania. Choć część easter eggów jest ukryta tylko w nieznaczny sposób, by większość użytkowników mogła cieszyć się z ich odnalezienia, bywają również takie, których odkrycie zajmuje miesiące czy nawet lata.

W dodatku wymaga to posiadania odpowiedniej wiedzy i korzystania ze specjalistycznych narzędzi. W przypadku oprogramowania, takiego jak na przykład system operacyjny, konieczne jest przeszukiwanie kodu źródłowego przy pomocy różnych narzędzi debugujacych (wykrywających nietypowe zmiany w kodzie, pozwalające na uzyskanie ukrytego efektu w wyniku określonych działań).

(e)Rzym w pigułce – zwiedzanie wirtualne lub z biurem podróży(e)Rzym w pigułce – zwiedzanie wirtualne lub z biurem podróżyCzytaj dalej

Lista deweloperów Internet Mail

Najprawdopodobniej z powyższego schematu postępowania skorzystał programista Albacore, który znalazł ukrytą zawartość programu Internet Mail, który był po prostu skrzynką pocztową dołączaną do przeglądarki Internet Explorer 3, która pojawiła się na Windowsie 95. Odkrywcy udało się znaleźć sposób na wyświetlenie okienka, które ukazuje listę deweloperów pracujących przy stworzeniu Internet Mail. Jak to zrobić?

Wystarczy odpalić aplikację Internet Mail na Windowsie 95, po czym wejść w Help > About Microsoft Internet Mail and News > comctl32.dll. Po kliknięciu na nazwę ostatniego pliku, wystarczy wystukać na klawiaturze hasło: “MORTIMER”. Wówczas pojawi się owo słynne, nieodkryte przez ćwierć wieku, okienko, które zaprezentuje nam listę programistów pracujących nad aplikacją Internet Mail.

Jak widać, samo wykonanie powyższych czynności jest dziecinnie proste. Tak też wygląda na nagraniu opublikowanym przez Albacore na Twitterze. Jednakże wpadnięcie na wykonanie takich działań bez znalezienia odpowiedniej podpowiedzi w kodzie źródłowym byłoby wręcz niemożliwe. Mimo braku materialnych korzyści, wciąż wielu ludzi uwielbia poświęcać swój wolny czas na grzebanie w plikach programów, gdyż satysfakcja ze znalezienia nowego easter egga jest dla nich nieporównywalnie cenniejsza, niż pieniądze.

źródło: BleepingComputer

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł