Techgame.pl
Oszustwo OLX

https://twitter.com/CERT_Polska/status/1374664721132101632/photo/1

Oszuści podszywają się pod OLX. Wyłudzają dane i pieniądze od klientów

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem z wykorzystaniem platformy OLX. Przestępcy podszywają się pod domenę, wysyłając na mail link do fałszywej strony

  • CERT Polska ostrzega przed atakiem phishingowym

  • Oszuści wysyłają do ofiar maile z fałszywym linkiem

  • Domena łudząco przypomina platformę OLX

To już kolejny raz, gdy donosimy o działaniach cyberprzestępców. Oszuści ponownie wykorzystują metodę phishingu, podszywając się pod stronę OLX. Niestety, przez chwilę nieuwagi, ofiary mogą stracić oszczędności życia.

Stały wzrost aktywności cyberprzestępców

Niestety rok 2021 nas nie rozpieszcza. Pandemia koronawirusa wywróciła świat do góry nogami, z czego doskonale zdają sobie sprawę cyberprzestępcy. Z komputerów i smartfonów korzysta teraz znacznie więcej osób niż wcześniej, przez co oszuści mają żyzny grunt dla swoich działań.

Coraz częściej mówi się o gigantycznej fali oszustw, która przetacza się przez polski internet. Przestępcy wymyślają coraz to nowsze i bardziej zuchwałe metody na wyczyszczenie kont bankowych swoich ofiar. Większość z nich opiera się jednak na podobnym schemacie, dlatego warto zachować szczególną uwagę w tych ciężkich czasach.

”Kupujący już opłacił towar i dostawę”

Tymi słowami zaczyna się enigmatyczna wiadomość rozsyłana przez oszustów do swoich potencjalnych ofiar. Wiadomość łudząco przypomina komunikat ze strony OLX, jednakże pierwszym alarmującym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest tutaj adres nadawcy „info@pl-online.link".

Jeśli otrzymacie podobnego maila i zauważycie, że adres nadania różni się od tego znajdującego się na oryginalnej stronie, to znaczy, że macie do czynienia z oszustami. Co najważniejsze, nie klikajcie w linki zawarte w tego typu wiadomościach - mogą one prowadzić do groźnych malware’ów wykradających nasze dane osobowe.

Oszuści mogą wyczyścić konta bankowe ofiar

CERT Polska informuje również, że osoby, które weszły w link zawarty w wiadomości od oszustów, proszone są o podanie danych swojej karty kredytowej. Bardzo ważne jest, aby pod żadnym pozorem ich nie wpisywać.

Gdy oszuści uzyskają dostęp do numeru karty ofiary, daty jej ważności oraz kodu CVV, mogą skutecznie wyczyścić konto bankowe.

Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami?

Jeżeli padliście ofiarą tego, lub podobnego oszustwa, koniecznie zgłoście sprawę na policję i poinformujcie administrację portalu. Koniecznie zablokujcie również swoją kartę bankową, aby osoby niepowołane nie mogły korzystać z Waszych środków pieniężnych.

W celu zabezpieczenia się przed atakami hakerskimi warto również stosować weryfikację dwuetapową, która skutecznie zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad kontem. Tego typu metoda wymaga potwierdzenia działań bankowych na dwóch różnych urządzeniach w tym samym czasie (np. smartfon i komputer). 

Warto również często zmieniać swoje hasła i dbać o to, by nie były one krótkie, zawierały duże litery, znaki specjalne i cyfry.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi:

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >
WhatsApp aplikacja na smartfonie

Bezpieczeństwo

WhatsApp przesunął termin wprowadzenia zmian do regulaminu. Serwis wyjaśnia

Czytaj więcej >