Techgame.pl

techgame

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach, ba na nasze nieszczęście ich akcje phishingowe z miesiąca na miesiąc nasilają się. W tym miesiącu informowaliśmy już o wielu fałszywych mailach i SMS-ach i mailach wysłanych do Polaków. Oszuści szukają coraz to bardziej kreatywnych metod, by wyłudzić dane osobowe i pieniądze od swoich ofiar. Tym razem podszywają się pod PGE, wzywając do zapłaty i równocześnie grożąc wyłączeniem prądu.

Kolejna akcja phishingowa

Przestępcy dobrze wiedzą, że wielu Polaków znajduje się obecnie w trudnej sytuacji finansowej. Tysiące mieszkańców naszego kraju straciło pracę ze względu na pandemię koronawirusa i zamrożenie gospodarki przez lockdown. Co za tym idzie, osoby najbardziej poszkodowane mogą mieć problem z zapłatą rachunków, chociażby za prąd.

Serwis „gorzowianin” poinformował o groźnej akcji phishingowej wymierzonej w Polaków. Do wielu posiadaczy telefonów komórkowych dotarł podejrzanie wyglądający SMS, o następującej treści:

PGE: Na dzień 24.04 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 10,50 zł - czytamy w wiadomości.

Uwaga na podejrzany link

Pod wiadomością znajduje się link do domeny o nazwie “goldencheddar”, gdzie osoba, która otrzymała wiadomość, ma rzekomo uiścić wpłatę. Kliknięcie hiperłącza może być drastycznie w skutkach. 

Tego typu akcja phishingowa ma wyłącznie jeden cel - zdobyć dane osobowe ofiary, dzięki czemu przestępca będzie mógł korzystać ze środków bankowych swojej ofiary. Na fałszywej domenie jesteśmy proszeni podanie konkretnych informacji - imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nr karty oraz kod CVV.

Po wyłudzeniu tych informacji cyberprzestępcy zyskują możliwość wzięcia kredytu na dane swoich ofiar. Dzięki temu mogą być w stanie zalogować się na aplikacje bankowe, co pozwoli im na pełne wyczyszczenie kont bankowych.

W tego typu linkach często zawarte są również szkodliwe aplikacje, które po pobraniu na urządzeniu zbierają wszystkie hasła i loginy. W ten sposób można utracić kontrolę nad mediami społecznościowymi, pocztą e-mail czy kontem bankowym.

Jak zabezpieczyć się przed działaniami oszustów?

Jeśli otrzymaliście podobną wiadomość i kliknęliście w podejrzany link, koniecznie zgłoście sprawę policji. Służby mogą pomóc w odzyskaniu kontroli nad kontami, a sami możemy przyczynić się do schwytania przestępców.

Pamiętajcie, że w dzisiejszych czasach nasze bezpieczeństwo w sieci jest bez przerwy poddawane kolejnym próbom. Dlatego warto być czujnym i zabezpieczać się na wszelkie możliwe sposoby.

Warto, chociażby skorzystać z weryfikacji dwuetapowej, która wymusza potwierdzenie działań (jak np. logowanie) na dwóch różnych urządzeniach (np. tablet i komputer). Dzięki temu diametralnie spada szansa na to, że oszuści będą mogli dostać się do naszej aplikacji bankowej.

Źródło: Gorzowianin, materiały własne

Zdjęcie główne ilustracyjne

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Tagi:

Podobne artykuły

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Wirus w Minecrafcie? Eksperci ostrzegają przed niebezpiecznym oprogramowaniem
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Hakerzy mogą z łatwością włamać się do tych kamerek. Setki tysięcy użytkowników może być podglądanych
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

11-latka wydała ponad 22 tysiące złotych na płatności w grze. Ojciec jest w szoku
Czytaj więcej >

Bezpieczeństwo

Hakerzy atakują Discord. Nie dajcie się nabrać na scam
Czytaj więcej >
Kuba Wieloch

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]