Techgame.pl
Komputer i stetoskop na białym stole.

pxfuel

Ogromny wyciek danych popularnej polskiej strony. Dane wielu pacjentów trafiły do internetu, nie są bezpieczne

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W sieci pojawiła się informacja o wycieku danych. Popularny portal uPacjenta padł atakiem cyberprzestępców. Wyciekły ogromne ilości prywatnych danych użytkowników serwisu. Warto po raz kolejny zmienić swoje hasła.

Kolejny serwis padł ofiarą ataku hakerskiego. Portal uPacjenta przechowywał informacje niemal 15 tysięcy użytkowników, w tym wyniki badań. Atak miał miejsce 3 listopada 2020, jednak serwis poinformował pacjentów o wycieku dopiero przedwczoraj.

Pacjenci ofiarami przestępców

Portal uPacjenta od lat zajmuje się propagowaniem profilaktyki zdrowotnej. Cechą wyróżniającą serwis jest fakt, że wszystkie wizyty są realizowane w domach pacjentów. Dotyczy to pobierania krwi do badań laboratoryjnych oraz testów na koronawirusa.

Portal przechowuje dane niemal 15 tysięcy użytkowników. Nie podano informacji, jak wiele z nich wyciekło, jednak cyberprzestępcy poznali nazwiska, pesele, dane o stanie zdrowia oraz dane kontaktowe, co stawia pacjentów w bardzo niekomfortowym położeniu.

Zalecenia portalu uPacjenta

Użytkownicy portalu zostali mailowo poinformowani o wycieku danych. Zarekomendowana została jak najszybsza zmiana haseł do konta pacjenta w serwisie oraz do skrzynek e-mailowych. Niestety, nie rozwiązuje to problemu posiadania bardziej osobistych danych pacjentów.

Niestety ataki hakerskie na portale przeróżnych instytucji, to chleb powszedni naszych czasów. Zaledwie wczoraj pisaliśmy o incydencie w banku Millenium, w ubiegłym tygodniu ofiarą padli klienci mBanku. Firmy te starają się zapobiegać takim zdarzeniom, ale nie zawsze ochrona okazuje się wystarczająco skuteczna.

Przestępcy nie śpią

Hakerzy działający w sieci na co dzień również się rozwijają i uczą się obchodzić coraz to nowe systemy bezpieczeństwa. Jako ich użytkownicy niewiele możemy zrobić, by im zapobiec. Ważne jest jednak zachowanie nieustannej ostrożności podczas wszelkich działań prowadzonych za pośrednictwem Internetu.

Eksperci zalecają regularne zmiany haseł na wszelkich portalach, jakie posiadają nasze dane osobiste. Warto również pamiętać o tym, by nigdy nie stosować tego samego hasła w dwóch (lub więcej) miejscach.

Ostrożność w sieci

Ze statystyk wynika, że najczęstszą metodą wyłudzania danych stosowaną przez hakerów jest phishing. Stosując tę taktykę przestępcy podszywają się pod kogoś innego - osobę lub instytucję, do której powinniśmy mieć zaufanie. W takich przypadkach nietrudno o uśpienie czujności ofiary.

Zazwyczaj niebezpieczeństwo nie tkwi w samym odczytaniu wiadomości, lecz wejściu na podaną w mailu stronę lub pobranie załącznika. W ten sposób wykradane są intymne dane lub następuje zainfekowanie wirusem komputera ofiary. 

Jak widać Internet w naszych czasach to niebezpieczne miejsce. Wszyscy musimy mieć się na baczności, a szczególną ostrożność powinni zachować użytkownicy portalu uPacjenta.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >