Komputer i stetoskop na białym stole.
Źródło: pxfuel

Ogromny wyciek danych popularnej polskiej strony. Dane wielu pacjentów trafiły do internetu, nie są bezpieczne

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
15 Listopada 2020

W sieci pojawiła się informacja o wycieku danych. Popularny portal uPacjenta padł atakiem cyberprzestępców. Wyciekły ogromne ilości prywatnych danych użytkowników serwisu. Warto po raz kolejny zmienić swoje hasła.

Kolejny serwis padł ofiarą ataku hakerskiego. Portal uPacjenta przechowywał informacje niemal 15 tysięcy użytkowników, w tym wyniki badań. Atak miał miejsce 3 listopada 2020, jednak serwis poinformował pacjentów o wycieku dopiero przedwczoraj.


Pacjenci ofiarami przestępców


Portal uPacjenta od lat zajmuje się propagowaniem profilaktyki zdrowotnej. Cechą wyróżniającą serwis jest fakt, że wszystkie wizyty są realizowane w domach pacjentów. Dotyczy to pobierania krwi do badań laboratoryjnych oraz testów na koronawirusa.


Portal przechowuje dane niemal 15 tysięcy użytkowników. Nie podano informacji, jak wiele z nich wyciekło, jednak cyberprzestępcy poznali nazwiska, pesele, dane o stanie zdrowia oraz dane kontaktowe, co stawia pacjentów w bardzo niekomfortowym położeniu.

Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmianyPolacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmianyCzytaj dalej


Zalecenia portalu uPacjenta


Użytkownicy portalu zostali mailowo poinformowani o wycieku danych. Zarekomendowana została jak najszybsza zmiana haseł do konta pacjenta w serwisie oraz do skrzynek e-mailowych. Niestety, nie rozwiązuje to problemu posiadania bardziej osobistych danych pacjentów.


Niestety ataki hakerskie na portale przeróżnych instytucji, to chleb powszedni naszych czasów. Zaledwie wczoraj pisaliśmy o incydencie w banku Millenium, w ubiegłym tygodniu ofiarą padli klienci mBanku. Firmy te starają się zapobiegać takim zdarzeniom, ale nie zawsze ochrona okazuje się wystarczająco skuteczna.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Dr Mercola opublikował ranking 30 najzdrowszych produktów spożywczych świata. Zaskoczył wszystkich, warto zmienić jadłospis?


Przestępcy nie śpią


Hakerzy działający w sieci na co dzień również się rozwijają i uczą się obchodzić coraz to nowe systemy bezpieczeństwa. Jako ich użytkownicy niewiele możemy zrobić, by im zapobiec. Ważne jest jednak zachowanie nieustannej ostrożności podczas wszelkich działań prowadzonych za pośrednictwem Internetu.


Eksperci zalecają regularne zmiany haseł na wszelkich portalach, jakie posiadają nasze dane osobiste. Warto również pamiętać o tym, by nigdy nie stosować tego samego hasła w dwóch (lub więcej) miejscach.

Opracowali cudowne, Opracowali cudowne, "niewidzialne" słuchawki. Aż ciężko uwierzy, jak to działa, niedługo trafi do sprzedażyCzytaj dalej


Ostrożność w sieci


Ze statystyk wynika, że najczęstszą metodą wyłudzania danych stosowaną przez hakerów jest phishing. Stosując tę taktykę przestępcy podszywają się pod kogoś innego - osobę lub instytucję, do której powinniśmy mieć zaufanie. W takich przypadkach nietrudno o uśpienie czujności ofiary.


Zazwyczaj niebezpieczeństwo nie tkwi w samym odczytaniu wiadomości, lecz wejściu na podaną w mailu stronę lub pobranie załącznika. W ten sposób wykradane są intymne dane lub następuje zainfekowanie wirusem komputera ofiary.


Jak widać Internet w naszych czasach to niebezpieczne miejsce. Wszyscy musimy mieć się na baczności, a szczególną ostrożność powinni zachować użytkownicy portalu uPacjenta.

Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacjeNaukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ABBA 37 lat później. Jak zmienili się członkowie ponadczasowej grupy?
  2. Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łez
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Przed chwilą ogłoszono druzgocącą informację. Nie żyje legendarny piłkarz, był idolem tysięcy osób
  7. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów

Następny artykuł