Jowisz
Źródło: pixbay.com

Pogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomów

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Listopada 2020

Amerykańscy naukowcy zbadali pogodę na gazowych olbrzymach Układu Słonecznego. Przeprowadzone przez nich symulacje dały niesamowite rezultaty. Wyniki sugerują, że pogoda na Saturnie i Jowiszu pochodzi z... ich wnętrza.

Pogoda na Ziemi jest efektem procesów zachodzących w dolnej warstwie atmosfery. Trudno sobie wyobrazić, że miałaby pochodzić z innego źródła. To właśnie dlatego dotąd zakładano, że na innych planetach jest podobnie. Wyniki nowych badań wskazują, że założenie było błędne.


Pogoda na Saturnie i Jowiszu


Saturn i Jowisz, dwie największe planety Układu Słonecznego, różnią się od Ziemi pod wieloma względami. Przede wszystkim zaś - budową. Ziemia, wraz z Merkurym, Wenus i Marsem, należy do planet skalistych. Druga połowa populacji planetarnej w naszym Układzie to gazowe olbrzymy.


Są to planety, które nie posiadają stałej powierzchni. Mimo że skały występują w ich składzie, nie stanowią zbyt dużej części masy gazowych olbrzymów. Składają się one zazwyczaj z gazu lub lodu, który okala stosunkowo niewielkie, w porównaniu do całości, metaliczne lub skaliste jądro planety.

Kolejne, tajemnicze błyski dotarły do Ziemi. W odkryciu brali udział PolacyKolejne, tajemnicze błyski dotarły do Ziemi. W odkryciu brali udział PolacyCzytaj dalej


Badania procesów zachodzących na gazowych olbrzymach


Nad zagadnieniem pracowali dwaj naukowcy z Harvardu, współpracując z kolegą po fachu z University of Alberta. Swoje badania opisują na łamach czasopisma naukowego - Science Advances. W opublikowanym przez zespół artykule można przeczytać o metodyce ich eksperymentów oraz wnioskach, wysnutych na podstawie wyników.


Naukowcy przeprowadzili dwie symulacje, których celem było odtworzenie warunków panujących na Jowiszu i Saturnie. Symulacje miały skupić się na obserwacji procesów konwekcyjnych (związanych z przekazywaniem ciepła podczas ruchu materii w środowisku gazowym) zachodzących na planetach.


Pierwsza symulacja nie wyjaśniła zbyt wiele


Pierwsza z symulacji obserwowała procesy konwekcyjne zachodzące na powierzchni planety, skupiając się na powstawaniu popularnych w tym rejonie burz i antycyklonów.


Naukowcy byli zaskoczeni znikomym korelacjom pomiędzy tymi procesami a cyklonami, które zdawały się pojawiać znikąd.

PlayStation 5 otrzymało ogromną aktualizację. Sony spieszy się przed europejską premierąPlayStation 5 otrzymało ogromną aktualizację. Sony spieszy się przed europejską premierąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Nie mieści się w głowie co woda ogórkowa robi z organizmem. Pijesz ją?


Drugie podejście


Druga symulacja skupiła się na powiązaniach między pogodą a tym, co dzieje się pod powierzchnią planety. Porównanie dało zaskakujące wyniki. Potwierdziło bowiem, że to właśnie procesy i prądy strumieniowe pod powierzchnią planety mają wpływ na tworzenie zjawisk pogodowych na planetach.


Mowa o takich zjawiskach, jak antycyklony - obszary wyżu, w których powietrze cyrkuluje w przeciwną stronę do kierunku obrotu planety. Najsłynniejszym takim antycyklonem jest Wielka Czerwona Plama na Jowiszu, którą obserwujemy na gazowym olbrzymie już od XVII wieku.


Badania amerykańskich naukowców otworzyły zupełnie nowy obszar do zbadania. Powstawanie pogody wewnątrz ciał niebieskich to niezbadana jeszcze arena, o której istnieniu do tej pory nie mieliśmy pojęcia.

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na PolakówRząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z kolejkami w urzędach. Załatwianie spraw stało się o niebo łatwiejsze
  2. Adoptowali małe, urocze szczeniaczki. Po kilku tygodniach nie mogli uwierzyć, co z nich wyrasta
  3. Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
  4. Rewolucyjny iPhone jednak w testach. Zaskakująca decyzja Apple
  5. Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace
  6. Rywal Kamila Stocha zapowiada triumfalny powrót. Skoczkowie mogą zacząć się obawiać
  7. Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej

Następny artykuł