Techgame.pl Technologie Premiera gamingowego smartfona ASUS ROG Phone 5. Prawdziwa bestia do gier mobilnych
rog.asus.com

Premiera gamingowego smartfona ASUS ROG Phone 5. Prawdziwa bestia do gier mobilnych

19 marca 2022
Autor tekstu: Gabriela Sicińska
  • Specyfikacja smartfona gamingowego ROG Phone 5

  • ASUS zadbał o niesamowite możliwości i akcesoria do urządzenia

  • Ceny smartfonów ROG Phone 5, ROG Phone 5 Pro oraz ROG Phone 5 Ultimate

Republic of Gamers (ROG) to marka firmy ASUS, której celem jest dostarczenie graczom jak najlepszego, innowacyjnego sprzętu, co realizuje już od 2006 roku . Zaczęło się od płyty głównej ROG Crosshair, która była prekursorem technologii overclockingu procesora z poziomu BIOS-u. W ciągu kolejnych lat ROG stał się rozpoznawalną marką gamingowych laptopów, PC-tów, akcesoriów oraz, oczywiście, smartfonów.

ROG Phone 5

Na początek przyjrzyjmy się elementowi, który zwany jest często “mózgiem” urządzenia - procesorowi. ROG Phone 5 został wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G Mobile Platform z taktowaniem równym 2,84 GHz, będącym w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w maksymalnie 144 klatkach na sekundę . Pojawia się jednak sztandarowy problem. Jak obniżyć temperaturę tego niesamowicie mocnego procesora?

Na to ROG Phone 5 ma przygotowanych kilka rozwiązań. Poza niezwykle delikatną konstrukcją, ograniczoną aluminiową ramą, ASUS upewnił się, że ciepło procesora będzie można równomiernie rozłożyć na całe urządzenie , umieszczając Snapdragona 888 w samym centrum smartfona. Jakby tego było mało, w zestawie ROG Phone 5 dostajemy zewnętrzny wiatrak chłodzący AeroActive Cooler 5 , który możemy zamontować na tylnej części obudowy, dokładnie pod procesorem. Jest on w stanie schłodzić powierzchnię urządzenia aż o 15 stopni Celsjusza, co poskutkuje zmniejszeniem temperatury samego CPU o 10 stopni.

Doznania wizualne

Wnętrze to jedno, co jednak czeka nas, gdy spojrzymy na ROG Phone 5? Przede wszystkim wyświetlacz Samsung AMOLED z odświeżaniem 144 Hz . Dzięki tak wysokiemu odświeżaniu, gracz będzie w stanie faktycznie cieszyć się tak wieloma klatkami na sekundę, na które pozwala procesor urządzenia. Zadbano również o ochronę wyświetlacza, wyposażając smartfon w szkło gorilla glass victus , uważane obecnie za najbardziej wytrzymałe na rynku.

W teorii ROG Phone 5 wygląda naprawdę znakomicie, jednakże specyfikacja to nie wszystko. Jak nowy smartfon ASUS-a radzi sobie w praktyce? By to sprawdzić, przeprowadzono testy na bardzo popularnej i, niestety, dość wymagającej grze mobilnej, która w ubiegłym roku zdobyła niesamowicie wiele nagród i zarobiła ponad 850 milionów dolarów w ciągu 5 miesięcy od premiery - Genshin Impact .

By ukazać moc ROG Phone 5, porównano rozgrywkę w Genshin Impact na trzech różnych urządzeniach - ROG Phone 5 zmierzył się z Samsungiem Galaxy S21 Ultra oraz Xiaomi Mi11 , czyli najmocniejszych wersjach flagowych urządzeń obu firm. Jaki był wynik? Najsłabiej wypadł tutaj przedstawiciel chińskiej firmy Xiaomi , który potrafił odpalić Genshin Impact w przedziale 35-45 FPS (Frames Per Second). Na drugim miejscu uplasował się Samsung uzyskujący 45-50 FPS . ROG Phone 5 zaś operował najczęściej na 55 FPS, nigdy nie schodząc poniżej 50 klatek.

Warstwa dźwiękowa

ROG Phone 5 to smartfon gamingowy, co na każdym kroku podkreślali prezenterzy podczas dzisiejszej premiery. Jak wiadomo, podczas gry dźwięk odgrywa równie ważną rolę, jak warstwa wizualna. Wobec tego, od gamingowego smartfona gracze oczekują również wysokiej jakości dźwięku. ASUS zrobił w zasadzie wszystko, co mógł, by zapewnić to użytkownikom ROG Phone 5. W pierwszej kolejności, urządzenie wyposażone jest w dwa głośniki zlokalizowane z tyłu obudowy, pozwalające nam uzyskać efekt stereo podczas poziomego trzymania urządzenia, co będzie jego domyślną pozycją podczas gry w większość tytułów mobilnych.

Co ciekawe, ROG Phone 5 został również wyposażony w port audio jack 3,5 mm , co oznacza, że będziemy mogli podłączyć do niego dowolny zestaw słuchawkowy z tym popularnym wejściem. Oczywiście do urządzenia podłączymy również urządzenia bezprzewodowe bluetooth.

Wzmocnienie immersji

Bardzo ciekawa jest również funkcja haptycznego udźwiękowienia , która wyróżnia ROG Phone 5 spośród innych urządzeń na rynku. Podczas rozgrywki możemy bowiem włączyć funkcję, pozwalającą na dodatkowe wibracje telefonu w określonych momentach dźwiękowych. W praktyce wygląda to tak, że grając w shootery, w momencie oddania strzału, nie tylko usłyszymy jego dźwięk, lecz także go poczujemy. Jest to niesamowicie wzmacniająca immersję opcja, kojarzona dotąd przede wszystkim z kontrolerami konsol czy headsetów VR .

Nawiązanie do wirtualnej rzeczywistości jest tu bardzo na miejscu z jeszcze jednego powodu. Telefon wspiera sterowanie ruchem . Do dyspozycji mamy aż 10 programowalnych gestów , takich jak lekkie machnięcie urządzeniem w górę, dół czy wychylenie go w jednym z kierunków, które pozwolą nam przypisać do nich odpowiednie akcje w grze. Oznacza to, że na przykład chcąc, by nasza postać podskoczyła, wystarczy unieść telefon w górę, co jest niesamowicie intuicyjne. Genialna funkcja, którą z pewnością będę chciała sprawdzić w praktyce.

Bateria i akcesoria

Gamingowy telefon potrzebuje także gamingowej baterii, o co zdecydowanie nie musimy się martwić w przypadku ROG Phone 5. Urządzenie jest wyposażone w baterię o pojemności 6000 mAh , co pozwala grać w mobilną wersję League of Legends nieprzerwanie przez niemal 10 godzin .. Co więcej, smartfon jest wyposażony w dwa porty USB typu C , pozwalające na jednoczesne podpięcie akcesoriów i ładowanie urządzenia, co przy gamingu będzie niezwykle istotną opcją.

Oczywiście ROG Phone 5 nie byłby gamingowym smartfonem, gdyby nie miał zestawu akcesoriów, zwiększających immersję i wygodę użytkowników. Do smartfona możemy dokupić jeden z kilku zestawów słuchawkowych, tak przewodowych, jak i bezprzewodowych. Dostępne są także etui w dwóch wersjach kolorystycznych oraz specjalny kontroler, który może służyć jako oddzielny pad lub jako podłączone “przedłużenie” smartfona, dające mu wygląd konsoli Nintendo Switch.

Obserwuj nas w
autor
Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria