Genshin Impact
Źródło: igdb.com

Genshin Impact podbija rynek gier mobilnych. Produkcja zarabia miliony dolarów

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
7 Marca 2021

Genshin Impact to eksploracyjna gra RPG, która podbiła zarówno rynek, jak i serca graczy, gdy tylko ukazała się we wrześniu ubiegłego roku. Chińskie studio MiHoYo, odpowiadające za stworzenie gry, ogłosiło, że zamierza inwestować w jej rozwój aż 200 milionów dolarów rocznie. To może wydawać się ogromną kwotą, jednak patrząc na wyniki sprzedażowe gry - wcale im się nie dziwię.

  • Genshin Impact zarabia setki milionów dolarów
  • Produkcja podbiła rynek gier mobilnych, plasując się na 3 miejscu wśród najlepiej zarabiających tytułów
  • Twórcy będą przeznaczać 200 milionów dolarów rocznie na rozwój gry

Azjatyckie gry wideo są pewną odrębną gałęzią gamingu. Mają specyficzny styl, klimat, wykorzystywane w nich mechaniki różnią się od tych stosowanych w zachodnich produkcjach. Nie jest to oczywiście nic złego, jednakże specyfika gier chińskich, japońskich czy koreańskich niektórym zwyczajnie nie pasuje, a inni właśnie za to je kochają. Genshin Impact jest świetnym przykładem produkcji, która pokonała wiele barier tej pierwszej grupy.

Genshin Impact - gra mobilna roku 2020

Nowa gra chińskiego studia MiHoYo ukazała się pod koniec września 2020 roku na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android, na PC oraz konsoli PS4. Będąc produkcją darmową, jej źródłem przychodu są oczywiście wewnętrzne mikrotransakcje, które jednakże nie są wymagane, by grać i czerpać radość z odkrywania magicznego świata Genshin Impact.

Stworzenie gry pochłonęło aż 100 milionów dolarów, co wydaje się zawrotną kwotą, zwłaszcza jak na grę przede wszystkim mobilną. Po kilku tygodniach od premiery producent ogłosił, że zamierza poświęcać na rozwój Genshin Impact aż 200 milionów rocznie. Nawet biorąc pod uwagę olbrzymią popularność tytułu, wydawało się to zawrotną kwotą. Do momentu, w którym ogłoszono dotychczasowe zarobki gry.

Genshin Impact zarabia miliony

Według najnowszego raportu firmy analitycznej Sensor Tower, Genshin Impact w ciągu 5 miesięcy istnienia na rynku zarobiło 873 miliony dolarów. Ten niesamowity wynik uplasował grę na trzecim miejscu wśród najlepiej zarabiających tytułów mobilnych w tym okresie, tym samym wyprzedzając Pokemon GO o ponad 200 milionów.

Mars to nie tylko fantastyczne zdjęcia. Łazik Perseverance nagrał brzmienie planetyMars to nie tylko fantastyczne zdjęcia. Łazik Perseverance nagrał brzmienie planetyCzytaj dalej

Genshin Impact w dochodach ustąpiło jedynie Honor of Kings (1,2 mld dolarów) oraz PUBG Mobile (1,1 mld dolarów). Jak można by się spodziewać, zdecydowana większość graczy Genshin Impact to Chińczycy i Japończycy, którzy wśród zarobków gry odpowiadają odpowiednio za 620 oraz 237 milionów dolarów. Na trzecim miejscu zaś mamy Stany Zjednoczone, które zapłaciły twórcom Genshin Impact 162 miliony dolarów.

Światowa produkcja

Wygląda więc na to, że choć wciąż trudno określić Genshin Impact grą, która podbiła cały świat, to można bez problemu pokusić się o stwierdzenie, że przebiła bariery kulturowe i rozpoczęła popularyzację rozgrywki na modłę azjatycką w pozostałych rejonach świata. Nie jest oczywiście pierwszą grą, która tego dokonała, ale zawsze to coś nowego - nie kolejne Pokemony czy Legend of Zelda. A że plany rozwoju gry są naprawdę spore, z niecierpliwością oczekujemy na to, co pokaże nam Genshin Impact w przyszłości.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł