Techgame.pl > Technologie > Nowa era telewizorów nadchodzi. Samsung prezentuje kwantowe ekrany QLED na 2021 rok
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.03.2022 05:18

Nowa era telewizorów nadchodzi. Samsung prezentuje kwantowe ekrany QLED na 2021 rok

Zaproszenie na event First Look 2021 Samsunga
youtube.com/Samsung/kadr z filmu
  • Samsung zaprezentował telewizor na 2021 rok

  • Sporo miejsca poświęcono przystosowaniu centrum rozrywki dla osób ze zdrowotnymi ograniczeniami

  • Ujawniono także szereg zastosowań, jak wideokonferencje, praca biurowa, ćwiczenia, granie

  • Telewizor ma być szybszy i dokładniejszy, a także efektywnie podbijać obraz HD do obecnego standardu

Hasłem przewodnim najnowszej linii telewizorów Samsunga jest powszechna dostępność. 45-minutową prezentację rozpoczęły wątki przyjazności środowisku oraz dostarczania przystępnych doświadczeń osobom z niepełnosprawnościami.

Telewizor dla wszystkich

Koreańczycy pochwalili się proekologicznymi rozwiązaniami, do jakich zaliczono nawet karton na TV. Zredukowano krzykliwe informacje wymalowane na zewnątrz.

Dzięki temu oszczędzono na papierze i tuszu. Ma to się tyczyć także innych urządzeń firmy. Ich opakowania też ograniczą grafiki i naklejki.

Według podanych informacji, z pudełek przy odrobinie chęci i kreatywności stworzyć można przydatne elementy wystroju. Ten proces zwany jest upscalingiem.

Na filmie listek wesoło fruwał wokół przerobionych w ten sposób mebli i akcesoriów. Samsung przekonuje, iż pudełko po telewizorze przekształcić można w konia na biegunach, domek dla zwierzaka, albo półkę, a granicą jest tak naprawdę ludzka wyobraźnia.

Na rzecz planety ma działać również specjalnie skonstruowany pilot. SolarCell pochodzi z odzyskanych plastikowych materiałów, a ładowany jest energią słoneczną lub sztucznym światłem. Producenci oszacowali, iż za sprawą nowego pilota zbędne będzie użycie około 99 milionów baterii, które standardowo przypadają na żywotność takiego sprzętu.

Żeby pokazać to bardziej obrazowo, przeniesiono rachunki na ilość zalesionych terenów pokroju 759 boisk piłkarskich. Dopiero tyle drzew przeciwdziałałoby szkodliwości baterii do kontrolerów telewizyjnych.

Samsung poświęcił też uwagę dostosowaniu TV do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym celu wysłuchano ludzi, którzy muszą sobie radzić z takimi trudnościami.

Na przyjęte rozwiązania składa się funkcja SeeColors, umożliwiająca ustawienie barw w taki sposób, aby osoby mające problem z ich rozpoznawaniem, widziały szerszą, dokładniejszą paletę. Color Iversion modyfikuje z kolei kolor tła i tekstu dla ułatwienia czytania.

Kolejny dodatek został zaprojektowany z myślą o mających problem ze wzrokiem. Chodzi o audiodeskrypcję. Ten aspekt umożliwia przeżywanie filmów i seriali jak najbliższe pełnemu. Posługujący się językiem migowym mogą natomiast do 200% powiększyć obszar pokazujący tłumacza.

Pracowano też nad ulepszeniem nawigacji. Wbudowano instrukcję pilota z czytaniem opisu naciśniętego guzika.

Inteligentny przewodnik po kanałach odczytuje nazwę poszczególnych kanałów oraz aktualnie emitowany program. Tutaj wątpliwości budzi globalność takiego rozwiązania.

Do 2022 roku Voice Guide ma być rozbudowany pod względem języków, by nikogo nie pomijać. W tym momencie na ekranie widać było między innymi zwrot dzień dobry, co uznajemy za sugestię wprowadzenia przewodnika również w Polsce.

Samsung nie poprzestaje na dotychczasowych dokonaniach w tej dziedzinie, które zapewniły mu wyróżnienie CES Best Innovation Award 2021. Trwają wysiłki nad kolejnymi innowacjami, jak sterowanie telewizorem za pomocą języka migowego.

Domowe centrum rozrywki

Firma chce też zadbać o dobrą kondycję użytkowników, aby siedzenie przed telewizorem zamienić przynajmniej częściowo w ćwiczenie przed telewizorem. Aplikacja Samsung Health wykorzystując Samsung AI, zaproponuje podgląd na ćwiczenia wykonywane przez wirtualnego trenera i zweryfikuje, czy wykonujemy je poprawnie. Na koniec wyświetlone zostanie podsumowanie gimnastyki, zawierające dane o czasie, spalonych kaloriach, a nawet wystawi ocenę.

Dzięki zintegrowaniu ze smartfonami na ekran telewizora przerzucimy wideorozmowę, jednocześnie śledząc dalej oglądane treści. Neo QLED to także współpraca z Google Duo i rozmowy w szerokim gronie na TV.

Nie zapomniano o graczach, wrażliwych na punkcie technologicznych możliwości wyświetlania dynamicznego obrazu. Wykorzystano AMD FreeSync Premium Pro. Perspektywę rozszerzy Super UltraWide GameView, a opcja ustawienia wysokości obrazu przeniesie go idealnie na poziom oczu odbiorcy. Odpowiednie menu wyświetli zaś wszystkie gamingowe konkrety w jednym miejscu, łącznie z input lagiem, FPS-ami czy obsługą HDR.

Samsung DeX oraz EasyConnection zamienią telewizor w komputer, idealnie nadający się do zdalnej pracy biurowej. Oczywiście praca, kontakt ze znajomymi to dodatki do podstawowych zastosowań jak gry, ale przede wszystkim filmy i seriale.

Koreańczycy poświęcili też uwagę streamingowi rozrywki. Samsung TV Plus to darmowa usługa oferująca wybrane kanały, filmy i seriale. Tutaj znowu pojawiają się ograniczenia terytorialne. Na razie propozycją cieszyć można się w USA i kilku innych krajach, ale nie ma informacji odnośnie Polski.

Techniczne dopieszczenie

Jeśli chodzi o specyfikację samego urządzenia i technologie wyświetlania, to na pierwszy plan wysuwa się matryca kwantowa. Dzięki niej obraz wyświetlany jest jeszcze precyzyjniej. Nie zachodzą też niepożądane interakcje kłócących się kolorów czy brzydkie poświaty.

W Neo QLED dopracowano kontrast, by jeszcze mocniej podkreślić jasne i ciemne grafiki. W Polsce jest tylko kilka kanałów 4K, nieco treści można też znaleźć w serwisach streamingowych jak Apple TV, Netflix czy Prime Video. Są też dość drogie płyty Ultra HD.

Sztuczna inteligencja nowych Samsungów ma poniekąd rozwiązać problem, samodzielnie ulepszając HD do standardów nowoczesnego telewizora. Procesor Neo Quantum 8K za sprawą swojej złożoności szesnastokrotnie lepiej dostosuje wyświetlanie do treści.

Pochwalono się też dźwiękiem, będącym w stanie śledzić pozycję obiektu. Odgłosy 3D zostaną dostarczone przez system głośników 6.2.2.

Co istotne w przypadku QLED-a, Micro LED mają zapewnić dłuższą żywotność. Samsung podaje liczbę 100 tysięcy godzin nieskazitelnych widoków.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Powiązane