Klawiatura bankomatu
Źródło: Pixabay.com

Koniec z kodami PIN do kart bankowych? Intel pracuje nad nową technologią rozpoznawania twarzy

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
7 Stycznia 2021

Uwierzytelnienie podczas operacji bankowych jest absolutną koniecznością. W przypadkach, gdy systemy autoryzacji kuleją, przestępcy mają idealną okazję do przejęcia pieniędzy klientów banków, co skwapliwie wykorzystują. Intel wychodzi ze swoją technologią inteligentnego rozpoznawania twarzy, proponując jej implementację w bankomatach.

  • Intel opracował zaawansowaną technologię rozpoznawania twarzy
  • RealSense ID rozpoznaje twarz w zaledwie sekundę
  • Intel pracuje nad tym, by ta technologia była wykorzystywana w bankomatach

Zapewne każdy z nas zna to uczucie, kiedy wbijamy w terminal kombinację za kombinacją, żadna z nich nie działa (choć jesteśmy niemal pewni, że wczoraj działała), a za nami już ustawia się kolejka klientów, którzy patrzą na nas naglącym wzrokiem. Wizyty w supermarketach bywają wyjątkowo traumatyczne…

Intel opracował nową technologię rozpoznawania twarzy

O ile podczas płatności w sklepie niewiele możemy zrobić, o tyle przy wypłacaniu gotówki z bankomatu już tak. Choć jeszcze nie teraz. Intel jednakże w pocie czoła pracuje nad swoim nowym identyfikatorem RealSense ID, który ma nie tylko ułatwić nam życie, lecz także zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

RealSense to czujnik głębi, który w połączeniu z odpowiednią kamerą i siecią neuronową tworzy zaawansowane narzędzie biometryczne. Identyfikator skanuje kontury twarzy i uczy się ją zapamiętywać. Co więcej, jest w stanie się do niej dostosować, więc bierze pod uwagę takie zmienne jak zarost czy obecność (lub jej brak) okularów.

Bankomat rozpozna twarz w sekundę

Identyfikator twarzy Intela ma zapewnić zwiększone bezpieczeństwo naszych funduszy przy jednoczesnym podniesieniu wygody korzystania z bankomatu. Procedura rozpoznawania twarzy rozpocznie się w chwili, gdy wyrazimy na to zgodę i będzie trwała zaledwie sekundę. Dzięki temu uzyskamy dostęp do naszych pieniędzy szybko i bez potrzeby wpisywania kodu i, co ważniejsze, pamiętania go.

Jak mógłby wyglądać remaster GTA San Andreas? Gracze zachwyceni zwiastunemJak mógłby wyglądać remaster GTA San Andreas? Gracze zachwyceni zwiastunemCzytaj dalej

Kwestie bezpieczeństwa są tu w zasadzie oczywiste - nie będziemy musieli obawiać się tego, że ktoś podpatrzy ukradkiem, jak wpisujemy PIN. Intel zapewnia, że próby oszustwa przeprowadzane z użyciem czyichś zdjęć, masek czy nagrań, są skazane na niepowodzenie. Zaledwie jedna z miliona takich prób miałaby szansę zakończyć się sukcesem.

Intel chce ulepszyć bankomaty

Kolejną ciekawostką wyróżniającą RealSense ID firmy Intel jest fakt, że identyfikator bez problemu radzi sobie z rozpoznawaniem twarzy niezależnie od posiadanej karnacji. Jest to nie lada wyczyn, gdyż była to jedna z głównych bolączek tego typu rozwiązań. Wszystko działało bez problemu, do momentu gdy przychodziło do zidentyfikowania osoby z ciemniejszą skórą.

RealSense ID nie ma tego problemu. Niestety do wprowadzenia w życie tej technologii jeszcze długa droga. Banki muszą zaakceptować takie rozwiązanie, po czym czeka nas modernizacja wszystkich bankomatów. Jednakże pomysł Intela wydaje się intrygujący i jeśli dobrze pójdzie, za kilka lat doczekamy się już pierwszych bankomatów rozpoznających klientów za pomocą RealSense ID.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł