Techgame.pl
Klawiatura bankomatu

Pixabay.com

Koniec z kodami PIN do kart bankowych? Intel pracuje nad nową technologią rozpoznawania twarzy

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Uwierzytelnienie podczas operacji bankowych jest absolutną koniecznością. W przypadkach, gdy systemy autoryzacji kuleją, przestępcy mają idealną okazję do przejęcia pieniędzy klientów banków, co skwapliwie wykorzystują. Intel wychodzi ze swo

  • Intel opracował zaawansowaną technologię rozpoznawania twarzy

  • RealSense ID rozpoznaje twarz w zaledwie sekundę

  • Intel pracuje nad tym, by ta technologia była wykorzystywana w bankomatach

Zapewne każdy z nas zna to uczucie, kiedy wbijamy w terminal kombinację za kombinacją, żadna z nich nie działa (choć jesteśmy niemal pewni, że wczoraj działała), a za nami już ustawia się kolejka klientów, którzy patrzą na nas naglącym wzrokiem. Wizyty w supermarketach bywają wyjątkowo traumatyczne…

Intel opracował nową technologię rozpoznawania twarzy

O ile podczas płatności w sklepie niewiele możemy zrobić, o tyle przy wypłacaniu gotówki z bankomatu już tak. Choć jeszcze nie teraz. Intel jednakże w pocie czoła pracuje nad swoim nowym identyfikatorem RealSense ID, który ma nie tylko ułatwić nam życie, lecz także zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

RealSense to czujnik głębi, który w połączeniu z odpowiednią kamerą i siecią neuronową tworzy zaawansowane narzędzie biometryczne. Identyfikator skanuje kontury twarzy i uczy się ją zapamiętywać. Co więcej, jest w stanie się do niej dostosować, więc bierze pod uwagę takie zmienne jak zarost czy obecność (lub jej brak) okularów.

Bankomat rozpozna twarz w sekundę

Identyfikator twarzy Intela ma zapewnić zwiększone bezpieczeństwo naszych funduszy przy jednoczesnym podniesieniu wygody korzystania z bankomatu. Procedura rozpoznawania twarzy rozpocznie się w chwili, gdy wyrazimy na to zgodę i będzie trwała zaledwie sekundę. Dzięki temu uzyskamy dostęp do naszych pieniędzy szybko i bez potrzeby wpisywania kodu i, co ważniejsze, pamiętania go.

Kwestie bezpieczeństwa są tu w zasadzie oczywiste - nie będziemy musieli obawiać się tego, że ktoś podpatrzy ukradkiem, jak wpisujemy PIN. Intel zapewnia, że próby oszustwa przeprowadzane z użyciem czyichś zdjęć, masek czy nagrań, są skazane na niepowodzenie. Zaledwie jedna z miliona takich prób miałaby szansę zakończyć się sukcesem.

Intel chce ulepszyć bankomaty

Kolejną ciekawostką wyróżniającą RealSense ID firmy Intel jest fakt, że identyfikator bez problemu radzi sobie z rozpoznawaniem twarzy niezależnie od posiadanej karnacji. Jest to nie lada wyczyn, gdyż była to jedna z głównych bolączek tego typu rozwiązań. Wszystko działało bez problemu, do momentu gdy przychodziło do zidentyfikowania osoby z ciemniejszą skórą.

RealSense ID nie ma tego problemu. Niestety do wprowadzenia w życie tej technologii jeszcze długa droga. Banki muszą zaakceptować takie rozwiązanie, po czym czeka nas modernizacja wszystkich bankomatów. Jednakże pomysł Intela wydaje się intrygujący i jeśli dobrze pójdzie, za kilka lat doczekamy się już pierwszych bankomatów rozpoznających klientów za pomocą RealSense ID.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Fatalne wieści od ASUS. Ceny komponentów komputerowych podrożeją

  • Microsoft zazdrości Sony ich DualSense. Xbox X i S mają otrzymać podobny pad

  • Steam napędza branżę gamingową już od 17 lat. Przez ten czas zmienił się nie do poznania

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >