Santander
Źródło: Materiały prasowe Santander Bank Polska

Uwaga, Standander Bank ostrzega przed oszustami. Z kont klientów znikają pieniądze, ważny komunikat

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
16 Listopada 2020

Oszuści znów atakują. Ich starania i metody nie mają końca. Santander Bank ostrzega internautów przed fałszywymi wiadomościami, mającymi wyłudzić dane do kont bankowych Polaków.

Cyberprzestępstwa to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Dziś nie trzeba już z rewolwerem w dłoni wskakiwać do banku i wysadzać sejfu dynamitem. Ani nawet załatwiać fałszywego dowodu osobistego. Wystarczy tylko napisać wiadomość.


Santander ostrzega przed utratą pieniędzy


Dziś możemy stracić pieniądze w bardzo prosty sposób. Często wystarczy jedno kliknięcie. Pobieramy załącznik, wchodzimy na stronę podstawioną przez oszustów… To sztandarowe przykłady wykorzystania phishingu.


Jest to niezwykle popularna wśród oszustów metoda wyłudzania poufnych danych lub pieniędzy. Przestępcy podszywają się pod „zaufane” instytucje czy firmy, czym potrafią skutecznie uśpić naszą czujność. Kilka dni później zauważamy magiczne zniknięcie pieniędzy z naszego konta.

UOKiK ostrzega przed oszustami na Black Friday. Polacy mogą stracić pieniądze, koniecznie sprawdź jak się zabezpieczyćUOKiK ostrzega przed oszustami na Black Friday. Polacy mogą stracić pieniądze, koniecznie sprawdź jak się zabezpieczyćCzytaj dalej

Komunikat banku


Tym razem musimy uważać na podejrzane SMS-y. Oszuści stosują tak zwaną metodę „na kuriera”. Dostajemy wiadomość o konieczności dopłaty do przesyłki. Kwoty bywają kuriozalne. Rzekoma dopłata niekiedy wynosi na przykład 81 groszy.


Wystarczy tylko wejść w link podany w wiadomości. Warto zwracać uwagę na konstrukcję linku. Uważać musimy zarówno na wiadomości SMS, jak i podejrzane e-maile.


”Cyberprzestępca chce dotrzeć do momentu, gdzie doda nowe urządzenie zaufane, na którym aktywuje mobilny podpis, tak aby móc wykonywać przelewy bez udziału właściciela rachunku” - wyjaśnia Santander w komunikacie ostrzegawczym.

DZISIAJ GRZEJE:

1. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją

2. Kulinarne mistrzostwo - ziemniaki pieczone w piekarniku, które smakują jak z ogniska. Od razu poczujesz smak beztroskich, wakacyjnych chwil


Podejrzane strony


Strony, do których odsyłają nas linki z wiadomości oszustów, często nawet wyglądają nie do końca poprawnie. Warto zwracać uwagę na bannery i grafiki oraz potencjalne błędy w tekście. Często już na tym etapie można dostrzec, że coś się tutaj nie zgadza.


Zazwyczaj takie strony będą nas przekonywały do podania swoich danych w celu sfinalizowania płatności lub zachęcały do zainstalowania dodatkowego oprogramowania, które przechwyci nasze prywatne hasła do kont.

Ogromne zmiany w rządzie. Ministerstwo Cyfryzacji zostało zlikwidowaneOgromne zmiany w rządzie. Ministerstwo Cyfryzacji zostało zlikwidowaneCzytaj dalej


Wskazana szczególna ostrożność


Santander ostrzega, że przestępcy mogą chcieć wyłudzić też kod z SMS-a potwierdzającego transakcję. Bank uczula, że w takiej wiadomości jest zawsze podana kwota transakcji, którą zatwierdzamy. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę, gdyż może nas to uchronić przed katastrofą. Niestety w obecnych czasach musimy się pilnować podczas każdego kroku wykonywanego w sieci. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą operacje na pieniądzach.


Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu komunikatów instytucji takich jak banki, poczta czy urzędy. Firmy kurierskie też mają coraz więcej problemów z cyberprzestępcami podszywającymi się pod kurierów. Bądźmy ostrożni.

Specyfikacja Galaxy S21 ujawniona w olbrzymim wycieku. Niewiarygodne, co Samsung zamierza upchnąć w środkuSpecyfikacja Galaxy S21 ujawniona w olbrzymim wycieku. Niewiarygodne, co Samsung zamierza upchnąć w środkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ikea wprowadziła długo wyczekiwaną usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonale
  2. Potrzebujesz tylko 5 minut, by przygotować przepyszne ciasto "Śnieżka". Prosty przepis, a efekt zachwyci każdego
  3. Windows 10 z nową funkcją. Jest szczególnie przydatna w okresie pandemii
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Konieczna wymiana telefonu dla tysięcy Polaków. Zmiany wkrótce wejdą w życie, koniec sieci 3G
  6. Marcin Najman zdradził żonę z gwiazdą Fame MMA? Bokser zapowiada pozew. "To podłość"
  7. Anita i Adrian ze "Ślub od pierwszego wejrzenia" podzielili się ważną informacją. Fani wspierają parę w ich decyzji

Następny artykuł