Japończycy chcą stworzyć "ekologiczne" satelity. Powstaną z drewna
-
Japończycy zamierzają pracować na drewnianymi satelitami
-
Pomogłoby to rozwiązać problem z coraz większa liczbą kosmicznych śmieci
-
Aktualnie powstają różne koncepcje radzenia sobie ze sporym problemem
Zaledwie paręnaście lat temu mało kto interesował się klimatem, zanieczyszczeniami, a już w ogóle jeżeli chodzi o kosmiczne śmieci. Trend ten na szczęście się zmienia i być może doczekamy się istotnego przełomu w tej kwestii.
Japoński drewniany satelita
Nie da się ukrywać, że kosmiczne śmieci to olbrzymi problem dla ludzkości - nie tylko utrudniają obserwacje kosmiczne, stanowią zagrożenie dla astronautów i ludzi na Ziemi, ale są kolejnym już, tym razem typowo kosmicznym zanieczyszczeniem. Przeciwdziałać temu zjawisku chcą Japończycy.
Badacze z firmy Sumitomo Forestry wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Kioto postanowili rozwiązać problem pozostawiania na orbicie okołoziemskiej śmieci przez ludzi. Te w znacznym stopniu składają się z nieużywanych już satelit, które zderzając się ze sobą stwarzają kolejne odpadki.
Japończycy wpadli na pomysł wykorzystania... drewna w budowie satelitów. W ten sposób urządzenie to mogłoby w pełnić zostać spalone podczas ponownego przechodzenia przez atmosferę bez tworzenia się szkodliwych związków . Nie ukrywajmy, że pomysł brzmi świetnie ale de facto nie ograniczyłby jakoś bardzo liczby śmieci w kosmosie.
Walka z zanieczyszczeniami
Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że wszystkie satelity, które ponownie wchodzą w ziemską atmosferę, palą się i tworzą drobne cząsteczki tlenku glinu, które będą unosić się w górnej atmosferze przez wiele lat - stwierdził Takao Doi, profesor na Uniwersytecie w Kioto w rozmowie z BBC.
Oznacza to, że ciekawy pomysł Japończyków nie tylko pozwoliłby na sprawniejszą utylizację kosmicznych odpadów, ale też w skutek ich pozbywania się nie tworzyłoby się aż tyle niebezpiecznych związków . Tylko zaraz - jakie drewno jest w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej?
W tym celu mają zostać wysłane w przestrzeń kosmiczną sondy z różnymi rodzajami drewna, co ma pomóc wybrać to najwłaściwsze do skonstruowania przełomowego satelity . Sumitomo Forestry skupić się ma na opracowaniu drewna odpornego na światło słoneczne i regularne zmiany temperatury.
Problem jest naprawdę spory
Rozwiązanie Japończyków brzmi więc świetnie w kontekście przyszłych technologii zdolnych do bardziej przyjaznego środowisku przeprowadzaniu kosmicznych misji. Aktualnie jednak potrzeba też sposobu, który pozwoli na sprawniejszą utylizację kosmicznych śmieci i wszystko wskazuje na to, że taki właśnie jest opracowywany .
Cały problem z zanieczyszczeniami wokół Ziemi jest olbrzymi - na orbicie znajduje się obecnie około 6 tysięcy satelitów z czego nawet 60 procent jest nieaktywnych. Te się ze sobą ścierają, wchodzą w atmosferę czy zderzają z kosmicznymi skałami generując jeszcze więcej odpadków.