Techgame.pl
Telefon

pixabay.com

Nadchodzi koniec sieci 3G. T-Mobile podało datę

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

W najbliższym czasie sieć 5G obejmie zasięgiem całą Polskę, a co za tym idzie zaczniemy się żegnać z przestarzałym już standardem łączności 3G

  • T-Mobile zapowiedziało stopniowe wyłączenie sieci 3G

  • Jak smartfony zmieniły rynek telefonii?

  • Kiedy sieć 3G zacznie znikać z kraju?

Sieć 3G była z nami przez długie lata i zapewniała stabilny dostęp do internetu na urządzeniach mobilnych. Jej czas dobiega już jednak końca, ze względu na szybko rozwijającą się infrastrukturę 5G.

Rewolucja telefonii komórkowej

Czasy się zmieniają, a co za tym idzie, zmieniają się również wymogi konsumentów. Jeszcze 20 lat temu nikt nie przewidywał tak gwałtownego rozrostu rynku telefonii komórkowej, a o smartfonach mogliśmy co najwyżej pomarzyć.

Prawdziwe możliwości urządzeń mobilnych poznaliśmy dopiero przy okazji premiery Samsunga S1 i pierwszego iPhone’a. To była niewiarygodna wręcz rewolucja, która na stałe zmieniła zasady gry i obnażyła potencjał tkwiący w telefonach komórkowych.

Wtedy też okazało się, że tego typu urządzenia nie muszą służyć wyłącznie do dzwonienia, sms-owania, czy robienia wątpliwej jakości zdjęć. Smartfony z dnia na dzień stały się przenośnymi komputerami, o wielokrotnie wyższej mocy obliczeniowej niż komputery z lat 90. W efekcie tego marketing zaczął się sam nakręcać, a same smartfony stały się symbolem statusu społecznego.

Smartfony zmieniły zasady gry

Dzięki zastosowaniu mikroprocesorów przed urządzeniami mobilnymi otworzyły się wrota niekończących się możliwości. Zaczęliśmy na nich surfować po internecie, grać, oglądać filmy i seriale, czy też obrabiać zdjęcia i wideo. 

Szybko zauważono, że stara infrastruktura 3G przestała spełniać wymogi konsumentów, a w efekcie tego powstała sieć LTE. Ona zostanie jeszcze z nami na wiele lat, lecz czas odbiorników 3G już wkrótce się skończy.

Kiedy sieć 3G zacznie znikać z kraju?

Jak ustalił portal wirtualnemedia.pl jeszcze w tym roku zaczną się przygotowania do wyłączenia sieci 3G w sieci T-Mobile. Planowane jest również pełne wyłączenie usługi do końca roku 2023.

T-Mobile podaje, że obecnie technologia LTE odpowiada za około 95 proc. wszystkich danych przesyłanych w jego sieci. Dwie najbardziej przestarzałe technologie (2G i 3G) służą przede wszystkim do obsługi połączeń głosowych i odpowiadają za około 5 proc. całej transmisji danych w T-Mobile. - czytamy w artykule

Trzeba jednak zaznaczyć, że operator zapewnia o zachowaniu wszystkich oferowanych usług przez T-Mobile. 

Problem mogą mieć jednak użytkownicy korzystający ze starszych modeli telefonów, które nie obsługują sieci 4G i VoLTE. W takim wypadku pozostaje jedynie zakup nowego smartfona, lub zmiana operatora (co może być rozwiązaniem krótkoterminowym, bo prawdopodobnie inni dostawcy będą również rezygnować z obsługi sieci 3G).

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >