Techgame.pl
Antena telekomunikacyjna udostępniająca sieć 5G

Pixabay

5G testowano w wielu polskich miastach. Niektóre lokacje mogą zaskakiwać

9 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Najnowsza technologia telekomunikacyjna jest już praktycznie w 100 procentach gotowa do szerokiego wprowadzenia na terenie Polski. Pomimo licznych kontrowersji związanych z tym tematem operatorzy już testowali jej działanie.

O gotowości operatorów do wprowadzenia sieci 5G w Polsce informowaliśmy już wczoraj. Głos w sprawie zabrał również Minister Cyfryzacji. Okazuje się, że sieć 5G była już testowana w Polsce od jakiegoś czasu.

Przygotowania trwają

Przygotowania do uruchomienia sieci piątej generacji na terenie Polski trwały przynajmniej od kilku miesięcy. Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił informacje na temat lokalizacji, w których najnowsza technologia była testowana. W 2019 roku wydano łącznie 265 pozytywnych decyzji w sprawie zezwoleń na testowanie technologii 5G w pasmach 2100 MHz, 3,5 GHz, 26 GHz oraz 28 GHz. Niektórzy operatorzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie testów do ostatnich miesięcy 2020 roku.

Gdzie prowadzono testy

Jedną z sieci, która prowadziła testy technologiczne sieci 5G było Orange. W paśmie 3,5 GHz testy były prowadzone (i zostały już zakończone) w Warszawie, Lublinie i Chorzowie. Do 31 grudnia 2020 roku operator ma możliwość prowadzenia testów w paśmie 28 GHz w Zakopanem. Play testował technologię 5G (w paśmie 3,5 GHz) w Warszawie, Toruniu, Grójcu i Sokołowie Podlaskim. Operator przetestuje również sieć w paśmie 26 GHz w Warszawie (ma na to czas do końca czerwca). Play prowadzi również testy w paśmie 2100 MHz w Trójmieście i ma na to czas jeszcze do listopada. T-Mobile prowadziło swoje testy w całości w paśmie 3,5 GHz w Krakowie, Warszawie i Katowicach. Testów, pomimo uzyskania zgody, nie przeprowadzał EXATEL S.A.

Plus jeszcze nie testował

Zaskakuje na pewno brak Polkomtela wśród operatorów, którzy testowali najnowszą technologię w Polsce. Właściciel Plusa zapewnia jednak, że prace nad wprowadzeniem sieci 5G trwają, pierwsze miasta, w których Plus udostępni sieć 5G, to Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >