Antena telekomunikacyjna udostępniająca sieć 5G
Źródło: Pixabay

5G testowano w wielu polskich miastach. Niektóre lokacje mogą zaskakiwać

Najnowsza technologia telekomunikacyjna jest już praktycznie w 100 procentach gotowa do szerokiego wprowadzenia na terenie Polski. Pomimo licznych kontrowersji związanych z tym tematem operatorzy już testowali jej działanie.

O gotowości operatorów do wprowadzenia sieci 5G w Polsce informowaliśmy już wczoraj. Głos w sprawie zabrał również Minister Cyfryzacji. Okazuje się, że sieć 5G była już testowana w Polsce od jakiegoś czasu.

Przygotowania trwają

Przygotowania do uruchomienia sieci piątej generacji na terenie Polski trwały przynajmniej od kilku miesięcy. Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił informacje na temat lokalizacji, w których najnowsza technologia była testowana. W 2019 roku wydano łącznie 265 pozytywnych decyzji w sprawie zezwoleń na testowanie technologii 5G w pasmach 2100 MHz, 3,5 GHz, 26 GHz oraz 28 GHz. Niektórzy operatorzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie testów do ostatnich miesięcy 2020 roku.

Gdzie prowadzono testy

Jedną z sieci, która prowadziła testy technologiczne sieci 5G było Orange. W paśmie 3,5 GHz testy były prowadzone (i zostały już zakończone) w Warszawie, Lublinie i Chorzowie. Do 31 grudnia 2020 roku operator ma możliwość prowadzenia testów w paśmie 28 GHz w Zakopanem. Play testował technologię 5G (w paśmie 3,5 GHz) w Warszawie, Toruniu, Grójcu i Sokołowie Podlaskim. Operator przetestuje również sieć w paśmie 26 GHz w Warszawie (ma na to czas do końca czerwca). Play prowadzi również testy w paśmie 2100 MHz w Trójmieście i ma na to czas jeszcze do listopada. T-Mobile prowadziło swoje testy w całości w paśmie 3,5 GHz w Krakowie, Warszawie i Katowicach. Testów, pomimo uzyskania zgody, nie przeprowadzał EXATEL S.A.

Plus jeszcze nie testował

Zaskakuje na pewno brak Polkomtela wśród operatorów, którzy testowali najnowszą technologię w Polsce. Właściciel Plusa zapewnia jednak, że prace nad wprowadzeniem sieci 5G trwają, pierwsze miasta, w których Plus udostępni sieć 5G, to Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister cyfryzacji: nie ma dowodów na szkodliwość 5G
  2. Wielu Polaków czekało na nią. Sieć 5G oficjalnie startuje w Polsce
  3. Dzięki aplikacji zrobisz zakupy w niedzielę niehandlową. Biedronka obeszła przepisy
  4. Nowe doniesienia potwierdzają, że Xbox Series X będzie najpotężniejszą konsolą na rynku. Czego możemy się spodziewać?
Następny artykuł