Fragment gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów przedstawiający Geralta i Cecila Burdona, którego dubbingował Włodzimierz Bednarski.
Źródło: Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Zmarł Włodzimierz Bednarski. Głos znany między innymi z gier serii Wiedźmin

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Czerwca 2020

W wieku 85 lat zmarł w piątek Włodzimierz Bednarski. Znany był przede wszystkim z użyczania swojego głosu w bajkach i serialach dla dzieci, ale dubbingował również postacie w bardzo głośnych grach, m.in. w Wiedźminie.

O śmierci lektora poinformował właściciel kanału na YouTube “Widzę głosy”, który przeprowadził wywiad z Włodzimierzem Bednarskim trzy lata temu.

Ikona polskiego dubbingu

“W wieku 85 lat zmarł Pan Włodzimierz Bednarski - nestor i ikona polskiego dubbingu. Polski dubbing poniósł dzisiaj niepowetowaną stratę. Wyrazy szczerego współczucia dla Rodziny” - poinformował autor kanału “Widzę głosy”. Włodzimierz Bednarski w 1959 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował w wielu teatrach, m.in. Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie oraz Teatrze Popularnym i Szwedzka 2/4 w Warszawie. Od lat 80. aktora zajmował się również dubbingiem w filmach, bajkach i serialach. Włodzimierz Bednarski użyczył swojego głosu między innymi w Smerfach (Ojciec Czas), Gumisiach (książe Igthorn) czy Flinstonach (Fred Flinston). Aktor był również znany z dubbingowania gier komputerowych.

Głos z gier

Włodzimierz Bednarski dubbingował głos postaci w najważniejszych polskich produkcjach branży gier komputerowych, m.in. pierwszych dwóch częściach Wiedźmina, trzeciej części legendarnej gry God of War, gdzie wcielił się w rolę Hefajstosa, DragonAge: Początek, Fallout 3 i wielu, wielu innych. Ostatni raz swojego głosu użyczył w 2011 roku w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, gdzie podkładał głos pod Cecila Burdona i Trolla spod Vergen.

Następny artykuł