Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion
Źródło: ESA/NASA/ATG Medialab

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Lutego 2021

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opublikowała informację o podpisaniu kontraktu z firmą SpaceX, w ramach którego przedsiębiorstwo Elona Muska dostarczy na orbitę Księżyca dwie pierwsze części bazy Gateway za pomocą rakiety Falcon Heavy. Start zaplanowany jest na maj 2024 roku.

  • NASA podpisuje kontrakt z firmą SpaceX
  • Rakieta Falcon Heavy przetransportuje moduły stacji Gateway na orbitę Księżyca
  • Stacja Gateway będzie punktem przesiadkowym między Ziemią a Srebrnym Globem

Stacja kosmiczna Gateway ma być swego rodzaju przystankiem na drodze astronautów pomiędzy Ziemią a jej satelitą. Będzie to krążący po eliptycznej orbicie wokół Księżyca sztuczny punkt przesiadkowy, z którego astronauci będą mogli dostać się na powierzchnię Srebrnego Globu za pomocą specjalnych lądowników.

SpaceX dostarczy dwa moduły stacji Gateway

Pierwsze dwa moduły stacji będą gotowe do wylotu w maju 2024 roku. Wówczas nowoczesna rakieta wielorazowego użytku, Falcon Heavy, wyruszy w kierunku Księżyca z modułami Power Propulsion Element (PPE) oraz Habitation and Logistics Outpost (HALO). Oba elementy polecą tym samym kursem. Kwota kontraktu zawartego przez NASA i SpaceX wynosi 331,8 milionów dolarów.

PPE to moduł, którego zadaniem będzie zasilanie stacji kosmicznej Gateway, za pomocą paneli słonecznych, komunikacja z Ziemią oraz wykonywanie manewrów w przestrzeni kosmicznej - do tego celu posłużą mu wbudowane silniki plazmowe. Za produkcję PPE odpowiada firma Maxar.

Z kolei HALO jest modułem mieszkalnym oraz stacją dokowania w jednym. To on zapewni statkom przybywającym z Ziemi możliwość cumowania na stacji Gateway oraz będzie miejscem, w którym mieszkać będą astronauci oczekujący na dalszą podróż. Docelowo na stacji będzie mogło przebywać maksymalnie 4 astronautów, gdzie będą mogli oni spędzić do 30 dni. Moduł HALO opracowują firmy Northro Grumman i Thales Alenia Space.

Przemoc dotyka też branży gamingowej. Dyrektor generalny Riot Games pozwanyPrzemoc dotyka też branży gamingowej. Dyrektor generalny Riot Games pozwanyCzytaj dalej

Stacja na orbicie Księżyca

Poza wspomnianymi powyżej modułami PPE i HALO, stacja Gateway będzie składała się jeszcze z jednego modułu mieszkalnego, za który odpowiadają europejscy i japońscy inżynierowie. Dołączone zostanie także kanadyjskie ramię robotyczne. Ostatecznie stacja ma osiągnąć wielkość około 16% Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Gateway będzie w stanie przyjąć dwa rodzaje statków pochodzących z Ziemi. Będą to transportowce Dragon XL firmy SpaceX oraz Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) produkcji NASA, który odbył swój dziewiczy lot w 2014 roku, a już za 2 lata planowany jest jego pierwszy załogowy lot. Ze stacji Gateway na Księżyc astronauci będą mogli dostać się za pomocą lądowników przystosowanych do transportu ludzi i sprzętu na powierzchnię Srebrnego Globu.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł