Techgame.pl
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

ESA/NASA/ATG Medialab

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opublikowała informację o podpisaniu kontraktu z firmą SpaceX, w ramach którego przedsiębiorstwo Elona Muska dostarczy na orbitę Księżyca dwie pierwsze części bazy Gateway za pomocą rakiety Falcon Heavy. Start z

  • NASA podpisuje kontrakt z firmą SpaceX

  • Rakieta Falcon Heavy przetransportuje moduły stacji Gateway na orbitę Księżyca

  • Stacja Gateway będzie punktem przesiadkowym między Ziemią a Srebrnym Globem

Stacja kosmiczna Gateway ma być swego rodzaju przystankiem na drodze astronautów pomiędzy Ziemią a jej satelitą. Będzie to krążący po eliptycznej orbicie wokół Księżyca sztuczny punkt przesiadkowy, z którego astronauci będą mogli dostać się na powierzchnię Srebrnego Globu za pomocą specjalnych lądowników.

SpaceX dostarczy dwa moduły stacji Gateway

Pierwsze dwa moduły stacji będą gotowe do wylotu w maju 2024 roku. Wówczas nowoczesna rakieta wielorazowego użytku, Falcon Heavy, wyruszy w kierunku Księżyca z modułami Power Propulsion Element (PPE) oraz Habitation and Logistics Outpost (HALO). Oba elementy polecą tym samym kursem. Kwota kontraktu zawartego przez NASA i SpaceX wynosi 331,8 milionów dolarów.

PPE to moduł, którego zadaniem będzie zasilanie stacji kosmicznej Gateway, za pomocą paneli słonecznych, komunikacja z Ziemią oraz wykonywanie manewrów w przestrzeni kosmicznej - do tego celu posłużą mu wbudowane silniki plazmowe. Za produkcję PPE odpowiada firma Maxar.

Z kolei HALO jest modułem mieszkalnym oraz stacją dokowania w jednym. To on zapewni statkom przybywającym z Ziemi możliwość cumowania na stacji Gateway oraz będzie miejscem, w którym mieszkać będą astronauci oczekujący na dalszą podróż. Docelowo na stacji będzie mogło przebywać maksymalnie 4 astronautów, gdzie będą mogli oni spędzić do 30 dni. Moduł HALO opracowują firmy Northro Grumman i Thales Alenia Space.

Stacja na orbicie Księżyca

Poza wspomnianymi powyżej modułami PPE i HALO, stacja Gateway będzie składała się jeszcze z jednego modułu mieszkalnego, za który odpowiadają europejscy i japońscy inżynierowie. Dołączone zostanie także kanadyjskie ramię robotyczne. Ostatecznie stacja ma osiągnąć wielkość około 16% Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Gateway będzie w stanie przyjąć dwa rodzaje statków pochodzących z Ziemi. Będą to transportowce Dragon XL firmy SpaceX oraz Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) produkcji NASA, który odbył swój dziewiczy lot w 2014 roku, a już za 2 lata planowany jest jego pierwszy załogowy lot. Ze stacji Gateway na Księżyc astronauci będą mogli dostać się za pomocą lądowników przystosowanych do transportu ludzi i sprzętu na powierzchnię Srebrnego Globu.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >