Techgame.pl
ISS

pixbay.com

Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Misja Crew-1 opóźniła się ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne i wystartuje dziś w nocy. Astronauci polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zabierając ze sobą nowe eksperymenty. Transmisję wydarzenia udostępni NASA i SpaceX.

Zaledwie dwa dni temu pisaliśmy o planowanym starcie misji Crew-1. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, astronauci dziś rano dokowaliby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station). Pogoda pokrzyżowała jednak te plany i ostatecznie statek Crew Dragon wystartuje dzisiejszej nocy.

Misja Crew-1 wystartuje z dobowym opóźnieniem

Załoga Crew Dragon już niebawem wejdzie w przestrzeń kosmiczną, aby rozpocząć misję na pokładzie ISS. Czwórka astronautów zasili szeregi mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie prowadziła eksperymenty przywiezione z Ziemi przez następne pół roku.

Większość badań, które będą prowadzone w ramach misji Crew-1 skupia się na hodowaniu żywych organizmów w warunkach mikrograwitacji. Będą to między innymi rośliny takie jak sałata czy kwiaty. Co więcej, astronauci przywieźli ze sobą bardzo ciekawe organizmy, nad którymi będą pracować - są to mikroby zjadające skały.

SpaceX pośle załogę na orbitę

Załoga Crew Dragon liczy aż czterech astronautów. Dotąd na ISS mogło udać się maksymalnie trzech. W skład dowodzony przez Mike’a Hopkińsa wchodzi jeszcze dwóch innych astronautów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) oraz Soichi Noguchi z japońskiej agencji JAXA.

Astronauci spędzą 6 miesięcy na pokładzie ISS. Wiosną przyleci zmiana w ramach misji Crew-2. Jeśli uda się odzyskać rakietę Falcon 9, która będzie dziś wynosić Crew Dragon na orbitę, operacja Crew-2 również użyje jej do startu. Co ciekawe, dzisiejszy start będzie 99. lotem rakiety Falcon 9, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez SpaceX Elona Muska w 2010 roku.

Więcej testów podczas Crew-1

Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie, gdyż będzie to również test nowych kombinezonów, które w przyszłości mają posłużyć astronautom Misji Artemis, wylatującej na Księżyc w 2024 roku.

Nowe kombinezony są znacznie bardziej elastyczne od standardowych, a ich systemem podtrzymywania życia zarządza sztuczna inteligencja. Mają pozwolić na przebywanie na Księżycu aż 7 godzin.

Transmisja

Jak dotąd statek Crew Dragon, który nocą wystartuje na ISS, wzlatywał 3 razy w ramach testów przed pełnoprawną misją załogową. Wszystkie loty testowe przebiegły bez przeszkód. Astronauci powinni bezpiecznie wystartować o godzinie 1:27 czasu polskiego dnia 16 listopada 2020. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >