Techgame.pl > Nauka > Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:21

Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów

ISS
pixbay.com

Zaledwie dwa dni temu pisaliśmy o planowanym starcie misji Crew-1. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, astronauci dziś rano dokowaliby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station). Pogoda pokrzyżowała jednak te plany i ostatecznie statek Crew Dragon wystartuje dzisiejszej nocy.

Misja Crew-1 wystartuje z dobowym opóźnieniem

Załoga Crew Dragon już niebawem wejdzie w przestrzeń kosmiczną, aby rozpocząć misję na pokładzie ISS. Czwórka astronautów zasili szeregi mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie prowadziła eksperymenty przywiezione z Ziemi przez następne pół roku.

Większość badań, które będą prowadzone w ramach misji Crew-1 skupia się na hodowaniu żywych organizmów w warunkach mikrograwitacji. Będą to między innymi rośliny takie jak sałata czy kwiaty. Co więcej, astronauci przywieźli ze sobą bardzo ciekawe organizmy, nad którymi będą pracować - są to mikroby zjadające skały.

SpaceX pośle załogę na orbitę

Załoga Crew Dragon liczy aż czterech astronautów. Dotąd na ISS mogło udać się maksymalnie trzech. W skład dowodzony przez Mike’a Hopkińsa wchodzi jeszcze dwóch innych astronautów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) oraz Soichi Noguchi z japońskiej agencji JAXA.

Astronauci spędzą 6 miesięcy na pokładzie ISS. Wiosną przyleci zmiana w ramach misji Crew-2. Jeśli uda się odzyskać rakietę Falcon 9, która będzie dziś wynosić Crew Dragon na orbitę, operacja Crew-2 również użyje jej do startu. Co ciekawe, dzisiejszy start będzie 99. lotem rakiety Falcon 9, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez SpaceX Elona Muska w 2010 roku.

Więcej testów podczas Crew-1

Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie, gdyż będzie to również test nowych kombinezonów, które w przyszłości mają posłużyć astronautom Misji Artemis, wylatującej na Księżyc w 2024 roku.

Nowe kombinezony są znacznie bardziej elastyczne od standardowych, a ich systemem podtrzymywania życia zarządza sztuczna inteligencja. Mają pozwolić na przebywanie na Księżycu aż 7 godzin.

Transmisja

Jak dotąd statek Crew Dragon, który nocą wystartuje na ISS, wzlatywał 3 razy w ramach testów przed pełnoprawną misją załogową. Wszystkie loty testowe przebiegły bez przeszkód. Astronauci powinni bezpiecznie wystartować o godzinie 1:27 czasu polskiego dnia 16 listopada 2020. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Tagi: NASA SpaceX
Powiązane