ISS
Źródło: pixbay.com

Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
15 Listopada 2020

Misja Crew-1 opóźniła się ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne i wystartuje dziś w nocy. Astronauci polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zabierając ze sobą nowe eksperymenty. Transmisję wydarzenia udostępni NASA i SpaceX. 

Zaledwie dwa dni temu pisaliśmy o planowanym starcie misji Crew-1. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, astronauci dziś rano dokowaliby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station). Pogoda pokrzyżowała jednak te plany i ostatecznie statek Crew Dragon wystartuje dzisiejszej nocy.


Misja Crew-1 wystartuje z dobowym opóźnieniem


Załoga Crew Dragon już niebawem wejdzie w przestrzeń kosmiczną, aby rozpocząć misję na pokładzie ISS. Czwórka astronautów zasili szeregi mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie prowadziła eksperymenty przywiezione z Ziemi przez następne pół roku.


Większość badań, które będą prowadzone w ramach misji Crew-1 skupia się na hodowaniu żywych organizmów w warunkach mikrograwitacji. Będą to między innymi rośliny takie jak sałata czy kwiaty. Co więcej, astronauci przywieźli ze sobą bardzo ciekawe organizmy, nad którymi będą pracować - są to mikroby zjadające skały.

Najnowsze doniesienia o Marsie wprawiają w osłupienie. Chodzi o wodę na planecie, zaskakujące informacjeNajnowsze doniesienia o Marsie wprawiają w osłupienie. Chodzi o wodę na planecie, zaskakujące informacjeCzytaj dalej


SpaceX pośle załogę na orbitę


Załoga Crew Dragon liczy aż czterech astronautów. Dotąd na ISS mogło udać się maksymalnie trzech. W skład dowodzony przez Mike’a Hopkińsa wchodzi jeszcze dwóch innych astronautów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) oraz Soichi Noguchi z japońskiej agencji JAXA.


Astronauci spędzą 6 miesięcy na pokładzie ISS. Wiosną przyleci zmiana w ramach misji Crew-2. Jeśli uda się odzyskać rakietę Falcon 9, która będzie dziś wynosić Crew Dragon na orbitę, operacja Crew-2 również użyje jej do startu. Co ciekawe, dzisiejszy start będzie 99. lotem rakiety Falcon 9, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez SpaceX Elona Muska w 2010 roku.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Wyciekło stare zdjęcie Prokopa robiącego naleśniki. W komentarzach zawrzało, niewiarygodne jakie rzeczy robił z wiertarką

Więcej testów podczas Crew-1


Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie, gdyż będzie to również test nowych kombinezonów, które w przyszłości mają posłużyć astronautom Misji Artemis, wylatującej na Księżyc w 2024 roku.


Nowe kombinezony są znacznie bardziej elastyczne od standardowych, a ich systemem podtrzymywania życia zarządza sztuczna inteligencja. Mają pozwolić na przebywanie na Księżycu aż 7 godzin.

Fatalne wieści dla polskich nabywców PlayStation 5. Wiemy, kiedy można spodziewać się dostawy konsoli, wielu poczeka długoFatalne wieści dla polskich nabywców PlayStation 5. Wiemy, kiedy można spodziewać się dostawy konsoli, wielu poczeka długoCzytaj dalej


Transmisja


Jak dotąd statek Crew Dragon, który nocą wystartuje na ISS, wzlatywał 3 razy w ramach testów przed pełnoprawną misją załogową. Wszystkie loty testowe przebiegły bez przeszkód. Astronauci powinni bezpiecznie wystartować o godzinie 1:27 czasu polskiego dnia 16 listopada 2020. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Steam zadziwił fanów PlayStation. Niezwykłe doniesienia, chodzi o kontroler DualSenseSteam zadziwił fanów PlayStation. Niezwykłe doniesienia, chodzi o kontroler DualSenseCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marcin Daniec uratował życie ośmiu osobom. Zdumiewające wyznanie artysty
  2. Zaryzykowali własnym życiem, aby uratować tonącego psa. Oglądając wideo nie trudno o gęsią skórkę
  3. Naukowcy aż osłupieli. Już wiedzą skąd się wzięła woda na Europie, zaskakujące informacje
  4. Europa odwraca się od samochodów z silnikiem spalinowym. Zapadają kluczowe decyzje. Czy "elektryki" to dobra alternatywa?
  5. Ogromny wyciek danych popularnej polskiej strony. Dane wielu pacjentów trafiły do internetu, nie są bezpieczne
  6. Na jaw wyszło, co łączy Kamila Stocha i Piotra Żyłę. Zarabiają nie tylko na skokach, Justyna Żyła brała w tym udział
  7. Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna

Następny artykuł