Techgame.pl
Spotify

newsroom.spotify.com/media kit

Ogromny wyciek danych na Spotify. Hakerzy przejęli setki tysięcy haseł

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Spotify nagle kazał Ci zmienić hasło? To może znaczyć, że przez jakiś czas miałeś pasożyta na swoim koncie. Setki tysięcy haseł wyciekły i znalazły się w rękach hakerów. Co ciekawe, to nie Spotify zawinił.

Hakerzy od lat czyhają na nieostrożnych użytkowników sieci. Czasem jednak nawet ostrożność nie wystarcza. Techniki włamywania się do przeróżnych systemów stają się coraz bardziej zaawansowane. Każda baza danych jest zagrożona.

Hakerzy wykradli hasła użytkowników Spotify 

Tym razem ofiarą padli użytkownicy popularnej platformy muzycznej. Spotify to szwedzka aplikacja, która już od czterech lat cieszy się ogromną popularnością miłośników muzyki i podcastów. Dla wielu artystów jest ona niemal codziennym narzędziem pracy.

Niestety od jakiegoś czasu użytkownicy zaczęli notować podejrzany ruch na swoich kontach. Słuchana piosenka zostawała nagle zastępowana inną, polubione utwory i albumy wzbogaciły się o pozycje zupełnie nieznane właścicielom kont, a w „ostatnio słuchanych” z niewiadomych przyczyn królował Zenek Martyniuk.

Hakerzy poczęstowali się kontami

Co ciekawe, dane do kont nie wyciekły ze Spotify. Developerzy aplikacji też byli zaskoczeni, bo żadnego włamania na swoje serwery w ostatnim czasie nie zaobserwowali. I słusznie, bo ataku na Spotify nie było. Prawdopodobnie ucierpiała baza danych jednego z płatnych VPN-ów (wirtualnych sieci prywatnych).

Zazwyczaj hasło VPN kojarzy nam się właśnie z bezpieczeństwem w sieci. Jeśli wykupimy abonament jednego z operatorów takich wirtualnych sieci, nasze ruchy wykonywane w Internecie będą szyfrowane, trudniej będzie cokolwiek z nich wyłapać lub w nie zaingerować.

Wygląda jednak na to, że to właśnie jeden z operatorów sieci VPN padł ofiarą hakerów. Przestępcy wyciągnęli hasła i skorzystali z tego, że użytkownicy często używają tych samych kombinacji w różnych serwisach. Takich jak właśnie Spotify.

Porażka symbolu bezpieczeństwa w Internecie

Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że najczęściej wykupujemy dostęp do sieci VPN, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas operacji online. W momencie gdy ofiarą hakerów pada właśnie takie „bezpieczne miejsce”... Nie ma już żadnej świętości w Internecie.

Opinia o takim  operatorze VPN z pewnością byłaby katastrofą. Ta jednak nie nastąpiła, jak dotąd, gdyż wciąż nie wiadomo, skąd tak naprawdę wyciekły dane. Spotify i inne serwisy, które pośrednio ucierpiały w ataku cyberprzestępców, poinformował o sprawie serwis vpnMentor.

  1. Naukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecie

  2. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni

  3. Wstrząsające odkrycie wprawiło naukowców w osłupienie. Chodzi o tajemnicze światło z czarnej dziury

Lepiej zmienić hasła

Jest to serwis zajmujący się katalogowaniem i recenzowaniem VPN-ów od różnych firm. Można znaleźć tam na przykład najlepsze sieci VPN funkcjonujące w Polsce.

Choć użytkownicy Spotify powinni być już bezpieczni - serwis sam wywołał zmiany haseł u zagrożonych klientów - hakerzy wciąż mogą mieć dostęp do innych naszych serwisów. Warto profilaktycznie pozmieniać swoje kody dostępu, przynajmniej do najważniejszych serwisów.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >