Spotify
Źródło: newsroom.spotify.com/media kit

Ogromny wyciek danych na Spotify. Hakerzy przejęli setki tysięcy haseł

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Listopada 2020

Spotify nagle kazał Ci zmienić hasło? To może znaczyć, że przez jakiś czas miałeś pasożyta na swoim koncie. Setki tysięcy haseł wyciekły i znalazły się w rękach hakerów. Co ciekawe, to nie Spotify zawinił.

Hakerzy od lat czyhają na nieostrożnych użytkowników sieci. Czasem jednak nawet ostrożność nie wystarcza. Techniki włamywania się do przeróżnych systemów stają się coraz bardziej zaawansowane. Każda baza danych jest zagrożona.


Hakerzy wykradli hasła użytkowników Spotify


Tym razem ofiarą padli użytkownicy popularnej platformy muzycznej. Spotify to szwedzka aplikacja, która już od czterech lat cieszy się ogromną popularnością miłośników muzyki i podcastów. Dla wielu artystów jest ona niemal codziennym narzędziem pracy.


Niestety od jakiegoś czasu użytkownicy zaczęli notować podejrzany ruch na swoich kontach. Słuchana piosenka zostawała nagle zastępowana inną, polubione utwory i albumy wzbogaciły się o pozycje zupełnie nieznane właścicielom kont, a w „ostatnio słuchanych” z niewiadomych przyczyn królował Zenek Martyniuk.

Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawiskoCzarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawiskoCzytaj dalej


Hakerzy poczęstowali się kontami


Co ciekawe, dane do kont nie wyciekły ze Spotify. Developerzy aplikacji też byli zaskoczeni, bo żadnego włamania na swoje serwery w ostatnim czasie nie zaobserwowali. I słusznie, bo ataku na Spotify nie było. Prawdopodobnie ucierpiała baza danych jednego z płatnych VPN-ów (wirtualnych sieci prywatnych).


Zazwyczaj hasło VPN kojarzy nam się właśnie z bezpieczeństwem w sieci. Jeśli wykupimy abonament jednego z operatorów takich wirtualnych sieci, nasze ruchy wykonywane w Internecie będą szyfrowane, trudniej będzie cokolwiek z nich wyłapać lub w nie zaingerować.


Wygląda jednak na to, że to właśnie jeden z operatorów sieci VPN padł ofiarą hakerów. Przestępcy wyciągnęli hasła i skorzystali z tego, że użytkownicy często używają tych samych kombinacji w różnych serwisach. Takich jak właśnie Spotify.

Mężczyzna kilkukrotnie nagrał dziwne światła na niebie. Zapytał, czy to UFO, władze lotniska odpowiedziałyMężczyzna kilkukrotnie nagrał dziwne światła na niebie. Zapytał, czy to UFO, władze lotniska odpowiedziałyCzytaj dalej

Porażka symbolu bezpieczeństwa w Internecie


Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że najczęściej wykupujemy dostęp do sieci VPN, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas operacji online. W momencie gdy ofiarą hakerów pada właśnie takie „bezpieczne miejsce”... Nie ma już żadnej świętości w Internecie.

Opinia o takim operatorze VPN z pewnością byłaby katastrofą. Ta jednak nie nastąpiła, jak dotąd, gdyż wciąż nie wiadomo, skąd tak naprawdę wyciekły dane. Spotify i inne serwisy, które pośrednio ucierpiały w ataku cyberprzestępców, poinformował o sprawie serwis vpnMentor.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Naukowcy rozwiązali największą zagadkę Marsa i osłupieli. Gigantyczna katastrofa, chodzi o wodę na planecie
  2. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
  3. Wstrząsające odkrycie wprawiło naukowców w osłupienie. Chodzi o tajemnicze światło z czarnej dziury


Lepiej zmienić hasła


Jest to serwis zajmujący się katalogowaniem i recenzowaniem VPN-ów od różnych firm. Można znaleźć tam na przykład najlepsze sieci VPN funkcjonujące w Polsce.


Choć użytkownicy Spotify powinni być już bezpieczni - serwis sam wywołał zmiany haseł u zagrożonych klientów - hakerzy wciąż mogą mieć dostęp do innych naszych serwisów. Warto profilaktycznie pozmieniać swoje kody dostępu, przynajmniej do najważniejszych serwisów.

Chiny wysłały rakietę na Księżyc. Ujawniono cel tajemniczej misji, wielkie zaskoczenieChiny wysłały rakietę na Księżyc. Ujawniono cel tajemniczej misji, wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wiemy, ile koronawirus utrzymuje się na banknotach. Przeprowadzono nowe badania
  2. Najlepszy możliwy przepis na surówkę z kapusty pekińskiej. Idealny dodatek do dań
  3. Samsung wydał oficjalne oświadczenie. Koniec popularnych smartfonów, fani są załamani
  4. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko
  5. Niesamowita oferta na sprzęt JBL. Black Week na Morele trwa, wiemy jak zdobyć
  6. Wydało się, co mama Zenka Martyniuka robiła, gdy mały król disco polo płakał. Potrzebowała kota, dziś nie każdy rodzic by się zdecydował
  7. Wiemy, jak ma się Jerzy Stuhr po udarze. Zdradził swoje plany, a jego żona podzieliła się wzruszającym wyznaniem

Następny artykuł