Starship
Źródło: youtube.com

Chcą wysłać w kosmos "silos na mleko". Maszyna SpaceX uniosła się na wysokość 150 m [wideo]

Kuba WielochKuba Wieloch
4 Września 2020

SpaceX pochwaliło się kolejnym udanym testem. Prototyp statku Starship uniósł się na wysokość 150 metrów

Kolejny udany test

To już kolejny udany lot pototypu statku Starship. Firma Spacex Elona Muska ma sporo powodów do dumy, ale przed nimi jeszcze duża ilość pracy zanim projekt wejdzie w finalną fazę. Niemniej, statek wyglądający jak ogromna cysterna na mleko, uniósł się na wysokość 150 metrów i testy uznano za sukces.

Prototyp statku Starship

Jeszcze miesiąc temu ze zdziwieniem oglądaliśmy start latającego "silosa na mleko", czyli prototypu rakiety SN5. Tym razem w niebo wzbił się jego następca, czyli SN6. Dnia 03.09.2020 r w Teksasie, SpaceX przeprowadziło testy lotu niezwykłej maszyny, które zakończyły się sukcesem. Rakieta wzniosła się na wysokość około 150 metrów, po czym precyzyjnie wylądowała.

Przed nami pierwszy lot orbitalny

Co ciekawe jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli obejrzeć kolejny lot prototypu SN6. Z wiadomości uzyskanych od ekspretów dowiedzieliśmy się, że raketa ma odbyć lot na wysokość około 20 kilometrów ponad piwerzchnią Ziemi.

Pierwszy lot orbitalny Starship ma odbyć się w Cocoa na Florydzie. Wiemy już teraz, że rakieta będzie startowała z mobilnej platformy, pływającej na wodach Oceany Atlantyckiego. Ponoć start i lądowanie tej gigantycznej maszyny ma być na tyle ogłuszający, że platforma na otwartej wodzie jest koniecznością.

Potężny huk

Według wyliczeń NASA w obrębie platformy startowej LC-39A, hałas będzie dochodził do 150 decybeli. Warto tu wspomnieć, że w dużej części Florydy, a dokładniej w : Port Orange, Daytona Beach, Melbourne, Port Canaveral, Titusville i Cocoa Beach huk osiągnie od 90 do 100 decybeli. Tak ogromny hałas może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie osób postronnych, ponieważ dźwięki przekraczające 100 decybeli mają tendencje do wywoływania bólów głowy i innych niedogodności.

Jest jedno "ale"

Ze względu na to, do worka pełnego bajek i mrzonek można wrzucić pomysł jakoby Starship miał lądować i startować w dużych metropoliach. Dokładnie taki zamysł przedstawiał Elon Musk, przy okazji prezentacji Starshipa, sugerując, że maszyna będzie mogła przewozić ludzi między miastami w ekspresowym tempie. Cóż, to że multimiliarder jest ekscentrykiem wie już każdy, więc musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pomysł współczesnego geniusza będzie się dało wprowadzić w życie. Niemniej, Starship wciąż może stanowić ogromną rewolucję technologiczną dla całej ludzkości.

Nagranie lotu rakiety

Następny artykuł