Chcą wysłać w kosmos "silos na mleko". Maszyna SpaceX uniosła się na wysokość 150 m [wideo]
Kolejny udany test
To już kolejny udany lot pototypu statku Starship. Firma Spacex Elona Muska ma sporo powodów do dumy, ale przed nimi jeszcze duża ilość pracy zanim projekt wejdzie w finalną fazę. Niemniej, statek wyglądający jak ogromna cysterna na mleko, uniósł się na wysokość 150 metrów i testy uznano za sukces.
Prototyp statku Starship
Jeszcze miesiąc temu ze zdziwieniem oglądaliśmy start latającego "silosa na mleko", czyli prototypu rakiety SN5. Tym razem w niebo wzbił się jego następca, czyli SN6. Dnia 03.09.2020 r w Teksasie, SpaceX przeprowadziło testy lotu niezwykłej maszyny, które zakończyły się sukcesem. Rakieta wzniosła się na wysokość około 150 metrów, po czym precyzyjnie wylądowała.
Przed nami pierwszy lot orbitalny
Co ciekawe jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli obejrzeć kolejny lot prototypu SN6. Z wiadomości uzyskanych od ekspretów dowiedzieliśmy się, że raketa ma odbyć lot na wysokość około 20 kilometrów ponad piwerzchnią Ziemi.
Pierwszy lot orbitalny Starship ma odbyć się w Cocoa na Florydzie. Wiemy już teraz, że rakieta będzie startowała z mobilnej platformy, pływającej na wodach Oceany Atlantyckiego. Ponoć start i lądowanie tej gigantycznej maszyny ma być na tyle ogłuszający, że platforma na otwartej wodzie jest koniecznością.
Potężny huk
Według wyliczeń NASA w obrębie platformy startowej LC-39A, hałas będzie dochodził do 150 decybeli. Warto tu wspomnieć, że w dużej części Florydy, a dokładniej w : Port Orange, Daytona Beach, Melbourne, Port Canaveral, Titusville i Cocoa Beach huk osiągnie od 90 do 100 decybeli. Tak ogromny hałas może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie osób postronnych, ponieważ dźwięki przekraczające 100 decybeli mają tendencje do wywoływania bólów głowy i innych niedogodności.