Techgame.pl
Starship

youtube.com

Chcą wysłać w kosmos "silos na mleko". Maszyna SpaceX uniosła się na wysokość 150 m [wideo]

4 Września 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

SpaceX pochwaliło się kolejnym udanym testem. Prototyp statku Starship uniósł się na wysokość 150 metrów

Kolejny udany test 

To już kolejny udany lot pototypu statku Starship. Firma Spacex Elona Muska ma sporo powodów do dumy, ale przed nimi jeszcze duża ilość pracy zanim projekt wejdzie w finalną fazę. Niemniej, statek wyglądający jak ogromna cysterna na mleko, uniósł się na wysokość 150 metrów i testy uznano za sukces.

Prototyp statku Starship

Jeszcze miesiąc temu ze zdziwieniem oglądaliśmy start latającego "silosa na mleko", czyli prototypu rakiety SN5. Tym razem w niebo wzbił się jego następca, czyli SN6. Dnia 03.09.2020 r w Teksasie, SpaceX przeprowadziło testy lotu niezwykłej maszyny, które zakończyły się sukcesem. Rakieta wzniosła się na wysokość około 150 metrów, po czym precyzyjnie wylądowała.

Przed nami pierwszy lot orbitalny

Co ciekawe jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli obejrzeć kolejny lot prototypu SN6. Z wiadomości uzyskanych od ekspretów dowiedzieliśmy się, że raketa ma odbyć lot na wysokość około 20 kilometrów ponad piwerzchnią Ziemi.

Pierwszy lot orbitalny Starship ma odbyć się w Cocoa na Florydzie. Wiemy już teraz, że rakieta będzie startowała z mobilnej platformy, pływającej na wodach Oceany Atlantyckiego. Ponoć start i lądowanie tej gigantycznej maszyny ma być na tyle ogłuszający, że platforma na otwartej wodzie jest koniecznością.

Potężny huk

Według wyliczeń NASA w obrębie platformy startowej LC-39A, hałas będzie dochodził do 150 decybeli. Warto tu wspomnieć, że w dużej części Florydy, a dokładniej w : Port Orange, Daytona Beach, Melbourne, Port Canaveral, Titusville i Cocoa Beach huk osiągnie od 90 do 100 decybeli. Tak ogromny hałas może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie osób postronnych, ponieważ dźwięki przekraczające 100 decybeli mają tendencje do wywoływania bólów głowy i innych niedogodności.

Jest jedno "ale"

Ze względu na to, do worka pełnego bajek i mrzonek można wrzucić pomysł jakoby Starship miał lądować i startować w dużych metropoliach. Dokładnie taki zamysł przedstawiał Elon Musk, przy okazji prezentacji Starshipa, sugerując, że maszyna będzie mogła przewozić ludzi między miastami w ekspresowym tempie. Cóż, to że multimiliarder jest ekscentrykiem wie już każdy, więc musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pomysł współczesnego geniusza będzie się dało wprowadzić w życie. Niemniej, Starship wciąż może stanowić ogromną rewolucję technologiczną dla całej ludzkości.

Nagranie lotu rakiety

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >