Techgame.pl > Technologie > System Zdalnej Pracy oraz Nauki, czyli rządowa konkurencja dla Microsoft Teams. Nowy komunikator SZPoN
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.03.2022 05:17

System Zdalnej Pracy oraz Nauki, czyli rządowa konkurencja dla Microsoft Teams. Nowy komunikator SZPoN

Młody człowiek na kanapie z laptopem na nogach
Unsplash
  • Ostatnio głośno było na świecie o Polsce próbującej postawić się mediom społecznościowym

  • Rząd oczekuje, by moderując wypowiedzi Polaków, robiono to według polskiego prawa

  • Uruchomiono też inicjatywę, która pozwoli odciąć się od komercyjnych systemów komunikacyjnych

  • Ministerstwo cyfryzacji przygotowuje własne, przełomowe w tym zakresie rozwiązanie

Polski rząd planuje uniezależnić się od dostępnych obecnie komunikatorów i wdrożyć własne rozwiązanie. Ma nim być SZPoN – System Zdalnej Pracy oraz Nauki.

SZPoN ruszy przy pomocy Europejskich Funduszy

Ministerstwo Cyfryzacji upatruje kilku szans w opracowaniu takiego systemu. Rezygnacja z aktualnych zewnętrznych opcji to między innymi ograniczenie kosztów.

Projekt rządu również będzie wymagał znaczącej inwestycji, ale Polska może skorzystać z Funduszy Europejskich. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Do dyspozycji w ramach przewidzianego budżetu jest 9,5 miliona złotych.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak również podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat systemu: To program, który systemowo rozwiąże problem bezpłatnego dostępu dla każdego urzędu do narzędzi pracy i nauki zdalnej. To także wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji, m.in. chat, infolinię, chatbot. Wypowiedź przytoczyła oficjalna strona Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapowiedziano rozbudowaną funkcjonalność, co do której można wyszczególnić dwa moduły. Jeden z nich to zdalna praca/wirtualny urząd. Ma scentralizować stosowane wcześniej narzędzia.

Możemy zatem spodziewać się platformy pozwalającej na wideorozmowy. Pomoże łączyć się wewnątrz organizacji oraz poza jej strukturami. Linki do rozmów mają być przesyłane mailowo.

SZPoN ma również ułatwić dostęp do dokumentów, za pomocą sprawnego dzielenia się nimi, tworzenia list zadań oraz rozdysponowania ich między poszczególne osoby. Oprogramowanie uwzględnia przygotowywanie spisów pozostałych spraw, które wymagają uwagi. Takie cele połączy z terminarzem.

Sekcja przeznaczona dla obywateli zapewni możliwość odbycia rozmowy z urzędnikami w sposób zdalny. To wszystko ma się odbywać w bezpiecznym środowisku, kontrolowanym przez sprawdzonych informatyków. Jak powiedział Marek Zagórski: Dostępne na rynku narzędzia do zdalnej komunikacji i nauki nie zawsze spełniają wszystkie konieczne normy bezpieczeństwa. Nasze narzędzie będzie je gwarantować.

Zdalna nauka nie tylko podczas pandemii

Architekci nowych rozwiązań przyglądają się też elementom usprawniającym edukację na odległość. To drugi, ale równie istotny moduł SZPoN-u. Dzięki temu ułatwiony zostanie proces szkolenia pracowników urzędu.

Na platformie pojawią się publikacje kursów, które uda się odbyć drogą internetową. Szkolenia będzie można zaadresować do poszczególnych zespołów, jak i całego urzędu.

W sekcji naukowej wyszczególniono następujące korzyści:

  • narzędzie do tworzenia i edycji kursów,

  • rejestrację automatyczną (na podstawie danych użytkownika),

  • komunikację na żywo,

  • grywalizację,

  • planowanie wydarzeń LIVE,

  • system tworzenia i edycji ankiet,

  • system tworzenia i edycji testów.

Wizja programu obejmuje rozmaite zastosowania, a więc i współpracę z zewnętrznymi systemami. Minister Zagórski zadeklarował, że: SZPoN będzie mógł być integrowany z innymi planowanymi systemami, jak i istniejącymi już usługami cyfrowymi polskiej administracji.

Tyle z zapowiedzi, a na wyniki przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Start Systemu Zdalnej Pracy oraz Nauki przewidziany jest na wrzesień bieżącego roku.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi: Edukacja
Powiązane