Podgląd na pracę Augmented Vision w samochodzie Tesla
Źródło: Twitter/@greentheonly/kadr z filmu https://twitter.com/greentheonly/status/1338745312677146625

Haker odblokował tryb rozszerzonej wizji w Tesli. Widok jak z filmów science-fiction

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
17 Grudnia 2020

Możemy obserwować kolejny technologiczny projekt, który w pierwszym momencie budzi podziw. Po chwili przychodzi refleksja na temat, jak bardzo maszyna może zastąpić człowieka. Patrząc na projekt Elona Muska - automaty mogą nas zastąpić w znacznym stopniu.

  • Tesla przeprowadza próby pojazdów, które do spełnienia swojej funkcji nie potrzebują kierowcy
  • Testowa faza nakazała powierzenie pierwszych aut doświadczonym prowadzącym
  • Choć samochód sam się porusza, wybrańcy muszą być czujni, by przejąć kierownicę w razie potrzeby
  • Jeden z hakerów ukazał procesy zachodzące w aucie od podszewki

Okazuje się, że całkiem bliska realizmu jest wizja sytuacji, w której mijamy sąsiada, przejeżdżając obok autem, które samo się prowadzi, a ten macha nam protezą pokrytą silikonową skórą, imitującą naturalną tak dobrze, iż jest nie do poznania. Sąsiad, woła Uszanowanie! i podnosi gazetę, podrzuconą właśnie przez robota-kuriera.

CyberPoland 2077

W takich rozważaniach można pójść znacznie dalej, dodając jako tło, że ubraliśmy się tego dnia w pełni zimowo, gdyż władze zapowiedziały, że dzisiaj będzie śnieg. Jako że ludzkość kontroluje już pogodę, sprawdzalność znowu będzie stuprocentowa. Drogowcy zostali zaś poinformowani o tym z tygodniowym wyprzedzeniem, więc czekali zwarci i gotowi. Spokojnie możemy przekazać stery naszemu zautomatyzowanemu samochodowi.

Na naszych oczach urzeczywistniają się scenariusze, kilka dekad temu ukazywane w popkulturze jako futurystyczne. Okazuje się, że ludzie w wielu przypadkach są potrzebni do tego, aby zaprojektować rozwiązania, dzięki którym inni się już nie przydadzą.

Pojazdy Tesli z systemem w pełni samoczynnej jazdy trafiły do wybranych odbiorców. Zważywszy na testowy charakter nowinki, musieli oni posiadać odpowiednie umiejętności, by w razie usterki właściwie zareagować na drodze.

Brytyjczycy chcą wprowadzić zakaz odsprzedaży konsol po zbyt wysokiej cenieBrytyjczycy chcą wprowadzić zakaz odsprzedaży konsol po zbyt wysokiej cenieCzytaj dalej

Jeden ze szczęśliwców, którzy mogli zapoznać się z nowym wymiarem podróżowania, nagrał procesy zachodzące w aucie. Użytkownik Twittera o nicku green (@greentheonly) udostępnił materiały ukazujące obrazy z auta i podgląd na komputerowe przetwarzanie ich w celu bezpiecznego przemieszczania. Na wideo widzimy, jak Tesla poszukuje linii drogi oraz innych środków transportu i znaków.

Co więcej, dociekliwy kierowca natrafił na pojęcia, które mogą oznaczać funkcje, o których oficjalnie jeszcze nie poinformowano. Jako przykład takiego kodu podał oznaczenie coast2coast.

Zanim zmierzymy się z zagrożeniem buntu świadomych maszyn, w wyniku rozwoju technologii staniemy przed innymi wyzwaniami. Cyberprzestępcy już teraz potrafią wyłudzić horrendalne kwoty, a co będą w stanie zrobić, gdy wszystko dookoła zostanie elektronicznie usamodzielnione?

Groźne oblicza rozwoju technologii

Pewnym przedsmakiem niebezpieczeństw były niedawne igraszki rosyjskich hakerów z tamtejszą firmą kurierską. Okazało się, że system jest podatny na ataki, a w ten sposób otwarte zostały tysiące skrzynek z cudzymi przesyłkami.

Przytoczona sytuacja u naszych sąsiadów to tylko kwestia utraty paczek, które mogły mieć większą lub mniejszą wartość. Przejęcie kontroli nad autami miałoby bardziej opłakane skutki.

W ostatniej odsłonie głównej serii Szybcy i wściekli dostaliśmy zresztą wątek opanowania systemów samochodów i wykorzystanie ich jako broni. Oczywiście franczyzę o coraz to bardziej wymyślnych pościgach trudno brać za pouczającą, ale akurat ten aspekt wydaje się realny. Myśl o takich możliwościach w rękach terrorystów budzi grozę, bo każde supernowoczesne auto mogłoby okazać się pułapką.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  1. Wyciekła lista darmowych gier od Epic Games Store. Tym razem może być prawdziwa
  2. UOKiK nakazał Orange zwrócić swoim klientom niewykorzystane środki. Jak je zdobyć?
  3. W stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutki
  4. Następny artykuł