Techgame.pl
Jonas Neubauer

RobScallon2/wideo/https://youtu.be/7w_WO3vueYI

Nie żyje Jonas Neubauer. Był siedmiokrotnym mistrzem świata w Tetrisa

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Tetris mimo ponad 30 lat na karku trzyma się bardzo dobrze. Wydawane są kolejne gry, a rozgrywki najlepszych śledzą miliony widzów. Jedną z gwiazd imprez o mistrzowskiej randze był Jonas Neubauer, który niestety opuścił nas wskutek nagłej śm

  • Bliscy poinformowali o śmierci wielokrotnego mistrza Tetrisa

  • Gracz był niezwykle lubianą postacią wśród społeczności

  • Chociaż Tetris wywodzi się z lat 80-tych, to jego nowe odsłony cieszą się powodzeniem

Ten rok zaczął się szczególnie przykro dla społeczności zrzeszonej wokół legendarnej gry Tetris. Przekazano bowiem smutną informację o nagłej śmierci jednego z najlepszych zawodników na arenie tej gry logicznej.

Pożegnanie utytułowanego gracza

Formuła gry zmusza użytkowników do błyskawicznego podejmowania decyzji oraz planowania kilku kroków naprzód. Towarzyszy temu presja skuszenia w przypadku osiągnięcia przez wieżę określonego pułapu.

Te wymagające aspekty nie były straszne właśnie Jonasowi Neubauerowi. Amerykański gracz należał w swojej dziedzinie do najlepszych w historii. Siedmiokrotnie sięgał po tytuł Mistrza Świata Klasycznego Tetrisa. Jest też bohaterem filmu dokumentalnego Ecstasy of Order: The Tetris Masters.

Ceniony przez środowisko fanów gry zawodnik odszedł przed kilkoma dniami w wieku niespełna 40 lat. O zdarzeniu poinformowano z wielkim żalem na jego oficjalnym koncie na Twitterze.

Tetris w 2021 roku to wciąż pożeracz czasu

Tetris to absolutna klasyka gier wideo, która doczekała się wielu oficjalnych iteracji, jak i podróbek. Była to obowiązkowa pozycja na wszelkich maszynkach typu 100 gier na jednej konsolce.

Jeśli ktoś chciałby dzisiaj uhonorować zmarłego mistrza partią tetrisa, to może sięgnąć po kilka tytułów, niekoniecznie cofając się do klasycznej wersji. Na szybko przychodzą 3 wersje, które pojawiły się w ostatnich latach. Ich twórcy uciekli się do różnych rozwiązań, aby urozmaicić lub ozdobić archaiczną ideę.

Najpierw ukazały się Lumines Remastered. Słowo oznaczające odświeżoną wersję, zostało umieszczone w tytule, gdyż gra powróciła po 13 latach. Pierwotnie Lumines wypuszczono na PlayStation Portable w 2005 roku.

Zostały wtedy świetnie przyjęte przez media, a średnia z Metacritic wynosi 89/100. Tylko jedna recenzja była mieszana, podczas gry 54 pozostałe pozytywne.

Remaster cieszy oko przyjemną oprawą audiowizualną. Udostępnionych zostało aż 7 form zabawy. Podstawowe Wyzwanie to seria plansz, które co jakiś czas zmieniają styl graficzny i muzykę. Skin Edit dostarcza swobodę gry na odblokowanych skórkach poziomów.

Time Attack to krótka, intensywna próba wyczyszczenia jak największej ilości kwadratów w ciągu 60, 180 lub 300 sekund. Puzzle to pomysłowe łamigłówki, nakazujące ułożyć konkretny kształt w danym wzorze. Zagadek jest aż 100, a trudność rośnie wraz z zaliczaniem etapów.

Twórcy opracowali też Misje. Tutaj umieszczono 50 faz z zadaniami pokroju wymazania bloków w konkretnej ilości ruchów. Każda kolejna misja to większe wyzwanie.

Istnieje możliwość rywalizacji ze sztuczną inteligencją lub lokalnie z żywym przeciwnikiem. Lumines Remastered można dostać na PC, XONE, PS4, a także Nintendo Switch.

2018 rok był świetnym dla miłośników Tetrisa, gdyż pojawiła się jeszcze jedna bardzo dobrze zrealizowana produkcja. Tetris Effect podobnie jak Lumines kapitalnie wykorzystywał obraz i dźwięk, nadając uroku i głębi klasycznemu gameplayowi.

W przeciwieństwie do Lumines Tetris Effect posiada tylko 3 główne moduły rozgrywki. Zagrać można w Podróż, Efekt i Multiplayer. Pierwszy to kampania przeprowadzająca użytkownika przez szereg poziomów. Jest to niesamowita wyprawa poprzez czas i przestrzeń. Choć cały czas ustawiamy po prostu bloki klocków, to w tle obserwujemy i słyszymy echa innych miejsc i kultur.

Effect Mode to swoboda ustawienia konkretnej oprawy spośród odblokowanych w kampanii. Mutiplayer oddaje do dyspozycji grę rankingową na zasadzie dobierania graczy o podobnych umiejętnościach, a także rywalizację ze znajomymi przez sieć lub lokalnie.

Gra potrafi oczarować, ale daje też popalić swoją dynamiką. Dość powiedzieć, że ulepszony Tetris Effect: Connected jest jednym z przodujących tytułów startowych... XBOX-a Series S|X. Tytuł dostępny jest poprzez XBOX Game Pass na konsolach Microsoftu i Windows 10, co zachęca abonentów przynajmniej do spróbowania.

Ostatnią, chyba najbardziej nieoczekiwaną wersją Tetrisa z ostatnich lat jest Tetris 99. Produkcja jest wariacją na temat battle royale. Numer w tytule nie oznacza odsłony gry, a ilość graczy, którzy równocześnie rywalizują o zwycięstwo, co gwarantuje dodatkowe emocje. Minusem jest ograniczona dostępność. Tetris 99 to ekskluzywna gra Nintendo Switch.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >