Techgame.pl
The Medium

Steam

Premiera polskiego horroru The Medium. Recenzenci wyjątkowo podzieleni

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Już dziś debiutuje najnowsze dzieło od polskiego studia Bloober Team. The Medium zbiera wybitnie różne oceny, a część elementów chwalonych w jednych recenzjach jest ujęta negatywnie w innych. Dawno nie było gry, która aż tak podzielił

  • Pojawiły się pierwsze recenzje polskiego The Medium

  • Gra zbiera skrajnie różne oceny

  • Część krytyków narzeka na elementy chwalone przez innych

  • Średnia ocen w serwisie Metacritic przekracza 70/100

Nie jest źle, ale nie jest też wybitnie - tak pokrótce można streścić recenzje najnowszego polskiego horroru psychologicznego The Medium. Serwis Metacritic zebrał już wyjątkowo dużo opinii, a my przekazujemy Wam, jak to z tą grą ostatecznie wyszło

The Medium nie jest wcale "medium"

Polski horror The Medium wydaje się grą wartą uwagi z dość sporej liczby powodów. Po pierwsze - akcja produkcji osadzona jest na terenie rzeczywistego opuszczonego hotelu w Krakowie, a sama gra dość obficie nawiązuje do polskiej historii. Jako drugi powód z pewnością można zaliczyć wyraźne inspiracje legendą gatunku, czyli Silent Hillem.

Jakby tego było mało - za część soundtracku do produkcji odpowiada Akira Yamaoka, czyli geniusz stojący za jednymi z najlepszych melodii w historii gier komputerowych, czyli tych należących do cyklu Silent Hill. No i w grze uświadczymy twarze znanych aktorów (jak choćby Marcin Dorociński), zaś za kwestie dubbingowe odpowiada m.in. Troy Baker (Joel z The Last of Us, Higgs z Death Stranding).

No dobra, wszystko to brzmi nad wyraz obiecująco, jednak jak to w końcu wyszło? Gra ostatecznie debiutuje już dzisiaj, o godzinie 19:00 stanie się dostępna na platformie Steam. Pierwsze recenzje polskiego tytułu już napłynęły i choć nie jest źle, wyraźnie widać, że gra wyjątkowo podzieliła krytyków

Ewenement w branży gier?

Rzadko kiedy zdarza się sytuacja, w której odbiór konkretnej produkcji byłby w aż takim stopniu zależny od nas samych. Oczywiście wszystko odbieramy w sposób subiektywny, jednak zazwyczaj dobrze wykonane elementy w danej produkcji są powszechnie chwalone, a inne piętnowane. Z The Medium jest inaczej. 

Wszystko dlatego, że polska produkcja wyjątkowo podzieliła krytyków. Część z nich chwali te same mechaniki, które inni uważają za wady. Wczytując się w niektóre recenzje możemy zauważyć, że projekty lokacji są nudne, a "wartość akcji" niezbyt zbalansowana. Inni zaś twierdzą, że lokacje są wyjątkowo ładne, a gra trzyma w napięciu przez cały czas. 

Podobnie zresztą, jeżeli mowa o zagadkach środowiskowych i "strasznych" momentach. Zdaniem tej nieco bardziej sceptycznej części recenzentów, gra trzyma nierówny poziom, a zagadki są frustrujące. Pozytywne opinie z kolei wskazują na dobrze zaprojektowane zagadki i ciągłe wywoływanie poczucia zagrożenia. Podobny dysonans dotyczy warstwy wizualnej, audio czy samej historii.

Metacritic ocenia The Medium

W internetowym agregatorze ocen Metacritic, The Medium w chwili pisania tego newsa może pochwalić się niezłą średnią na poziomie 76/100 w wersji na PC (bazując na 31 opiniach), zaś jeżeli mowa o XBX ocena wynosi 73/100 (58 opinii krytyków). Wygląda na to, że aby w pełni dowiedzieć się, czy gra się udała, trzeba w nią zagrać. Fani twórczości Bloober Team raczej nie mają powodów do obaw, a The Medium kreuje się na najlepszą pozycję w dorobku studia. 

Co ciekawe, część opinii recenzentów jest tożsama, jeżeli chodzi o dwie rzeczy - stabilność gry i autorską mechanikę "dwóch światów". Ta pierwsza niestety kuleje (na co zresztą wskazują skrajnie wysokie wymagania sprzętowe), jednak gameplayowy pomysł Polaków jest powszechnie chwalony (nawet, jeżeli oznacza stratę sporej liczby klatek na sekundę). 

Jeżeli jesteście ciekawi, jakie ciekawe horrory szykuje dla Was 2021 rok, zapraszamy do naszego zestawienia najciekawszych produkcji grozy, które mają ukazać się w ciągu kolejnych 12 miesięcy!

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >