Techgame.pl
Aktywny VPN na tablecie

Pixabay.com

FBI bierze się za sieci VPN. Przestępcy wykorzystywali jedną z nich do masowych kradzieży

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Technicznie rzecz biorąc, sieci VPN mają chronić użytkowników w Internecie. Zapewniają bezpieczeństwo danych oraz osób, które je wprowadzają. W życiu jednak bywa tak, że narzędzie stworzone w dobrych celach, jest wykorzystywane przez

  • Sieci VPN są często wykorzystywane przez internetowych oszustów

  • Europol i FBI zamykają Safe Inet

  • Firma pomagała przestępcom i aktywnie tuszowała dowody ich zbrodni

Choć zdecydowana większość usług VPN, które znajdziemy w sieci, jest kierowana właśnie do zwykłych użytkowników i firm, chcących chronić swoje dane, to istnieją też takie, które z założenia mają ułatwiać życie cyberprzestępcom. Za jedną z nich wzięło się niedawno FBI oraz Europol.

Europol i FBI likwidują Safe Inet

Wśród operatorów sieci VPN, Safe Inet było firmą, której działalność była ukierunkowana właśnie na przestępców. Reklamowana była na odpowiednich forach i stronach tematycznych, które stanowią regularne miejsce bytowania wszelkiej maści internetowych oszustów. Na szczęście jej działalność została zakończona.

To, że cyberprzestępcy ukrywali się za pomocą sieci VPN to żadne zaskoczenie. Bez tego nie ma nawet co planować oszustw. Jednak zupełnie czym innym była działalność prowadzona przez Safe Inet. Firma nie tylko udostępniała przestępcom VPN, lecz brała aktywny udział w tuszowaniu kradzieży.

Safe Inet zacierało ślady zbrodni

Działalność firmy zamkniętej przez FBI i Europol zdecydowanie wykraczała poza to, co oferują uczciwi operatorzy sieci VPN. Była aktywnie wykorzystywana do kradzieży kont, pieniędzy oraz danych użytkowników przeróżnych portali. Co więcej, umożliwiała przestępcom zniknięcie z pola widzenia policji.

Zaalarmowane tym procederem FBI postanowiło przyjrzeć się bliżej Safe Inet. Po dochodzeniu okazało się, że firma pomagała przestępcom umknięcie władzom. Brak odpowiedzi na wezwania do współpracy ze służbami, odmowy udostępnienia logów, a nawet fabrykowanie dowodów, mających odsunąć podejrzenia od prawdziwych winnych były w Safe Inet na porządku dziennym.

Sieci VPN na cenzurowanym

Choć większość VPN-ów nie ma nic wspólnego z tego typu niechlubnymi praktykami, należy się spodziewać, że historia Safe Inet w jakiś sposób odbije się na operatorach i użytkownikach bezpiecznych sieci. FBI i Europol już teraz badają drogi, którymi poruszają się oszuści.

Oczywiście nie należy obawiać się, że wszystkie sieci VPN zostaną natychmiast zlikwidowane, jednakże może się zdarzyć, że w przyszłości wejdą regulacje, mające na celu przeciwdziałanie cyberprzestępczości, które niestety odczują również zwykli użytkownicy.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >