Techgame.pl
who

materiały własne

Bardzo niebezpieczne oszustwo. Cyberprzestępcy podszywają się pod WHO

30 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Oszuści chętnie wykorzystują pandemię, aby wykradać dane osobowe czy pieniądze. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod WHO. Wiadomości są tym razem przetłumaczone, musimy więc zachować czujność. Tym bardziej, że złośliwe oprogramowanie może wyrządz

Już wcześniej w tym roku oszuści podszywali się choćby pod Główny Inspektorat Sanitarny. Tym razem jednak mowa o nikim innym, jak Światowa Organizacja Zdrowia. Należy zachować szczególną czujność, gdy dostajemy maile z podejrzanych adresów e-mailowych. 

WHO i inne przypadki

Światowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to świetny pretekst dla wielu przestępców. Wykorzystują oni naszą nieuwagę i rozsyłają linki ze szkodliwym oprogramowaniem, a czasami wręcz dzwonią i podają się za banki. Takie metody oszustwa są szczególnie niebezpieczne, bo przez małą nieuwagę możemy narazić się na wielkie problemy. 

Metoda znana jako phishing to metoda oszustw polegająca na podszywaniu się pod daną osobę, firmę lub instytucję i próbę wyłudzenia danych bądź pieniędzy w ten sposób. My oczywiście, biorąc pod uwagę to, co dzieje się ogólnie zarówno w kraju, jak i na świecie, nie zawsze uważamy na wszystko w równie dużym stopniu. Najlepiej jednak za każdym razem sprawdzać u źródła czy konkretne wiadomości lub informacje faktycznie są rozsyłane w ten sposób. 

Phishing jest ostatnio bardzo popularny jeżeli chodzi o ataki na klientów różnych banków. Wielkie polskie banki donosiły już parokrotnie  o problemach z atakami hakerskimi i właśnie podszywaniem się. Oszuści stali się tak zuchwali, że mogą nawet zadzwonić do nas, podając się za pracowników banku i ostrzec, że musimy zmienić nasze hasło bezpieczeństwa. Tego jednak nigdy nie możemy nikomu podawać, nawet pracownikom banku.  tak właśnie brzmiały wiadomości SMS, które niektórzy z Was mogli w ostatnim czasie dostać. 

Nie tylko GIS

"Inspekcja Sanitarna: Prosze o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57… w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE" - tak właśnie brzmiały wiadomości SMS, które niektórzy z Was mogli w ostatnim czasie dostać. Nie muszę chyba dodawać, że było to zwykłe oszustwo. 

Dzwoniąc na podany numer mogliśmy wisieć na linii nieskończoność, jednak za każdą minutę połączenia traciliśmy nawet 35 złotych! To jednak niejedyne oszustwo związane z pandemią i różnymi instytucjami państwowymi. 

Wcześniej wiele osób skarżyło się na podejrzane e-maile od Policji. Tutaj sytuacja była o wiele łatwiejsza do wykrycia, gdyż nieudolnie przetłumaczona wiadomość ewidentnie nie wskazywała na to, aby faktycznie Policja wszczęła przeciwko nam postępowanie karne. Aczkolwiek przez nieuwagę i tak można było przypadkowo pobrać zainfekowany plik na komputer. 

Teraz nawet i WHO

Mieliśmy więc już oszustwa, w których cyberprzestępcy podszywali się pod Policję czy GIS, teraz przyszła więc naturalnie pora na WHO. Już wcześniej, na samym początku pandemii, rozsyłane były takie maile, jednak tylko w języku włoskim i po angielsku. Tym razem jednak dołożono wszelkich starań, aby jak najlepiej przetłumaczyć kłamliwą treść. 

"Szanowni Państwo,Ze względu na fakt, że odnotowano w Państwa okolicy przypadki zakażenia COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dokument zawierający wszystkie niezbędne środki ostrożności przeciwko zakażeniu koronawirusem. Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z dokumentem informacyjnym! Pobierz dokument: [link do dokumentu], z poważaniem, Dr Penelope Marchetti (Światowa Organizacja Zdrowia – Włochy)" - czytamy w wiadomości. 

Jeżeli zdecydujemy się na kliknięcie w link, pobrane zostaną zmodyfikowane makra służące do zainstalowania zdalnie na naszym sprzęcie złośliwego oprogramowania wykradającego prywatne dane. Jeżeli więc dostaniemy wiadomość o podobnej treści z adresu alerty@who.org.pl, lepiej po prostu od razu wyrzucić ją do kosza i usunąć. 

undefined

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >