who
Źródło: materiały własne

Bardzo niebezpieczne oszustwo. Cyberprzestępcy podszywają się pod WHO

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Października 2020

Oszuści chętnie wykorzystują pandemię, aby wykradać dane osobowe czy pieniądze. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod WHO. Wiadomości są tym razem przetłumaczone, musimy więc zachować czujność. Tym bardziej, że złośliwe oprogramowanie może wyrządzić spore szkody na naszym komputerze.

Już wcześniej w tym roku oszuści podszywali się choćby pod Główny Inspektorat Sanitarny. Tym razem jednak mowa o nikim innym, jak Światowa Organizacja Zdrowia. Należy zachować szczególną czujność, gdy dostajemy maile z podejrzanych adresów e-mailowych.

WHO i inne przypadki

Światowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to świetny pretekst dla wielu przestępców. Wykorzystują oni naszą nieuwagę i rozsyłają linki ze szkodliwym oprogramowaniem, a czasami wręcz dzwonią i podają się za banki. Takie metody oszustwa są szczególnie niebezpieczne, bo przez małą nieuwagę możemy narazić się na wielkie problemy.

Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?Czytaj dalej

Metoda znana jako phishing to metoda oszustw polegająca na podszywaniu się pod daną osobę, firmę lub instytucję i próbę wyłudzenia danych bądź pieniędzy w ten sposób. My oczywiście, biorąc pod uwagę to, co dzieje się ogólnie zarówno w kraju, jak i na świecie, nie zawsze uważamy na wszystko w równie dużym stopniu. Najlepiej jednak za każdym razem sprawdzać u źródła czy konkretne wiadomości lub informacje faktycznie są rozsyłane w ten sposób.

Phishing jest ostatnio bardzo popularny jeżeli chodzi o ataki na klientów różnych banków. Wielkie polskie banki donosiły już parokrotnie o problemach z atakami hakerskimi i właśnie podszywaniem się. Oszuści stali się tak zuchwali, że mogą nawet zadzwonić do nas, podając się za pracowników banku i ostrzec, że musimy zmienić nasze hasło bezpieczeństwa. Tego jednak nigdy nie możemy nikomu podawać, nawet pracownikom banku. tak właśnie brzmiały wiadomości SMS, które niektórzy z Was mogli w ostatnim czasie dostać.

Nie tylko GIS

"Inspekcja Sanitarna: Prosze o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57… w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE" - tak właśnie brzmiały wiadomości SMS, które niektórzy z Was mogli w ostatnim czasie dostać. Nie muszę chyba dodawać, że było to zwykłe oszustwo.

Sonda Juno zarejestrowała wyjątkowe zjawiska w atmosferze Jowisza. Są tam Sonda Juno zarejestrowała wyjątkowe zjawiska w atmosferze Jowisza. Są tam "duchy" i "elfy"Czytaj dalej

Dzwoniąc na podany numer mogliśmy wisieć na linii nieskończoność, jednak za każdą minutę połączenia traciliśmy nawet 35 złotych! To jednak niejedyne oszustwo związane z pandemią i różnymi instytucjami państwowymi.

Wcześniej wiele osób skarżyło się na podejrzane e-maile od Policji. Tutaj sytuacja była o wiele łatwiejsza do wykrycia, gdyż nieudolnie przetłumaczona wiadomość ewidentnie nie wskazywała na to, aby faktycznie Policja wszczęła przeciwko nam postępowanie karne. Aczkolwiek przez nieuwagę i tak można było przypadkowo pobrać zainfekowany plik na komputer.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze ślady

2. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zatrważające dane. WHO mówi o punkcie krytycznym

Teraz nawet i WHO

Mieliśmy więc już oszustwa, w których cyberprzestępcy podszywali się pod Policję czy GIS, teraz przyszła więc naturalnie pora na WHO. Już wcześniej, na samym początku pandemii, rozsyłane były takie maile, jednak tylko w języku włoskim i po angielsku. Tym razem jednak dołożono wszelkich starań, aby jak najlepiej przetłumaczyć kłamliwą treść.

Zjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowyZjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowyCzytaj dalej

"Szanowni Państwo,
Ze względu na fakt, że odnotowano w Państwa okolicy przypadki zakażenia COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dokument zawierający wszystkie niezbędne środki ostrożności przeciwko zakażeniu koronawirusem. Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z dokumentem informacyjnym! Pobierz dokument: [link do dokumentu], z poważaniem, Dr Penelope Marchetti (Światowa Organizacja Zdrowia – Włochy)" - czytamy w wiadomości.

Jeżeli zdecydujemy się na kliknięcie w link, pobrane zostaną zmodyfikowane makra służące do zainstalowania zdalnie na naszym sprzęcie złośliwego oprogramowania wykradającego prywatne dane. Jeżeli więc dostaniemy wiadomość o podobnej treści z adresu alerty@who.org.pl, lepiej po prostu od razu wyrzucić ją do kosza i usunąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. “Rolnik szuka żony”: śmiałe wpisy Marty Manowskiej na temat wyroku TK. Prezenterka nie boi się mieć własnego zdania
  2. Kierowco, za złamanie tego przepisu grozi ci 100 tysięcy kary. Wszystko z powodu koronawirusa
  3. Szpitale celem ataków hakerskich. Amerykanie ostrzegają
  4. Nintendo Switch otrzyma dwie duże gry. Wszystko za sprawą technologii chmury
  5. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  6. Ależ afera, wystarczył jeden komentarz. Manowska może się pożegnać z programem "Rolnik szuka żony"?

Następny artykuł