Windows 10 na ścianie z cegły
Źródło: Pixabay.com

Nowa aktualizacja Windowsa już dostępna. Wywołuje poważne błędy

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
11 Marca 2021

Nowa aktualizacja systemu Windows 10 przyniosła kolejne problemy i błędy. W tym przypadku kłopotów doświadczają użytkownicy, którzy zainstalowali (świadomie lub nie) łatkę KB5000802 i próbują połączyć się z dowolną drukarką. Zgłoszeń przybywa z godziny na godzinę.

Jeśli podczas próby wydrukowania plików z komputera wyświetla Ci się niebieski ekran śmierci, co wcześniej nie miało miejsce, to prawdopodobnie oznacza, że padłeś ofiarą najnowszego pakietu aktualizacji do Windows 10. W wielu przypadkach instaluje się on automatycznie, więc możesz nawet nie wiedzieć, że w ciągu ostatnich dni nastąpiła aktualizacja systemu.

Problemy z aktualizacją do Windows 10

Aktualizacje Windowsa to temat-rzeka, ciągnący się od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy Windows trafił do użytkowników komputerów osobistych. Przez lata funkcjonowania kolejnych wersji systemu Microsoft miał kilka lepszych i gorszych momentów w tym temacie. Za gorsze możemy uznać przykładowo takie pomyłki jak Windows Vista czy Windows 8, które nie były zbyt ciepło przyjęte przez użytkowników.

Z drugiej strony to również Microsoftowi zawdzięczamy legendarny Windows XP, który swego czasu był domyślnym systemem operacyjnym spotykanym w PC-tach domowych i firmowych. Jednakże aktualizacje… Cóż, to już nie taka prosta sprawa. Microsoft znany dziś jest z tego, że jego patche owszem, naprawiają pewne problemy, jednakże jednocześnie tworzą kolejne, zupełnie nowe. Nie inaczej jest również w przypadku pakietu KB5000802.

Aktualizacja Windows 10 z marca 2021

Problem błędu systemu objawiającego się wyświetleniem blue screena ewidentnie wiąże się z poleceniem drukowania. W przypadkach zgłaszanych masowo przez użytkowników Windows 10, po próbie wydrukowania dokumentu komputer się zawiesza, po czym wyświetla niebieski ekran śmierci z informacją o błędzie: “APC_INDEX_MISMATCH for win32kfull.sys”.

Gigantyczny skandal w firmie Electronic Arts. Pracownik oskarżony o nielegalną sprzedaż przedmiotów w FIFAGigantyczny skandal w firmie Electronic Arts. Pracownik oskarżony o nielegalną sprzedaż przedmiotów w FIFACzytaj dalej

Jeden z użytkowników serwisu Windows Latest sugeruje, że problem może dotyczyć użytkowników, którzy drukują korzystając ze sterownika Kyocera Universal Print. Czy tak jest w istocie, niestety nie wiemy. Microsoft, swoim zwyczajem, nie skomentował jeszcze problemów, których doświadczają użytkownicy jego flagowego systemu operacyjnego.

Co zrobić w przypadku wystąpienia błędu?

Póki co nie ma jeszcze pewności, z czym dokładnie jest powiązany błąd, który system wyświetla przy próbie drukowania. Jedyne, co możemy zrobić jako użytkownicy jest więc odinstalowanie marcowej aktualizacji systemu. Możemy to zrobić wpisując na pasku wyszukiwania frazę “Windows Update”, po czym przechodząc do “Ustawień usługi”. Kolejnym krokiem będzie otwarcie historii aktualizacji i wciśnięcie przycisku “Odinstaluj aktualizacje”. Wówczas wyświetli się lista, na której musimy odszukać aktualizację “KB5000802”, po czym wybrać opcję jej odinstalowania.

Jak dotąd to jedyny sprawdzony sposób na rozwiązanie problemu wyskakującego niebieskiego ekranu śmierci podczas próby wykonania wydruku dokumentu. Problem z marcową aktualizacją jest tak powszechny z powodu wysokiego priorytetu owej aktualizacji, ze względu na fakt, że zawiera ona kilka poprawek dotyczących bezpieczeństwa. W związku z tym w wielu przypadkach jest instalowana automatycznie, bez pytania użytkownika o zgodę, co jest źródłem wielu problemów.

źródła: Windows Latest, dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł