Techgame.pl
Windows 10 na ścianie z cegły

Pixabay.com

Nowa aktualizacja Windowsa już dostępna. Wywołuje poważne błędy

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nowa aktualizacja systemu Windows 10 przyniosła kolejne problemy i błędy. W tym przypadku kłopotów doświadczają użytkownicy, którzy zainstalowali (świadomie lub nie) łatkę KB5000802 i próbują połączyć się z dowolną drukarką. Zgłoszeń

Jeśli podczas próby wydrukowania plików z komputera wyświetla Ci się niebieski ekran śmierci, co wcześniej nie miało miejsce, to prawdopodobnie oznacza, że padłeś ofiarą najnowszego pakietu aktualizacji do Windows 10. W wielu przypadkach instaluje się on automatycznie, więc możesz nawet nie wiedzieć, że w ciągu ostatnich dni nastąpiła aktualizacja systemu.

Problemy z aktualizacją do Windows 10

Aktualizacje Windowsa to temat-rzeka, ciągnący się od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy Windows trafił do użytkowników komputerów osobistych. Przez lata funkcjonowania kolejnych wersji systemu Microsoft miał kilka lepszych i gorszych momentów w tym temacie. Za gorsze możemy uznać przykładowo takie pomyłki jak Windows Vista czy Windows 8, które nie były zbyt ciepło przyjęte przez użytkowników.

Z drugiej strony to również Microsoftowi zawdzięczamy legendarny Windows XP, który swego czasu był domyślnym systemem operacyjnym spotykanym w PC-tach domowych i firmowych. Jednakże aktualizacje… Cóż, to już nie taka prosta sprawa. Microsoft znany dziś jest z tego, że jego patche owszem, naprawiają pewne problemy, jednakże jednocześnie tworzą kolejne, zupełnie nowe. Nie inaczej jest również w przypadku pakietu KB5000802.

Aktualizacja Windows 10 z marca 2021

Problem błędu systemu objawiającego się wyświetleniem blue screena ewidentnie wiąże się z poleceniem drukowania. W przypadkach zgłaszanych masowo przez użytkowników Windows 10, po próbie wydrukowania dokumentu komputer się zawiesza, po czym wyświetla niebieski ekran śmierci z informacją o błędzie: “APC_INDEX_MISMATCH for win32kfull.sys”.

Jeden z użytkowników serwisu Windows Latest sugeruje, że problem może dotyczyć użytkowników, którzy drukują korzystając ze sterownika Kyocera Universal Print. Czy tak jest w istocie, niestety nie wiemy. Microsoft, swoim zwyczajem, nie skomentował jeszcze problemów, których doświadczają użytkownicy jego flagowego systemu operacyjnego.

Co zrobić w przypadku wystąpienia błędu?

Póki co nie ma jeszcze pewności, z czym dokładnie jest powiązany błąd, który system wyświetla przy próbie drukowania. Jedyne, co możemy zrobić jako użytkownicy jest więc odinstalowanie marcowej aktualizacji systemu. Możemy to zrobić wpisując na pasku wyszukiwania frazę “Windows Update”, po czym przechodząc do “Ustawień usługi”. Kolejnym krokiem będzie otwarcie historii aktualizacji i wciśnięcie przycisku “Odinstaluj aktualizacje”. Wówczas wyświetli się lista, na której musimy odszukać aktualizację “KB5000802”, po czym wybrać opcję jej odinstalowania.

Jak dotąd to jedyny sprawdzony sposób na rozwiązanie problemu wyskakującego niebieskiego ekranu śmierci podczas próby wykonania wydruku dokumentu. Problem z marcową aktualizacją jest tak powszechny z powodu wysokiego priorytetu owej aktualizacji, ze względu na fakt, że zawiera ona kilka poprawek dotyczących bezpieczeństwa. W związku z tym w wielu przypadkach jest instalowana automatycznie, bez pytania użytkownika o zgodę, co jest źródłem wielu problemów.

źródła: Windows Latest, dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >