Techgame.pl
windows

Pixabay

Windows 10: bardzo ważna aktualizacja już do pobrania. Nie zwlekaj z instalacją, znaczne usprawnienia

23 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft łata swojego flagowego Windowsa 10 zanim więcej komputerów będzie mogło skorzystać z najnowszej wersji 20H2. Nowa łatka jest o tyle ważna, że dzięki niej nasz komputer może zyskać kompatybilność z większą aktualizacją, doczekaliśmy się te

Aktualizacje Windowsa 10 przeszły już chyba do historii - jedna działa, a magicznie później kolejna łatka ją psuje. Microsoft zna ten problem od lat, dlatego regularnie wydawane są aktualizacje, które uczynią nasz komputer kompatybilnym. 

Ważna aktualizacja Windowsa 10

Microsoft słynie z dwojakiego sposobu łatania swojego flagowego systemu operacyjnego. Czasami zdarza się, że łatka pozwoli nam cieszyć się choćby grami w wygodniejszy sposób (ułatwiając m.in. przesył plików z dysku SSD) ale niektóre łatki więcej nam popsują, niż naprawią. 

Problemy te znane są od lat i spotkali się z nimi jeszcze posiadacze (na zawsze w naszych sercach) Windowsa XP. Microsoft zdaje sobie w pełni sprawę z ewentualnych problemów, więc przed ważniejszymi aktualizacjami wydaje mniejsze łatki. Wspominana tutaj KB4023057 ukazywała się już wielokrotnie i za każdym razem przygotowywała system na nadejście poważniejszej aktualizacji.

To właśnie dzięki nim nasz komputer staje się kompatybilny z nową wersją systemu. Jeżeli nie mogliście do tej pory cieszyć się najnowszą wersją katalogowaną jako 20H2, być może właśnie problem został naprawiony. Wszystko dzięki patchowi KB4023057. 

Nowości i usprawnienia

Łatka dla posiadaczy Windowsa 10 o numerze KB4023057 dostępna jest przede wszystkim dla użytkowników korzystających z systemów w wersjach 2004 (20H1) i najnowszej 20H2. Aktualizacja powinna samoczynnie pobrać się na nasze urządzenie, jeżeli tak jednak nie jest - powinniśmy dalej poczekać. Raczej nie polecane jest samodzielne ściąganie łatki z katalogu Microsoft.

Oprócz zapewnieniu o zgodności naszego systemu z najnowszą wersją, doczekaliśmy się paru mniejszych poprawek. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim czyszczenie bazy danych Windows Update, co powinno zagwarantować nam nieco dodatkowego miejsca na dysku twardym a także kompresję plików w katalogach użytkowników. 

Od teraz nasze ustawienia sieciową mogą zostać automatycznie zresetowane o ile system wykryje w nich nieprawidłowości. Sam Windows Update zdaje się też być na celowniku: narzędzie oprócz czyszczenia niepotrzebnych plików zostanie też dokładnie przeskanowane i ewentualnie naprawione. 

  1. Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełom

  2. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10

  3. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP

Gdzie moja listopadowa aktualizacja?

Feature Updates to ważne aktualizacje od giganta z Redmond, które zazwyczaj nie trafiają do wszystkich w tym samym momencie. Wszystko przez to, że Microsoft woli nie wypuszczać nowych wersji systemu na te urządzenia, na których mogą one wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Właśnie dlatego istotne jest wydawanie przygotowawczych łatek. 

Warto zaznaczyć, że Microsoft od listopada tego roku zmienił system instalowania sterowników do nowych urządzeń podłączanych do komputerów z Windowsem 10. Jest... mniej wygodnie. Wcześniej po podłączeniu USB klawiatury czy myszki, stosowny sterownik sam był wyszukiwany i instalowany, co trwało zaledwie chwilę. 

Teraz będzie trzeba samodzielnie wchodzić w ustawienia Windows Update, aby ręcznie zainstalować dany sterownik. Nie do końca wiadomo czemu zawdzięczamy tę mało pozytywną zmianę, jednak gigant z Redmond zapewne swoje powody ma.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >